Диктаторът Ким уплашен с преврат
Военното положение в Северна Корея не е нищо друго освен затягане на властта на младия диктатор Ким Чен Ун.
До този извод стигат мнозина външни наблюдатели, анализиращи ескалацията на напрежението на Корейския полуостров. В събота Пхенян сериозно уплаши света, като обяви, че влиза в състояние на война. Според РИА "Новости" по-скоро става дума за грешка в превода, но така или иначе тракането на оръжие откъм Севера бележи знаков етап от закрепването на третия Ким.
Синът на покойния Ким Чен Ир се страхувал много от вътрешен преврат, затова използва военните закони, за да стегне редиците. Лидерът, който е на около 30 години, виждал заплаха за трона си както от военната върхушка, така и от партийците, които никак не го харесват. За разлика от баща си Ун не е народен любимец, а цялото му детство минава в чужбина, което още повече го откъсва от сънародниците му.
Дори съседните държави, изложени пряко на потенциална атака, не се притесняват особено от бойните викове откъм Пхенян. "Досега Северна Корея нито веднъж не е тествала успешно междуконтинентална ракета", казва Нарушиге Мичишита от Института за политически изследвания в Токио. Според него, ако въобще се стигне до действия от Севера, то ще е сравнително малко нападение по мишени в Южна Корея, което обаче няма да даде повод за мащабна намеса от САЩ.
Корейски и японски медии съобщават, че засега се разчита главно на пропагандата. Севернокорейското радио и телевизия излъчват нонстон военни маршове и патриотични песни. Управляващата Трудова партия разпространи и декларация, в която се казва, че отношенията с Южна Корея вече са "навлезли в отношение на война" и се казва, че Пхенян ще решава всички проблеми, свързани с междукорейските отношения, "по законите на военното време".
Според чужди съобщения обаче това никак не пречи на съвместния бизнес. В индустриалния парк Ке Сун, смесено предприятие между двете Кореи, работата си върви както и преди.