Дъщерята на загиналия в бургаския атентат шофьор: Искам татко да се върне!
"Искам да бъда като всички други деца. Искам татко да се върне!". За това си мечтаела 11-годишната Салихе Кьосова, дъщерята на единствения българин, който загина в бургаския атентат на 18 юли миналата година. Детето едва сега осъзнало, че е загубило баща си. Майка й Емине Кьосова пък е изпаднала в тежка депресия и отказва де се храни, разказват приятели на почерненото семейство.
В деня на трагичния инцидент 36-годишният Мустафа Кьосов шофира автобуса, който избухна на паркинга на летище Сарафово. След трагичната вест неговите близки споделиха, че той имал намерение да се откаже от пътуванията и да остане при семейството си, което живее в благоевградското село Юруково. Това трябвало да бъде един от последните курсове, които прави.
"Най-тежко ни беше, когато класът на Салихе имаше за домашно един проект по английски. Децата трябваше да разкажат най-незабравимия момент от лятната си ваканция. Детето беше описало случилото се с баща й. Беше го нарисувала с толкова любов, че разплака всички ни." Това разказа пред "България Днес" Македонка Джамбазка, директор на основно училище "Васил Левски" в село Юруково, където учи малката Салихе.
"Още си спомням, като я видях за първи път след атентата. Беше в началото на учебната година. Салихе бе вглъбена в себе си, мълчеше и само гледаше с широко отворени очи", разказва с тъга в гласа директорката.
"Сега се опитваме да я включваме в повече училищни дейности, да се разсейва и да преодолее по-лесно шока", обяснява още Джамбазка. Тя обаче е категорична, че учителите са безсилни да помогнат на момичето да се чувства по-добре и у дома.
"Проблемът не е в училището, а в семейната среда. Майка й Емине няма да преодолее това, което й се е случило, без сериозна помощ. Затворила се е в себе си и общува само с най-близките. Никой в семейството им не работи в момента, издържат се само с пенсиите на двамата родители на Емине, които непрекъснато я обгрижват", разказва още директорката.
Преди трагичния инцидент Мустафа Кьосов помагал финансово на цялата фамилия, тъй като бил единственият работещ в семейството. Той се грижел и за брат си Юсеин. От кметството в Юруково предложили работа на Емине. Тя обаче отказала, тъй като едва се вдигала от леглото. Роднини на почерненото семейство споделят, че вдовицата е изпаднала в тежка депресия. От месеци не е излизала от вкъщи, общувала само с най-близките. Дълго време прекарала на легло, опитвайки се да превъзмогне шока. От тогава е отслабнала драстично и не спира да пие успокоителни.
Лекарите неведнъж й обяснявали, че е вредно за организма й да приема продължително време толкова силни медикаменти, но младата жена била категорична, че нищо не я интересува, след като загубила съпруга си. На няколко пъти тя споделила дори, че не й се живее. Затова край нея денонощно имало роднина, който да я пази да не посегне на живота си. Въпреки грижите им те така и не успели да я разсеят от мъката, която преживявала.
Атентатът
Автобус с 40 израелски туристи бе взривен от камикадзе на летището в Сарафово на 18 юли миналата година. Загинаха осем души. Малко след 17,20 часа се чул мощен взрив, идващ откъм паркинга пред терминал "Пристигащи". Там бил паркиран автобус на фирма "Старбус", който трябвало да откара туристите към хотел "Хризантема".
"Беше страшно, хвърчаха меса, навсякъде имаше човешки части", разказваха очевидци на огнения ад минути след инцидента.
Силната експлозия отнесла цялата предна част на автобуса. От взривната вълна и последвалия пожар загинаха шестима туристи. Единственият българин, който почина в атентата, бе 36-годишният шофьор на автобуса Мустафа Кьосов. Загина и атентаторът самоубиец. Четирима души бяха много тежко ранени, а 18 по-леко. Сред тях бе и българка - служителка на туристическата фирма "Ортана", посрещаща израелците.
Разследващите са решили да направят следствен експеримент, който да пресъздаде терористичния акт. Той ще се проведе след месец. По време на експеримента ще бъдат взривени два автобуса на площадка край Ихтиман. Целта е да се съберат категорични доказателства какво е количеството тротил, което е било детонирано, и какви пози са заемали загиналите. В момента във военния завод в Казанлък се правят манекените, с които ще се проведе повторението на атентата. Всяка фигура ще струва близо 600 лева. Цената на автобусите пък е около 8000 лева.