Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/1838040 www.bgdnes.bg

Студент-отличник изпадна в тежка депресия, с полиция го вкарват в болница

29-годишният Антон А., студент в ЮЗУ „Неофит Рилски" - Благоевград, внезапно изпадна в тежка депресия, по спешност е приет за специализирано лечение в болница. Студентът, който е отличник по успех в четвърти курс във висшето учебно заведение, получил психично разстройство в началото на месеца, близките му помислили, че е нещо моментно, но в петък състоянието му се задълбочило.


Младежът се държалстранно и неадекватно, загубил всякакъв интерес към любимите си занимания и изпаднал в тежка депресия. Малко след полунощ близките му го транспортирали с личен превоз до спешно отделение в благоевградската болница.

Реклама

Младежът не буйствал, но отказал да излезе от лекарския кабинет след проведените изследвания и консултации със специалисти. На място е извикан екип на полицията, служители от Първо РУП - Благоевград придружили младежа до настаняването му за лечение под активно лекарско наблюдение.

Случаят е много тревожен, заради зачестилите депресии сред младите хора. Има дори и опити за самоубийство. Статистиката сочи, че стресът и напрегнатото ежедневие повалят предимно млади хора - учащи и в активна работоспособна възраст. Близо 20-25% от хората в даден момент от живота си изпадат в невротични и депресивни разстройства, притеснителен е фактът, че сравнително малка част търсят помощ от лекар и се обръщат към психиатър. Причината е нагласата на обществеността като цяло.

Много от хората изпитват притеснение и страх от това „Какво ще кажат хората?!", „Да не ме помислят за психичноболен", поясни специалистът психиатър д-р Антония Иванова, която обслужва пациенти от спешен порядък в приемното отделение на МБАЛ - Благоевград, консултира и в доболничната помощ. Ето какво каза психиатърката:

"За разлика от физическото здраве, пациентите подценяват психичното здраве и го поставят на по-задна позиция в ценностната система. Много по-вероятно е да се потърси лекарска помощ, ако има телесен здравословен проблем, отколкото ако човек изпитва психологични проблеми. По-голяма част от хората смятат, че в такива случаи трябва да се справят сами или че това ще мине от само себе си.

Неврозите и депресиите са сериозни заболявания и те изискват специализирана диагностична оценка и строго индивидуални схеми на лечение. Често пациенти, които не споделят, са проблемни, защото те действат импулсивно, на момента. Основното е да се направи оценка на риска, дали има риск за живота на конкретния пациент и хората около него.

Пролетта е сезон, когато се обострят психичните заболявания. Рисков фактор е и социалната среда в момента, обстановката е напрегната, поднесените новини са с тежка хроника от ежедневието и ако са придружени с неблагоприятни обстоятелства в семейството, има риск човек да изпадне в криза. Ако се чувства неразбран от околните, това допълнително го натоварва", каза д-р Иванова.

Реклама
Реклама
Реклама