Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/1887717 www.bgdnes.bg

Работодателски организации напускат тристранката заради спорен закон

Всички национално представителни работодателски организации напускат Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), съобщиха от пресцентъра на Българската търговско-промишлена палата.

На провелата се днес среща в Българската търговско-промишлена палата (БТПП) четирите национално представителни работодателски организации взеха решение да се подготви декларация до председателя на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), с която да се обяви, че напускат съвета поради несъгласие с противоконституционните промени в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор.

Реклама

Решението за прекратяване има незабавен ефект.

"Мерките за бедните в момента са много по-важни, отколкото да реагираме на този иначе идиотски Закон за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор", коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров пред "Фокус".

Той е бил уведомен, че работодателските организации имат намерение да напуснат Националния съвет за тристранно сътрудничество.

"Очаквам заседанието да бъде напрегнато, тъй като имаме редица несъгласия в работната група, които ни вълнуват по повод мерките. Ако работодателите имат намерение да напускат, както заявяват, и го направят, те имат своите основания", коментира Димитров.

По думите му законът, който е бил прокаран в последния ден на парламента, е изключително циничен и противоконституционен.

На утрешното заседание ще се констатира, че Националният съвет за тристранно сътрудничество е с непълен състав, тоест не може да взима решения, съобщи лидерът на КТ „Подкрепа" Константин Тренчев.

"Можем да проведем един разговор, но съветът не може да заседава. В заседанието трябва да участват трите страни и в такъв случай то няма да се състои", заяви той.

Реклама

Според него работодателските организации отдавна са твърдели, че са несъгласни с промените в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор.

Промените в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор не отговарят на целите на самия закон, заяви председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

„Утре ще бъде връчено съвместно заявление на четирите организации, така че няма да участваме в заседанието и няма да участваме в заседанията на тристранния съвет, докато не се промени противоконституционният текст в закона, който беше приет в последния работен ден на парламента в нарушение на всички процедури и всякаква публичност", коментира той.

По думите му е било променено наименованието на закона.

„Смисълът на този закон е, когато един човек влиза във властта, да декларира с какво имущество влиза и след това да се види с какво излиза, за да може да се види дали може да се придобие разликата само с една заплата", посочи Васил Велев.

„Това е антикорупционен закон. Работодателите и синдикатите не са властта. Те нямат възможност да се облагодетелстват за сметка на публичния ресурс, така че това нездраво любопитство може да обслужва само организираната престъпност на някой друг", заяви той.

„Ние декларираме имуществото си, доходите си в данъчната администрация и няма нито една причина да го правим, за да отместваме темата предизборно. Не са ни ясни целите, само можем да гадаем, но този текст в закона не отговаря въобще на целите на самия закон, с които той е създаден. Освен това, нарушава правата на хората, членове на тези управителни съвети", каза още Велев.

По думите му и синдикатите са поискали от президента да наложи вето на този закон.

Васил Велев добави, че председателите на четирите организации ще търсят обжалване пред Конституционния съд, от омбудсмана и ще подадат лични жалби като граждани.

Реклама
Реклама
Реклама