Скотланд Ярд пред "България Днес": Още разследваме убийството на Георги Марков!
Въпреки че главният заподозрян, агент "Пикадили", почина през 2021 г., властите на Острова все още нищят случая и нямат намерение да спират, докато не стигнат до истината
"Разследването за убийството на Георги Марков все още е активно. Продължаваме да работим по случая. Понастоящем разследването остава отворено. Никое неразкрито убийство никога няма да бъде затворено, приключено, докато не бъдат заловени извършителите или поне докато не стигнем до истината, в случaй че убийците и организаторите на покушението са мъртви." Това казаха за "България Днес" от Скотланд Ярд, които ръководят разследването заедно с полицията в Лондон.
"Към този момент няма някакви нови актуализации по разследването за убийството на Георги Марков, което се случи през 1978 г. на моста "Ватерло". Ако има такива в бъдеще време, то Скотланд Ярд ще ни предаде новите доказателства. Всички нови улики, данни за нови заподозрени или каквото и да е било ще бъдат прегледани спрямо предишните доказателства, за да се прецени накъде да поеме разследването. Това ще ни помогне да знаем какви нови подходи могат да бъдат предприети и да се стигне до извършителите." Това казаха пред "България Днес" Адам Торндайк - стратегическият ръководител на полицията в Лондон и пресаташето на британската полиция и на Скотланд Ярд Пийт Дейви, които са запознати с разследването, което се точи над 45 години. Те са в постоянна връзка със своите колеги в Скотланд Ярд и следят дали има някакво развитие. Очевидно смъртта на главния заподозрян за покушението - Франческо Гулино, известен и като агент "Пикадили", не спира разследващите, а може би Гулино не е единственият заподозрян.
За разлика от колегите си в Англия, българската прокуратура се отказа преди 11 години да разследва случая със смъртта на Марков. У нас делото бе прекратено поради достатъчно улики, които да сочат към заподозрян за убийството или към човека, който е поръчал покушението на дисидента.
На 7 септември 1978 г. следобед Марков има наглед незначителен сблъсък със "случаен" минувач на моста "Ватерло" в Лондон. За това си преживяване, което се оказва фатално, разказва на колегата си Теодор Лирков, а по-късно и на съпругата си Анабел Маркова. Писателят споделя, че е усетил убождане по крака, обърнал се и видял отдалечаващ се човек с чадър в ръка, който взел такси и изчезнал. Марков предполага, че непознатият го е закачил с върха на чадъра си. Последвалите събития показват, че инцидентът съвсем не е бил случаен, а срещу българския писател дисидент е извършено покушение с оръжие, замаскирано като чадър. С това оръжие чийто връх е намазан с рицин, като от филм на Джеймс Бонд Георги Марков е прободен в крака. Има и версия, че от чадъра е изстреляна малка сачма с отрова, но с този вариант има проблем, защото впоследствие не е открито външно тяло в крака на Марков.
Още същата нощ здравословното състояние на писателя дисидент, който се прочува със "Задочни репортажи от България", четени пред българската секция на Би Би Си, се влошава и той не е в състояние да застъпи първа смяна в редакцията рано сутринта на 8 септември. През деня вдига температура, изпитва пристъпи на гадене и повръщане. Вечерта извиканият общопрактикуващ лекар препоръчва хоспитализация. Писателят е приет в болницата "Сейнт Джеймс" със съмнение за отравяне на кръвта. Марков е в съзнание и повтаря разказа си за инцидента пред лекарите, но направената рентгенова снимка не дава основание за съмнение за наличие на чуждо тяло в бедрото му. Поради разказа на българския дисидент е уведомена полицията и в болницата е изпратен следовател. На Марков е поставена диагноза грип или вирусна инфекция, но въпреки провежданото лечение Марков развива нестабилност на кръвообращението, кръвното му налягане пада много ниско, сърдечната дейност става нерегулярна и той е преместен в интензивно отделение. На 9 и 10 септември състоянието му постоянно се влошава. Писателят изпада в безсъзнание и вечерта на 10 септември настъпват проблеми в сърдечната дейност, тотална бъбречна недостатъчност и отоци. На 11 септември сутринта Георги Марков умира.
