Астероид изтребва динозаврите
Веднъж на десетки хиляди години - това е честотата, при която метеорит се врязва в населено място. За учените това е доста рядко, макар че едва ли успокоява хората, които се озовават на такова място. Както стана вчера в Русия, където метеорит рани почти 1000 души.
Това не е първата трагедия, свързана с падане на небесно тяло. Падането на огромен астероид се сочи като една от най-вероятните причини за унищожението на динозаврите преди цели 65 милиона години. За сметка на това обаче ни дал шанс да съществуваме.
Наличието на астероид е най-популярната теория за изчезването на ерата на Джурасик парк. Според някои учени небесното тяло се е разбило край западното крайбрежие на Индия или на мексиканския полуостров Юкатан.
Широкият близо 10 километра астероид се забил в земята, като образувал 10-километров кратер с диаметър от 180 километра. Ударът предизвикал катастрофални мегацунамита, бури и пожари по целия свят. Той изстрелял огромно количество прах и частици във въздуха, които блокирали слънчевите лъчи, причинявайки ледников период. Той довел до измирането на множество растения и същества, населяващи Земята.
Именно това събитие изтребило динозаврите, които населявали планетата ни в продължение на 160 милиона години. Според някои учени, ако не се бе стигнало до ужасния катаклизъм, човешката раса въобще нямало и да се появи.
Просто приматите нямаше да имат шанс да се развият на фона на динозаврите. Бозайниците са съществували и при динозаврите, но по това време те са се развивали най-много до гризачи. Именно изчезването на огромните влечуги дало шанс на приматите да еволюират.
Друга голяма катастрофа, свързана с астероид, се е състояла на 30 юни 1908 г. В този ден небесно тяло с маса няколко десетки хиляди тона и радиус около 80 метра се врязва в земната атмосфера със скорост 30 - 40 км в секунда. На височина около 6 км от повърхността на Земята в района на река Подкаменная Тунгуска в Сибир астероидът се взривява. Така се отделя енергия, равна на 3 000 000 тона тротил, или сто пъти по-голяма енергия от отделената при избухването на атомните бомби над Хирошима и Нагасаки. Около взрива на площ от 2000 кв. км всички дървета са повалени, стъклата са избити на стотици километри от епицентъра и в течение на няколко дни над Сибир се наблюдава интензивно светене на небето поради летящите във въздуха частици. С тази катастрофа са свързани много догадки и мистерии. Някои твърдят, че небесното тяло е било отклонено от извънземни. Други, че взривът е причинен от антиматерия или катастрофа на извънземен кораб.
Най-често астероидите се врязват в територии, които не са населени и оставят големи следи след себе си, наречени кратери. Счита се, че падането на огромен метеорит е образувал единственото естествено езеро в Гана Ц Босумтви, или още "Гърмящото езеро". То е известно като най-непредсказуемия водоем в света. Има правилна форма на кръг с диаметър 10 километра и дълбочина около 400 метра. В по-голяма част от времето водоемът е спокоен, но в дадени моменти може да избухне неочаквано, помитайки към бреговете мъртва риба. Учените считат, че това се дължи на геохимични процеси в недрата на езерото, при които се натрупват газове.
Най-големият метеоритен кратер пък е Баринджър, който се намира в пустинята Хийла в Аризона. Диаметърът на кратера е 1264 метра, а дълбочината му - 170 м. Образувал се е преди около 49 хил. години, като метеоритът се е движел с 64 400 километра в час.
Индонезия в паника
Индонезийци изпаднаха вчера в паника заради преминаването на астероида 2012 DA14. Той бе най-близо до Земята вчера вечерта към 17 часа, когато мина над азиатската държава. След случилото се в Русия местните изпаднаха в ужас дали астероидът може да падне върху страната им. Според изчисленията небесното тяло е с размери колкото училищна сграда. То е прелетяло на 28 хил. км разстояние от Земята.
Американска компания пък оцени ресурсите, които могат да бъдат добити от астероида, на 195 милиарда долара. Според експертите, ако небесното тяло, чиято маса е около 130 000 тона, съдържа 5% вода, то преработката й в ракетно гориво би дала печалба от 65 милиарда долара. Ако 10% от масата му съдържа желязо, никел и други метали, то това би донесло печалба от 130 млрд. долара.
Д-р Никола Петров, зам.-шеф на ДРоженУ:
18 хил. падат за година
- Д-р Петров, метеоритът, който падна над Урал, очакваше ли се?
- Не, определено не, защото той е толкова малък по размери, че не може да се наблюдава дори и с телескоп от Земята. Чиста случайност е да се види. Може да се забележи, но трудно и, както казах вече, по случайност. Случилото се в Русия предизвика истинска изненада. В крайна сметка това не е необичайно, но е доста рядко явление поради факта, че метеорът е паднал в населено място. Подобно нещо се случва веднъж на няколкостотин или хиляди години, особено като се имат предвид и пораженията, които е нанесъл. Последният, за който аз имам още съмнения, че е метеорит, е бил през 1908 г. над Сибир.
- Защо казвате, че е рядко събитие?
- Повечето пъти те падат над ненаселени места. Този не е от най-малките, оставя доста голяма следа, забелязан е от много хора. Статистиката показва, че средно на една година над земната повърхност падат над 18 хил. метеорита със средно общо тегло около 10 тона. Техните размери са такива, че не могат да оставят такава голяма следа като този в Русия. Теглото им варира от 100 до 500 грама. Те остават скрити за нас. Има хора, които са откривали метеорити, които са паднали, и с това си изкарват прехраната, давайки ги на различни институти за изследвания.
- Кои метеорити успяват да достигнат до земята и кои изгарят преди това?
- Тези, които са с размери по-големи от този на орех, успяват да стигнат до земната повърхност. Малките колкото бобено зърно или лешник оставят следа на небето, наричат се метеори. Те не достигат земята, а изгарят.
- Да се притесняваме ли за метеорита, който ще мине над Индонезия, може ли да предизвика катаклизъм?
- Не, по никакъв начин не бива да имаме притеснение. Този астероид ще се наблюдава известно време, но той със сигурност няма да се удари в Земята. Не може да предизвика никакъв катаклизъм. От това, което се случи над Сибир, е възможно да има друг тип явления, които ще се видят евентуално след седмица или повече дни. По принцип около големите астероиди в междупланетното пространство може да се наблюдават малки скални късове, които имат една и съща траектория с големия астероид майка. Ако в случая има нещо подобно и около този астероид има такива малки късове и те са се движили пред него, и траекторията е една и съща, те са много податливи на гравитационното поле на Земята и е възможно да са били привлечени от него и да са паднали. Има вероятност да паднат на земната повърхност, но вероятността това да стане над населено място е много малка.
- Защо сте толкова сигурен?
- 75% от площта на Земята не е населена с хора. Два от континентите - Южният и Северният полюс, също са слабо населени. Местата с хора и градове са с толкова малка площ, че затова вероятността е нищожна. Този метеорит, който падна в Урал, е подкрепа на мнението за това, че не стои въпросът има или няма вероятност Земята да се удари в голям астероид, а кога ще стане това. Във всеки случай това няма да стане в следващите няколко десетки години.