Емануил Йорданов: Престъпният свят се активизира
Емануил Йорданов е роден на 10 август 1960 година в София. Завършил е право в Софийския университет "Св. Климент Охридски". През 1997 година е избран за народен представител от СДС, но в края на миналата година напусна синята партия. От 1999 до 2001 беше министър на вътрешните работи в правителството на Иван Костов.
Бисерка БОРИСОВА
- Г-н Йорданов, правителството ни убеждаваше, че групата за отвличания "Наглите" е разбита, а сега пак осъмнахме с отвличане, което - според предварителната информация, отново е свързано с тази група. Защо?
- Това, че няколко човека, занимаващи се с отвличания, са били заловени и изправени на съд, по никакъв начин не означава, че за в бъдеще няма да се извършват подобни престъпления. Много хора подозираха още от самото начало, че всъщност човекът, който стои над преките извършители в "Наглите", е останал неразкрит. За съжаление през изминалия мандат ГЕРБ обръщаше повече внимание на пиара, отколкото на действителната работа. Имаше един натиск над МВР служителите и над службите да внасят материали в съда, без обвиненията да са доказани по безспорен начин. Това се отрази много зле на цялата правоохранителна система. И резултатите не закъсняха.
- Как тълкувате факта, че дъщерята на Брендо бе отвлечена точно в разгара на граждански протести, правителство в оставка. Опит за дестабилизация на държавата ли е това или просто съвпадение?
- Едва ли е съвпадение, че се случва точно в този момент. Но не мисля, че трябва да търсим политика в отвличането. По-скоро общата нестабилност в държавата дава отражение и в действията на престъпния свят. Нормално е хората, които имат престъпни нагласи, да се активизират именно сега.
- Ще повлияе ли активизацията им на изхода от парламентарния вот след два месеца?
- Не, много далеч съм от тази мисъл. Не знам дали до изборите ще има още отвличания, но тежки престъпления ще има при всички случаи. Защото като цяло държавата е извън контрол, беше много отслабена от доста време. Икономиката не върви. Лошото управление даде тежко отражение върху частния бизнес.
- Можеше ли премиерът да предотврати това?
- Бойко Борисов очевидно е слушал само тези, които са му обяснявали, че всичко е прекрасно. И на базата на подобни представи не са били взети никакви мерки, които да неутрализират опасностите, надвиснали над управлението му.
- Ще се стабилизира ли ситуацията в близките месеци?
- Предполагам, че когато минат изборите и се появи едно ново управление, нещата ще се стабилизират. Вярно е, че всички очакват силно фрагментиран парламент, но си мисля, че в крайна сметка ще бъдем свидетели на някаква коалиция. Досега в България не е имало случай, в който да не се състави правителство след избори. Възможно е тази коалиция да се размине драстично с представите ни за политическа етика.
- Защо десницата е против служебния кабинет и иска да състави правителство, с което да продължи мандата на настоящия парламент?
- В действията на десницата в момента има конкретна политическа логика. Тя е свързана с това, че сериозна част от исканията на протестиращите се отнасят към компетентността на Народното събрание. При служебен кабинет почти нищо от това, което искат хората на улицата, не би могло да се реализира.
- Но това не е ли проблем - а и урок, за протестиращите? Те самите настояха за оставката на кабинета и разпускането на парламента.
- Не съм склонен да обвинявам хората, че не знаят това или онова. Тези хора не от добро са излезли на улицата. Проблемът е, че няма политическа сила, която да застане до тях и в рамките на нормален диалог да им обясни кое от всичките им искания е възможно и как би могло да бъде направено.
- Протестиращите не искат нито една от известните политическа фигури или партия да има водеща роля и занапред. Опасявате ли се, че управлението на страната може да попадне в ръцете на абсолютно неподготвени лица и формации?
- При всички положения в следващия парламент ще има и хора, които ще будят смях с поведението си. Но предполагам, че голяма част от присъствието в новото Народното събрание ще бъде отново от вече съществуващи партии. И то от участвали във властта партии.
- Защо мислите така?
- Защото броят на гласоподавателите по време на избори е много различен от този на излезлите по улиците хора. Освен това, предвид ситуацията, би могло да се очаква завишена избирателна активност, защото хората се политизират допълнително.
- Кои формации ще имат интерес от по-високата избирателна активност?
- Нито една партия не би могла да трупа сериозни дивиденти от това. Някои националистически партии навярно ще повишат малко резултата си, дори е много възможно да успеят да влязат в парламента. Но те няма да имат ръководна роля в управлението.
- Само допреди месец ДАтакаУ имаше под 3% рейтинг, а откакто почнаха протестите, стигна 8% - поне ако можем да се доверим на социолозите. Реално ли е това?
- Социолозите измерват моментна картина. Какво ще бъде след два месеца е малко трудно да се каже. Още повече че в нишата на "Атака" се целят и други формации. Навярно Волен Сидеров ще бъде и в следващия парламент - птичето отново кацна на рамото му.
- Какво се случва с десницата в настоящата ситуация? В интервю за "България Днес" Петко Бочаров заяви, че тя би могла да възвърне водещата си позиция. Съгласен ли сте?
- Това, което прави СДС в последните години, ликвидира партията. Иначе прочетох мнението на г-н Бочаров, че СДС трябва да бъде резервна гума на ГЕРБ и да не иска нищо в замяна. Няма как да се съглася с това. Защото прилепването към ГЕРБ е смъртоносно за всяка партия.
- Протестиращите от движението "Орлов мост" заявиха, че БСП задкулисно дирижира протестите, тъй като т.нар лидери на бунтовете са били членове на леви организации. Има ли такава опасност?
- БСП не е в състояние да изведе толкова много хора на улиците. Е, възможно е, разбира се, сред протестиращите да има и сериозно количество хора, които подкрепят левицата и търсят някакви дивиденти от протеста. Но за това са виновни десните партии. Те се оттеглиха от политическата борба и оставиха на БСП ролята на единствената опозиция. И соцпартията се възползва много умело от предоставения шанс.
- Сред най-актуалните теми в момента е случващото се във Варна. Допускали ли сте, че е възможно в България през XXI век човек да се самозапали в знак на протест срещу местно управление и да умре?
- Не съм го очаквал, признавам си. Но случилото се е естествена последица от лошото управление в съчетание с безогледната пропаганда. В крайна сметка хората в държавата живеят зле, а всеки ден управляващите им обясняват колко било хубаво, как се изливали километри магистрали и т.н. Започнахме да си спомняме вицове от времето на Бай Тошо. Като онзи, когато пациентът се оплакал на лекаря с думите: "Едно чувам, друго виждам", а лекарят му казал: "Аз от социализъм не лекувам". В случая може да заменим "социализъм" с "управление на ГЕРБ" и нещата си идват на мястото.
- Бяхте ли изненадан, когато премиерът си подаде оставката?
- Не, Бойко Борисов е уникален пиар талант. С невероятния си политически инстинкт той усети, че не може да овладее протестите. Много бързо подаде оставка, за да може да заеме позицията на жертва на тъмните сили, които ликвидират доброто му управление. А не да бъде омразният министър-председател, срещу когото скандират на улицата.
- Но все пак от много страни се каза, че енергийната мафия е свалила кабинета?
- Представете си, че хората в България живееха добре и ми кажете коя енергийна мафия тогава щеше да ги изкара на улицата?
- Вашите сметки за ток през последните два месеца какви са?
- Героични!... Ха-ха... Трудно ми е да говоря по този въпрос. Не съм специалист в сферата на икономиката и енергетиката. Но като човек, участвал в управлението, зная едно: управляващите са длъжни да водят честен разговор с хората!