Спортът ни помага при смяна на времето
- Как ни влияе смяната на времето от зимно към лятно?
- Преместването на стрелките на часовника с един час напред през пролетта и един час назад през есента всъщност променя два пъти часовете за ставане през годината. Това натоварва сериозно механизмите на адаптация и човек усеща несъзнателно дискомфорт. За тези денонощните физиологични механизми не се е знаело нищо в началото на ХХ век, когато големите европейски държави са направили този социален експеримент, за да пестят електричество. По примера на Англия и Германия Сталин също е въвел лятното часово време, но есента не го е отменял и това време в СССР се наричало "декретно време".
- Може ли да му противодействаме по някакъв начин?
- Може, като за около две седмици се подсещаме, че ни е нужно време, за да свикнем с промяната, вместо да се заблуждаваме, че това не е от значение, като си играем със стрелките на часовника. Един от начините е като не си преместваме веднага стрелките на часовника. Така се подсещаме за промяната, трудността да премисляме и смятаме времето ни мобилизира и по-лесно възприемаме промяната. Така например е правил Чърчил и заради това е закъснявал за срещи. Друг начин е просто да правим леки физически упражнения при ставане, както и да си лягаме навреме през този период. Ако сме свикнали да крадем от времето за сън, да се ограничим за известно време и да водим здравословен начин на живот през този период на адаптация.
- Храната има ли отношение към реакцията на организма към смяната на времето?
- Има значение промяната на часовете на хранене, както и на прием на лекарства и други дейности, например хранене на деца, отглеждане на животни, но те не могат да ни кажат как се чувстват. Разбира се, здравословното хранене подпомага процесите на адаптация. Най-важното е да се пият повече течности, има много хора, които просто пият по-малко вода и след това се чудят защо толкова лесно се разболяват. Прием на течности около литър и половина и два са напълно достатъчни. Полезни са ядки, салати, храни с повече витамини през пролетта. Малко енергия от шоколад също няма да е излишна през деня.
- Има ли смисъл от смяната на времето?
- Очевидно нищо не оправдава подобен експеримент с милиони хора, и здрави и болни, и млади, и възрастни, с различни степени на приспособимост и адаптация. В случая става въпрос за класически пример за манипулация на масовото съзнание от държави, произвели две световни войни. И също така колко е трудно да се промени една масова заблуда, макар че в Русия Медведев вече отмени тази игра с времето с декрет. Идеята е въведена през 1784 г. от Бенджамин Франклин, който се пошегувал с французите да стават един час по-рано през лятото, за да пестят свещи.
- Кои са по-чувствителни - жени, мъже или деца, и какви са симптомите при тях?
- Не става въпрос за заболяване, а за временно натоварване на физиологичните механизми на адаптация. Затова по-чувствителни са болните хора и тези с емоционални проблеми, хора, страдащи от проблеми със съня. Обикновено се преживява чувство за дискомфорт, понижено настроение, усещане за слабост сутрин, по-лесно изчерпване на силите, липса на обичайната жизненост. На някои хора това може да се отрази върху изпълнението на професионалните задачи. Известни са примери за заспиване над волана при отиване сутрин рано на работа. Това в никакъв случай не може да мотивира смяната на времето.
- Добре ли е да се пият лекарства срещу липсата на жизненост и работоспособност?
- Както при всички проблеми с адаптация са полезни общи укрепващи средства, витамини и хранителни добавки. Обикновено най-полезни са витамините от групата на В комплекс, които имат пряко отношение към обмяната на веществата в централната нервна система. Витамин С укрепва физиологията на клетъчните мембрани и провеждането на неврофизиологичните импулси. Също така е добре да се пие по едно кафе сутрин, но без да се прекалява. Нито с витамините, нито с кафето. Основният съвет е да действаме в рамките на разумното, тъй като още веднъж подчертавам, че не става въпрос за заболяване.
- Как ще коментирате дългата вълна от самоубийства напоследък?
- Според мен хората са загубили чувството за мярка в критичен момент. Нямат вяра в това, че някой може да им помогне, както и в ближния. Съвети в критичен момент могат да бъдат полезни, нека хората да се попитат какъв е смисълът. Искат ли наистина да са мъртви? Докато си жив все пак имаш възможност да промениш нещо, но като мъртъв не можеш да направиш нищо. Дори и нещата да се подобрят, няма да знаеш, че това се е случило. Нека такъв човек, преди да направи фаталната крачка, да попита Бог няма ли друг начин да се реши проблемът.
- Как вълната може да се прекрати?
- Според мен причината се крие в липсата на здрави обществени норми, променени през последните години до неузнаваемост. Мнозина са изгубили чувството за мярка в житейската борба и в общуването с другите. Според мен усилията трябва да са в тази посока. Очевидно е нужна реакция на цялото общество, на всички заинтересувани институции, но не само държавните, но и хората на изкуството и медиите. Също така и духовниците трябва да са много по-активни при обсъждането на социални проблеми. Всяка политическа партия трябва да поеме своята отговорност, защото те са най-масовите сдружения на хората. Когато те заработят адекватно, можем да очакваме и разумна социална промяна.
- Ще повлияе ли на агресията на хората и смяната на времето?
- Разбира се, не. Просто не бива да си правим илюзии, че един час в графика ни няма значение.
Деяна ПАВЛОВА
Кой е той
Д-р Владимир Бостанджиев е психиатър-психотерапевт, практикува терапия чрез решения. Работи като психиатър и психотерапевт от 1986 година. Фокусиране към решения изучава в семинари на Стив де Шейзър, Гейл Милър, Арилд Аамбо и други световни специалисти. В книгите си описва реални терапии и изследва процеса на вземане на решение.