Вампири скараха депутати
Депутатите обсъждат решение за денонсиране на Споразумение за петролопровода "Бургас - Александруполис". Законопроектът предвижда денонсиране на споразумението между правителството на Руската федерация, правителството на Република България и правителството на Гръцката република за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода. Очаквано, въпросът предизвика разгорещен спор между депутатите.
"Очевидно ползите от проекта "Бургас - Александруполис" са за Русия и Гърция, а рисковете са за България". Това заяви председателят на икономическата комисия в Народното събрание и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров. "Този проект трябва да бъде спрян, защото за максимално възможна полза от 30 млн. долара на година можем да разрушим целия си туризъм. Съществува риск от разлив в Черно море. Ако това се случи, какво ще стане с българския туризъм. Неслучайно референдумът е Бургас даде недвусмислен отговор", заяви Димитров.
"Основната ни задача е да не навредим. Формалното основание, което е записано в мотивите за денонсирането на споразумението, е че няма финансиране. Рисковете за българския туризъм и българската природа са много сериозни", добави той.
Депутатът от Коалиция за България и регионален министър в предишното правителство Асен Гагаузов заяви, че не е вярна информацията, че проектът ще струва 7 млрд. долара. "Аз съм подписал този проект и усилията, които бяха хвърлени по неговото изработване, не заслужаваха да бъде отхвърлен. Но освен да разрушавате, друго не правите. Задачата на Симеон Дянков беше да разруши това, което е създадено в енергетиката", заяви Гагаузов. Проектът няма ОВОС.
"Кой има интерес петролът да минава само през Босфора? Ако денонсирате това споразумение, не защитавате националния интерес на България, нещо повече - вие обслужвате чужди интереси", така пък депутатът от Коалиция за България Михаил Миков защити проекта. "Това е проект с високо оценяван на европейско равнище като възможност за диверсификация на доставките и алтернативен път на доставки. Никой с никакви сериозни икономически и екологични доводи не се обоснова. Как едно съоръжение е екологично опасно, а онова от 40-50 години да не е екологично опасно?", попита Миков. "Знам, че ще се развихри русофобска война. Е, а Гърция не е ли член на ЕС? "Работата по този проект започва от правителството на Иван Костов", посочи той.
Бившият финансов министър Симеон Дянков е на друго мнение. "Проектът "Бургас - Александруполис", каза той. Дянков заяви, че проектът е финансово неосъществим, не само защото за България е финансово бреме. Той е непосилен за всички участници в споразумението. Дянков обясни, че на общото събрание на акционерите през 2009 г. е установено, че проектът не е търговски осъществим и неприемлив за банково кредитиране, заради това, че е невъзможно получаване на гарантирано количество петрол.
"Този проект ще губи каквото и финансиране да се внесе отвън. Реализацията на проекта е невъзможно при пазарни условия. На срещата руски представител казва, че от дебатите се вижда, че първоначалната финансова схема за финансирането на този проект не е възможна", посочи Дянков.
Георги Пирински от Коалиция за България попита защо, след като проектът бил финансово неосъществим, гръцката страна с нота отказва да денонсира това споразумение, руската страна също отказва да денонсира споразумението. В доклад на министъра на околната среда и водите се казва, че проектът не е риск за околната среда, каза Пирински.
"Очаква се трасето на петролопровода "Бургас - Александруполис" да премине през множество археологически обекти", заяви от своя страна депутатът от ГЕРБ Димитър Бойчев. "В Александруполис няма никакъв туризъм, а в Бургас има", каза Бойчев. Депутатът припомни резултатите от референдума в област Бургас във връзка с петролопровода. По думите му Становището на Икономическия институт към БАН посочва, че има спорни икономически ползи, съществуват сериозни екологични рискове.
Михаил Миков репликира: "Аз разбирам, че меракът ви Божидар Димитров да обикаля и да вади скелети-вампири е необятен. Не говорете кой предава националния интерес! С това решение правите едно трасе на руския петрол с гръцките кораби да минава само през Босфора, а България да вади скелети-вампири".
"Вие не искате да се съобразите с местните референдуми", заяви в отговор Димитър Бойчев.
Йордан Цонев от ДПС каза, че ще подкрепи денонсирането на споразумението, "само че без лицемерието на Синята коалиция и на ГЕРБ". Според Цонев истината е, че това споразумение не е икономически изгодно за България. България трябваше да търси други ползи от този петролопровод, по друг начин трябваше да бъде формирано дяловото участие, каза депутатът. "На Синята коалиция ще кажа: "Да не дава Господ нашите стратегически партньори да ни препоръчат някой петролопровод, който да не е с руски газ", каза още той.