Писателят умира, защото казва истината за комунистическия режим, което не се понравя на много хора. Според разследващите убийството е подготвяно дълго време, а начинът, по който Марков е бил умъртвен, е грижливо подбран измежду многото изпитани методи на стопанисваните от КГБ агенти на смъртта.
Кой е убиецът на Георги Марков и кой е поръчителят на покушението може да не разберем никога.
Живот като на кино
През 60-те години Георги Марков е един от най-талантливите млади български автори. Той е съавтор на легендарния телевизионен сериал "На всеки километър". Когато е на върха на своята слава и популярност, започва да се сблъсква с партийната цензура, която не допуска издаването на неговия роман "Покривът". Пише и няколко пиеси, които са свалени от сцената, защото са твърде критични спрямо социалистическия режим.
По време на вътрешната премиера на пиесата му "Аз бях той" в Сатиричния театър представлението е спряно и пиесата отхвърлена. По-късно на същия ден Георги Марков напуска страната под предлог, че заминава за Италия, за да посети брат си, който живее там. Първо смята да остане в Италия, докато скандалът с пиесата му отшуми, но когато през 1971 родните власти отказват да преиздадат паспорта му, Марков осъзнава, че е изпаднал в немилост и емигрира в Лондон, където учи английски и работи като журналист в българската секция на Би Би Си. По-късно сътрудничи и на "Дойче Веле" и радио "Свободна Европа".
През това време в България Георги Марков се превръща в персона нон грата. През 1972 година е осъден задочно на 6 години и 6 месеца затвор. Произведенията му са иззети от библиотеките и името му не се споменава в официалната българска преса и медии до 1989 г. Държавна сигурност започва разработката му под кодовото име "Скитник". Марков официално е невъзвращенец.
Докато в България Георги Марков е тема табу, животът му в Лондон потръгва добре. Писателят успява бързо да научи английски и продължава да пише. Пиесата "Архангел Михаил", написана на английски, се играе в Единбург и спечелва първа награда на Международния театрален фестивал в шотландската столица. Няколко месеца преди това, на лондонска сцена, е поставена пиесата му "Да се провреш под дъгата". В емисиите си в радио "Свободна Европа" Марков разобличава истинската същност на режима на Тодор Живков. Именно тези репортажи му спечелват омразата на родния режим и го поставят на мушката на ДС, което в крайна сметка му коства живота.
Агент "Пикадили"
Италианецът Франческо Гулино, известен още с кодовото име "Пикадили", бе смятан за главния заподозрян в убийството на Георги Марков.
Българският журналист Христо Христов написа, че Гулино е бил арестуван два пъти у нас за контрабанда на наркотици и му е поставен ултиматум - да го пратят в затвора или да стане таен агент на Държавна сигурност.
Според книгата на Христов, озаглавена "Двойният живот на агент "Пикадили", Гулино създава база в Копенхаген като "търговец на произведения на изкуството".
Смята се, че италианецът е водил двойния си живот на арт брокер и на таен агент до 1990 г. и получава български държавен медал "За заслуги в областта на сигурността и обществения ред".
Гулино беше заловен и разпитван от британските и датските власти в Копенхаген през 1993 г. и въпреки че се съобщава, че е признал, че е бил в Лондон по време на убийството на Марков, италианецът отрича да е замесен в смъртта на българския дисидент.
Гулино е намерен мъртъв през 2021 г. в апартамента си в австрийския град Велс малко след интервюто, което дава пред продуцентска къща, която направи филм, излязъл миналата година.
Посмъртно награждаване
В началото на 2001 година Марков е награден посмъртно с ордена "Стара планина" - първа степен, който е поднесен на неговата съпруга Анабел Маркова. Творчеството на Георги Марков заема достойно място в българската литература и драматургия, а неговата непримирима гражданска позиция може единствено да служи за пример на всички нас.