Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/1887595 www.bgdnes.bg

Наемници дебнат в офиса

Аделина ГЕОРГИЕВА

Все по-масово чужди инвеститори у нас си патят от български персонал, разкриват частни детективи. Изобретателните българи регистрирали собствени фирми, които са огледални на чуждестранните. Така печелели на гърба на инвеститора, като използвали неговите ресурси - осигуровки, логистика, счетоводство, пазар.
Чуждестранният бизнесмен не получавал нито 1 стотинка и така се усещал, че нещо не е наред. При 90% от случаите, в които фирми наемали детективи, за да проверят какво се случва, лъсвала тази ситуация. Именно на тази измама детективите отдават оттеглянето на чуждите инвеститори от България. След разкриването на подобна паралелна дейност частните разследващи дори са свидетелствали в съда.
От няколко години хит в развитите страни бил наемането на т.нар. хедхънтъри, които търсят определени тесни специалисти за дадена фирма.
Все повече българи търсят детективските услуги, отчитат от бранша. И макар никой да не се хвали, ако е прибягвал до услугите на частен шпионин, то фирмите често препоръчвали детективи, провели успешно корпоративно разследване.
Забелязва се засилен интерес към опазване сигурността на фирмите. Компаниите все повече търсели детективските услуги, като поставяли задачи, свързани с авторски права и проучване на конкуренцията. Основно се правело фирмено проучване, фирмено разузнаване и фирмена сигурност.
Работодатели проучвали служителите си дали са честни или криминално проявени, преди да ги наемат, споделят още последователите на Шерлок Холмс. Такова проучване се поръчвало, когато се работи с по-големи суми или с ценна информация. Тогава се налагало да се внедри къртица в колектива. За това обаче се изисквало продължително обучение - около 2 години. "Всяка голяма фирма трябва да има шеф по сигурността, който да избира надежден персонал и да следи за изтичане на информация", смятат детективи.
Те се оплакват, че напоследък техни колеги ментета се опитват да им завземат занаята. Повечето от представящите се за детективи всъщност са измамници. Особено в последните 2-3 години броят на детективите ментета се е увеличил драстично. Истинските детективи са около 20-30, разпределени в 10 фирми, всички останали са измамници, алармират запознати.
Част от детективите са бивши полицаи. Агенции има и в по-малките населени места, но те нямат много клиенти, а тези, които биват ангажирани, работят в столицата. Сред шпионите има и млади хора, и жени. Дамите в занаята са под една пета от всички. Във всеки сериозен екип има поне една жена. За да си детектив, трябва да си наблюдателен, бърз и да умееш да общуваш, казват от бранша.
Те обясняват, че истинската агенция трябва да има фирма и офис, клиентът да отиде там, където да подпише договор с детективската агенция. След приключване на работата клиентът получава доклад и фактура за платените суми. "Ако дойде след 10 дни например, той пак може да ни намери", разказаха частните детективи. Те предупредиха, че трябва да се избягват срещи по бензиностанции, кафета, магазини, на улицата. Съмнителни са безплатните обяви с телефонен номер и нищо друго. Клиентите могат да направят предварително проучване, за да се види, че страната отсреща е сериозна.

Взимат парите и бягат

Много от хората прибързват, звънят на първата обява, срещат се с "детектив" на улицата, оставят му някакви пари, а след това остават излъгани. Мнимите детективи обикновено искат много ниска цена и след като получат някаква сума, изчезват. Ако една услуга струва 400 лв., той иска 200 и бяга. Хората са склонни да се доверяват на такива измамници заради по-ниската цена. След като останат излъгани, те вече се обръщат към реалните агенции.
В малко от случаите ментетата се отчитали с някоя и друга снимка, но работата оставала несвършена. Мними детективи от провинцията пък поискали 900 лв. за 15 дни работа в София, при положение че с тези пари не могат да си платят дори хотел и гориво. Важно е при наемането да се иска легитимация. Всеки трябва да има идентифициращ документ - значка с името на фирмата, за която работи. Представянето с визитка не е достатъчно.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама