Майката на убитата Тепавичарова се поболя
Наследниците на разстреляното в Пловдив семейство Тепавичарови обмислят да се откажат от наследство, за да не плащат огромния кредит, който взел Георги, научи "България Днес". Майката на съпругата му се е поболяла от притеснение, защото не вижда начин как да запази ипотекирания наследствен хотел.
Албена Царева, майка на Николина Тепавичарова, започнала да получава силни кръвоизливи след случилото се през януари. Тогава военният Георги застреля съпругата си, двете им момченца Илия и Ангел и накрая се самоуби. Разследващите заключиха, че Георги Тепавичаров не е издържал на психическото бреме на кредита от 200 бона и това е отпушило агресията му.
"Дъщеря ми замина за София, за да й правят изследвания. Не е ясно какво й е, но е ужасно притеснена", призна майка й Нина, която живее заедно с нея в Чепеларе. Именно на Нина е била кръстена внучката й Николина.
Двете жени и братът на Георги Костадин вече обсъдили с адвокат как могат да се откажат от наследство, за да се спасят от непосилните вноски по ипотечния кредит. Срещу два етажа от хотела семейството е получило 200 бона, а месечната вноска за погасяване на дълга е 2034 лева. Албена Царева вече призна, че смята за непосилно плащането, защото хотелът работи сезонно и в някои месеци почти няма туристи. Самата тя също изплаща кредит. Положението се затегнало неимоверно много след трагедията. От четворното убийство насам в къщата за гости не е пристигнал нито един посетител, а резервиралите предварително се отказали. Царева отдава това именно на случилото се. Жената дори вече е събрала спалното бельо от 8-те стаи.
Наследниците на семейство Тепавичарови съвсем не са единствените, които искат да се откажат от наследство, установи проверка на "България Днес". В последно време магистратите са затрупани от подобни дела, като причините са същите - непосилни кредити, които близките не искат да плащат и предпочитат да оставят на банките ипотекираните имоти. Тенденцията е главоломен ръст на подобни случаи. Само от Софийския районен съд през миналата година са одобрили 781 отказа от наследство, докато през 2011-а са спечелили 681 души, а през 2010-а - 492. Дори и в районните съдилища на градове с по 20 000-30 000 души население, като например Лом, Велинград и Троян, ежедневно се взимат решения по такива дела.
Самите наследници при консултациите с адвокат много трудно се решават на подобна стъпка, разказа юрист. Смятат, че това е отричане от близкия, пък било то и само формално. Починалите, оставили големи кредити, обаче рядко записвали последната си воля.
Изостави ни, а сега му плащаме заемите
Историите със задлъжнели българи, оставили на наследниците си непосилни дългове, са многобройни. Ето какво разказва софиянка, изпаднала в същото положение:
"Преди 33 години се омъжих и родих момиче. Вбесен от това, че е засрамен пред приятелите си, че не съм му родила син, съпругът ми започна да се държи лошо с мен и след 2-годишен брак се разведохме.
От тогава до сега той не се е интересувал от дъщеря си. До ден днешен нямаше и да я познава, ако тя самата не се беше поинтересувала кой е той и не беше отишла да се запознаят. Тогава той й беше казал, че си има друго семейство и е излишно да иска да поддържат някаква връзка. Съпругата му също ни намери и ни каза да не се бъркаме там, където не ни е мястото.
След което дойде шокът - жената ми се обади, че бившият ми съпруг е починал и е оставил огромен дълг след себе си и търсят дъщеря ми като наследник да плаща наравно с тях дълга му. В момента дъщеря ми се възстановява след тежка операция - извадиха й тумор колкото яйце и аз не знам как да й съобщя тази нелепост.
Боли ме, че тя страдаше много, че баща и не я иска, че той никога не я потърси и не прояви и най-малко внимание спрямо нея, че не плащаше и 14-те лева издръжка, които му бяха присъдени, а сега дъщеря ми трябва да работи цял живот само за да му плаща огромния дълг.