Европа и Русия във война със САЩ за Марс
Русия и Европейската космическа агенция (ЕКA) подписаха договор за сътрудничеството в областта на изследването на Марс, съобщи „Гласът на Америка".
Споразумението предвижда към Червената планета да бъдат изстреляни космически сонди през 2016 и 2018 година.
От името на Русия документът бе подписан от шефа на „Роскосмос" Владимир Поповкин, а за ЕКА подписа си сложи ръководителят на агенцията Жан-Жак Дорден. Сключването на споразумението за сътрудничество се състоя на официална церемония в Париж.
Полетите до Марс ще бъдат организирани в рамките на проекта „ЕкзоМарс", който предвижда използване на орбитален модул и на демонстрационен десантен модул.
Както съобщават руските медии, през 2016 година ще бъде пусната орбитална сонда, която ще транспортира до Марс модулът EDM, който трябва да изследва планетата.
Подобна мисия е планирана и през 2018 година.
„Роскосмос" ще се включи с ракети носители „Протон", спускателен апарат и платформа за работа на повърхността на Марс.
Амбицията е чрез взетите на Марс проби да се установи категорично дали има или е имало живот там.
Орбиталната сонда Trace Gas Orbiter ще изследва атмосферата на Червената планета.
Първоначално ЕКА планираше да реализира този проект заедно с НАСА. Преди година американците обаче се оттеглиха заради липса на средства.
Американската космическа агенция вече обяви, че анализът на данните, събрани от марсохода „Кюриосити", дава основоние за твърдения, че на Марс е имало условия, подходащи за живот. НАСА смята да прати втора подвижна лаборатория през 2020 година.
Ако ЕКА и „Роскосмос" реализират успешно своето сътрудничество, Европа и Русия ще изпреварят САЩ в проучването на Червената планета.
Досега ЕКА е инвестирала в проекти над 400 милиона евро. Смята се, че той ще възлезе на над 1,2 милиарда евро.