Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/17471761 www.bgdnes.bg

Кметове и общинари станаха тузари

Самопозлатяват се 5 месеца след местния вот 

Управниците на Мадан и Крушари взимат повече от колегите си в София, Пловдив и Варна

Гледаш ги - карат се, съскат едни срещу други, влизат в постоянни разпри, понякога граничещи със същински "военен" конфликт. Гласуват против "вражеските" предложения, съставят малки местни коалиции по интереси, изолират останалите, дразнят се взаимно, говорят злостно срещу опонентите, не ги поздравяват, надяват се да се провалят, бълват отровни думи. А после плеснат па се прегърнат и сами си увеличат заплатите и излизат в по-дълги ваканции и от ученическите.

Реклама

Да, колкото и да се "мразят" пред камерите и микрофоните, местните управленци винаги имат две теми, по които цари абсолютен консенсус. И това са, разбира се, общото благо - възнагражденията и почивните дни. Е, понякога се случва някой общинар да се обяви против дългите великденски и коледни почивки, но или е глас в пустиня, или типичен пример на популизъм.

Затова и без особено обществено вълнение мина и замина новината, че кметът на София ще получава министерска заплата - от порядъка на 9300 лв., ако предложението бъде прието от столичните общинари. Нещо, което се очаква да се случи тази седмица, защото и техните пари ще се изстрелят нагоре. В момента кметът на столичната община взима 2900 лева, които всеки месец дарява за различни каузи.

От заплатата на кмета се формират и възнагражденията за останалите постове. Заплатите на заместник-кметовете например са 80% от кметската заплата. В момента те получават около 2300 лв. на месец, а според предложението възнаграждението им трябва да стане около 7300 лева. Заплатата на председателя на общинския съвет пък трябва да се вдигне от 2600 лева на около 8200 лв. на месец според предложението на общинарите. Съветниците също ще получават повече пари. А именно - вместо 1800 лева месечната им заплата ще стане около 5800 лева.

Възнагражденията на кмета, заместник-кметовете, районните кметове и общинските съветници не са коригирани от над 10 години, уточни градоначалникът. "Един заместник-кмет или районен кмет взима по-малко, отколкото е средната заплата за града", каза пред журналисти Терзиев.

"Заплатите в общини около София като Костинброд и Елин Пелин са по 5000 - 6000 лв.", допълни Терзиев и поясни, че той досега получава около 3000 лв.

"Дали е 3000 или 8000 лв., аз ще продължа да дарявам цялата заплата без едното левче, което е символично. Нямам личен интерес заплатите да са по-високи", заяви Терзиев.

Реклама

Два месеца преди очаквания голям скок на заплатите за столичната местна власт в Дупница вече поведоха крак. 80% от заплатата на министър вече е месечното възнаграждение на кмета на града Първан Дангов.

Първото предложение беше за 9100 лева, колкото е и на министър. Корекцията предложи градоначалникът, като се мотивира с желанието си за прозрачност и съобразяване с общественото мнение. Така сумата остана "едва" в размер на 7200 лева. Дангов оттегли намерението си за заделяне на 50% от нея за благотворителност, като заяви, че парите няма да бъдат по-малко, но точният им размер няма да се обявява.

Първан Дангов призова тримата си заместници и общинските съветници също да се включат с дарения в бъдещия общински фонд за подпомагане на деца без родител. Той подчерта, че ще се формира специална комисия, която да разпределя разходването на средства от него.

Но и в Дупница се оказаха позакъснели. В последния работен ден за 2023-а в съседен Кюстендил показаха как се прави - общинският съвет реши почти единодушно новият първи в общината да получава 7500 лева на месец. Решението дойде, след като няколко дни по-рано общинарите дадоха заден за възнаграждение от над 8400 лв. за кмета. А самият Огнян Атанасов определи новата си заплата като справедлива.

Възможността кметските заплати да не са фиксирани доведе за пореден път до абсурдни ситуации. Така например кметове на малки населени места взимат в пъти повече пари от кметовете на големи областни градове.

Така например кметът на гр. Стамболийски, който отговаря за малко над 11 000 жители, ще взема 5500 лева. В същото време пловдивският кмет ще се задоволи с по-скромната заплата от 3300 лева.

Разликите във възнагражденията обаче не приключва дотук. Кметовете на Свиленград, Мадан и Крушари взимат повече от градоначалниците на четирите най-големи града у нас - София, Пловдив, Варна и Бургас, преди новите гласувания.

Затова се очаква в най-скоро време революция на заплатите и в останалите големи градове, които все още са си на старото дередже.

Реклама
Реклама
Реклама