Цветелина Бориславова шокирана, че е в БГ Уотъргейт
Банкерът Цветелина Бориславова сподели, че е „неприятно изненадана" и „донякъде шокирана" от информацията за нерегламентирано подслушване, която лидерът на БСП Сергей Станишев получи като анонимен сигнал на електронната си поща. В списъка със следените фигурираше и нейното име.
В коментар пред БНР тя обаче намекна, че не изключва възможността информацията да е достоверна.
„Не мога да допусна, че г-н Станишев ще хвърли в публичното пространство едно тежко обвинение просто ей така, все пак той не е само лидер на една от най-големите български политически партии, а и на европейските социалисти," заяви Бориславова.
Бившата приятелка на експремиера Бойко Борисов обаче призна, че няма какво да крие, дори и да е подслушвана. Тя все пак изрази надежда, че такива „практики" няма да бъдат прилагани повече. „Ако има някой да говори с хора от бизнеса, най-добре е да се води открит диалог," подчерта банкерът.
Скандалът с подслушванията обаче веднага получи политически оттенък и стана повод за размяна на язвителни критики и партийни позиции между ГЕРБ и БСП дни преди официалното начало на предизборната кампания.
Цветелина Бориславова даде и експертно мнение, че стабилността на банковата система в България няма да се повлияе от предсрочните парламентарни избори и управлението на служебното правителство. „По принцип банковата система реагира по-бавно на промени, така че тези два месеца до изборите не могат да повлияят нито на лихви, нито на системата като цяло," категорична е Бориславова.
Друг важен компонент на тази стабилност е валутният борд, който ще продължи да бъде ключов и в бъдеще, смята тя. „Ако има сценарий за неговото събаряне, това определено е напълно безотговорно спрямо българите," допълни Бориславова. Това би означавало хаос, посочи тя.
Според банкера връщането на доверието в банковата система и във всички институции като цяло е едно от най-важните начинания пред бизнеса, а и пред държавата. "Темата за прозрачността за мен е свързана изключително много с въпроса за кризата на доверието. Трябва да има основни принципи", коментира Бориславова.
"Учудва ме, че някои мои колеги са се притеснили от въвеждане на правила в банковата система. Всички бихме се радвали и като представители на банките и като граждани на подобни правила. Не виждам никакви предпоставки за страх, не виждам повод за напрежението", допълни тя.