Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/1847080 www.bgdnes.bg

Протестът в София се разцепи, искат общинско участие

Протестиращите срещу монополите в столицата се разцепиха на две групи. Едните от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) потеглиха към Народния театър.

Причината за разделянето на събралите се пред сградата на МИЕТ недоволни граждани е, че те са организирани от две различни движения. Янко Петров, който е един от първите координатори на протестите срещу монополите заяви, че политически партии се опитват да използват недоволството на гражданите като представят свои лидери за организатори на протестиращи.

Реклама

Петров даде пример с движението „България на гражданите". Петров заяви, че хората, които първи са излезли на улицата, няма да се откажат от своите искания и няма да позволят народът и гражданското недоволство да бъдат използвани за политически пиар.

Част от събралите се протестиращи тръгнаха към Народния театър, докато един от организаторите от друго движение продължаваше да говори пред МИЕТ.

Протестиращи в столицата настояват лицата от протестите да имат участие в управлението на всяка община, към всяка една община в страната да бъде сформиран обществен съвет, в който да вземат участие обикновени граждани. Това заяви пред събралите се около 50 души пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата Янко Петров.

Пред сградата на МИЕТ се събраха около 100-ина души, които явно не подкрепяха един и същи искания. Янко Петров призова хората, които истински искат да променят положението в държавата, да го последват и да останат верни на своите искания. Според Петров, всяка нова организация, която използва недоволството на българите е политическа. Той обвини днешните организатори сдружение Освобождение в това, че принадлежат на движение "България за гражданите" и че използват бунта на хората за своите политически цели.

Междувременно в Бургас около стотина души се събраха на поредния протест срещу монополите. Хората започнаха да се събират около 11.00 часа на площад „Тройката" до Съдебната палата". От инициативния комитет, който организират протеста, отново припомниха своите искания за отнемане на лицензите на електроразпределителните дружества, прекратяването на делата от страна на ВиК и ЕРП-тата срещу граждани, настояват за тяхната национализация и да не се приватизира „БДЖ". Протестиращите в Бургас заявиха, че следващата седмица предстои да внесат писмо в Община Бургас и с исканията си към местената власт. От това как ще реагира общината и дали ще се съобрази с тях зависи и оттук нататък как ще протекат протестите и дали ще има такива. Протестиращите носят плакати „Да разбием стената" с нарисувани танкове и „ЕС погреба България". Всеки момент протестиращите от Бургас ще се отправят с шествие по главната улица „Александровска" и оттам до сградата на електроразпределителното дружество.

Около 150 души са се събрали пред Община Варна. Това е 36-ти пореден протест срещу монополите, енергоразпределителните дружества и бедността във Варна. Значително по-малък е броят на хората тази неделя. Някои от гражданите носят плакати с надписи: „Да изметем „Пазари" ЕАД; „Енерго-Про - вън" и др. В момента се четат исканията на протестиращите. Едно от тях е внасяне на сигнал в прокуратурата за нередностите в работата на ЕРП-тата. Протестът протича прио засилени мерки за сигурност. Към момента обстановката е мирна, без нарушаване на обществения ред.

Реклама
Реклама
Реклама