Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/1878967 www.bgdnes.bg

Кела загубил 11 млн. евро от кризата в Кипър

Един от най-известните арестанти в България - Пламен Дишков-Кела, е загубил колосална сума заради кризата в Кипър.

Негови приближени споделиха, че Кела е изгорял с 11 милиона евро заради своите инвестиции в различни финансови инструменти в няколко банки, които са с регистрация на Острова на Афродита. Той е притежавал акции, държавни облигации и суми в евро и долари при различни лихвени условия.

Реклама

Тежката криза в островната държава обаче е нанесла поразяващ удар върху неговите вложения. Притежаваните от Кела акции и облигации са се сринали с 80 процента и са се обезценили до критично ниски нива. След като бяха приети нови правила под натиска на Европейския съюз, неговите влогове в различни валути ще бъдат ударени с по 30-40 процента данък. Общата загуба на Кела ще е малко над 11 милиона евро, което е накарало бургазлията да побеснее. Той веднага е влязъл във връзка със своите финансови консултанти и е наредил да вземат спешни мерки, за да се смекчат очакваните щети. Екипът му обаче няма особени възможности да лавира и да избие загубите заради много сложната ситуация в бившия данъчен рай.

Кела е избрал Кипър като място на част от инвестициите си именно защото доскоро тази държава се смяташе за едно от най-сигурните места за съхранение на съмнителни капитали. Вече обаче не е така. Общото имане на бившия сикаджия се изчислява на над 150 милиона евро, като той държи авоари и в банки на Каймановите острови и Хонконг, смятат близки до Кела.

До 17 май трябва да бъде внесен обвинителният акт за Пламен Дишков-Кела, заяви в четвъртък на пресконференция апелативният прокурор на Бургас Емил Христов. Прокуратурата се бави, тъй като 4 месеца се обжалва мярката за неотклонение на Кела.
36-годишният бургазлия, който бе задържан с европейска заповед за арест през август 2011 г. в Португалия, има официално поставена диагноза двойна коксартроза. На заседанието в четвъртък Кела влезе в залата на съда с инвалидна количка, но докато говореше, се изправи на крака, както пожелаха магистратите. Дишков поиска да бъде разпитан и докторът на затвора Иво Велев, който дойде с него в съда. Магистратите прецениха, че това не е необходимо. Никой не оспорва здравословните ви проблеми, въпросът е къде да се лекувате, отсече съдия Господинова. Дишков на няколко пъти благодари на съда - включително и за линейката, но пък бе остър и хаплив към представителя на прокуратурата Желязко Георгиев. Той бе наблюдаващ прокурор и по делото, което бе образувано за убийството на Димитър Стаматов-Мастара през ноември 2002 г. Кела беше привлечен като обвиняем, но по това време вече беше напуснал страната. Цялото досъдебно производство срещу него, както и съдебният процес се водиха задочно. Това бе и основният мотив през май м.г. ВКС да отмени 20-годишната му присъда и да възобнови разследването. Прокурор Георгиев се противопостави на искането за замяна на ареста с по-лека мярка. Той припомни, че на 28 февруари състав на Бургаския окръжен съд след пореден отказ да пусне арестанта му е наложил и 2-месечна забрана да иска промяна. Съдебни полицаи помогнаха на Дишков да се качи в линейката на Спешна помощ. През цялото време арестантът криеше лицето си в качулка. Защитата на Дишков - адвокат Пенка Мутафчиева, обаче изскочи с контрааргумента, че нито прокурорът, нито затворническата управа са предприели действия за лечението на обвиняемия. Според прокуратурата мястото на Кела е в специализираната болница към затвора в София. Там няма условия за рехабилитация, а и в момента 3 от 4-те етажа са в ремонт, репликира обвиняемият. По време на предишни заседания защитата му представи документация за условията в столичната болница "Св. Пантелеймон". Вчера обаче бе посочено ново място за лечение - поморийският санаториум.

Самият Дишков бе доста словоохотлив в съдебната зала. Това е първата му поява тук по негово желание. Освен с цитати на конкретни текстове от закона изявлението му изобилстваше от провокативни фрази, най-вече насочени към представителя на държавното обвинение. Заради изречението: "И друг път ще си говорим", прокурор Георгиев реагира с: "Плашите ли ме?". "Как ще ви плаша пред съда?!", риторично отвърна Дишков и с театрално отегчение подхвърли: "Хайде да си ходим". В крайна сметка съдия Господинова отказа да го пусне на свобода, но пък разпореди шефът на затвора да предприеме необходимите действия за лечението му.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама