Румънски съд решава за отвлечената Бианка след 15 дни
Няма данни граничен полицай от Русе да е участвал в незаконното прехвърляне на 4- годишната Бианка от България в Румъния. С това заключение прокуратурата в Русе е изпратила преписката за отвлеченото пловдивчанче на Софийска градска прокуратура. На нито един от граничните пунктове нямало информация за Каталин Кицеску - съпругът на пловдивчанката Ани Томасян, който преди десет месеца отвлякъл дъщеря им и я извел зад граница. Преписката е изпратена по компетентност на софийската прокуратура, която да прецени дали наличните данни са достатъчни да се повдигне обвинение срещу Кицеску по чл.142 за отвличане.
На 1 юни 2012-а Ани Томасян изпраща Бианка на кино с баща й Каталин Кицеску. И тогава я вижда за последен път. Детето е изведено без документи, без декларация на майката, абсолютно нелегално. Оттогава Ани Томасян води неравна борба с институциите, за да върне дъщеря си.
Ани и Каталин се запознават на круизен кораб, където работили в казино. Три години са били заедно, но той искал да живеят в Румъния.
"Не мога да повярвам, че той използва собственото си дете, за да постигне целите си", каза Томасян. Според адвоката й Павел Радомирски липсва каквото и да е съдействие от българските власти. След отвличането румънецът е бил обявен за издирване и въпреки че три пъти е влизал в България, той е арестуван веднъж за 24 часа и след това е освободен. В Пловдив е заведено дело и са наложени привременни мерки, които дават права на Ани Томасян.
"Все още чакам писмен отговор от Министерството на правосъдието на молбите, които внесох там. Говорила съм с тях и знам, че не могат да ми помогнат, защото между двете срани няма подписано споразумение за прилагане на Хагската конвенция. Разбрахме се да ми го обосноват писмено и да ми го изпратят. Получих писмо от Външно. Можели да ми съдействат само в рамките на своята компетентност и да не е в разрез със законите и правилниците на приемащата държава.
Насочват ме да следвам процедурите по признаване на чуждестранни актове пред румънския съд", каза Ани Томасян. "Като се има предвид, че тези дела там са в разрез с всичко законно по принцип и има налично престъпление - незаконно преминаване на граница плюс отвличане, не схващам как точно искат да ме убедят, че компетентността им не е достатъчна, за да ми помогнат по друг начин, освен да ме насочат към румънски адвокат", недоумява пловдивчанката.
Кицеску е завел дело за попечителство в Румъния, което е било спряно след намесата на адвоката на Ани Томасян. От своя страна румънецът е обжалвал спирането. Жалбата му е приета и са му върнали делото за разглеждане отново в първоинстанционния съд в Румъния, без никакви мотиви. Насрочили са делото за 15 април. Кицеску е обжалвал и делото за попечителство в Пловдив. "Делото ми е още в Окръжен съд-Пловдив. Всеки ден се обаждам, за да проверявам дали се е върнало, но вече стана повече от месец и то е още в Окръжен съд", каза Томасян.
Според нея спасението в момента е делото й да се върне по-бързо в Районен съд и да излязат с решение в нейна полза преди датата в Румъния, защото ако единият съд излезе с такова решение, то другият няма право да излиза с второ решение по същия предмет. Времето тече, а нищо не се случва, тревожи се майката.
"Наистина не знам какво да направя в момента и към кого да се обърна. Десет месеца съм без детето си и въпреки че не съм аз тази, която е извършила противозаконни действия, все още не мога да си го върна! Къде е справедливостта?", пита Ани Томасян.