Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/1888531 www.bgdnes.bg

ИМП: ГЕРБ води с 4,2% на БСП

ГЕРБ води на БСП с 4,2 % в началото на предизборната кампания за предстоящите парламентарни избори на 12 май. Това сочат данни от социологическо проучване на Института за модерна политика (ИМП), които бяха представени днес.

Вчера „Алфа рисърч" обявиха близки до тези резултати. В тях ГЕРБ водеше с 4,5% пред БСП.

Реклама

От ИМП обявиха, че ГЕРБ има подкрепата на 24,8% от избирателите, БСП - 20,6%, ДПС - 5,6%, АТАКА - 4,9%, Кунева преди разцеплението - 4,3 %, ДСБ с „Единство"ДСБ с „Единство" на Надежда Михайлова - 3,6 %, НФСБ - 1,9 %, РЗС на Яне Янев - 1,1 %, „Зелените" - 1,1 %, ВМРО - 1.0 %, СДС остава засега под 1.0 %.

От гражданските движения, родени от протестите, единствено Движение „Модерна България" показва потенциал за влизане в парламента с 2,4 %. Данните са за гласуващите в проценти като дял от всички избиратели.

Проучването, представено днес от Социологическият екип на Института за модерна политика е проведено в периода 19-26 март като е реализирана национална извадка на пълнолетното население на квотен принцип, която възпроизвежда параметрите на генералната съвкупност по признаците пол, възраст и населено място.

Общият обем на извадката е 987 души, а информацията е получена чрез стандартизирано интервю „лице в лице", проведено с 987 респонденти. Социолозите от ИМП са първите от няколко години насам, които публикуват и файла от обработващата данните програма (SPSS), което е допълнително свидетелство за коректността на данните, изнесени в изследването. Изследването беше представено от социолозите д-р Вяра Ганчева, Евелина Славкова, Илия Джамбазов и политологът Емил Георгиев.

Според социолозите „Да гласувам или не" ще бъде екзистенциалният въпрос за българските граждани поне до 12 май тази година. Ако изборите бяха „днес" (т.е. към момента на провеждане на изследването на терен през март) 6 от 10 интервюирани декларират, че биха упражнили правото си на вот. Твърдо „не" казват малко над една четвърт.

При деклариран вот от 60% гласуващи, ако изборите бяха днес, в парламента биха влезли: ГЕРБ, БСП, ДПС, АТАКА, Партия „България на гражданите", ДСБ и Единство, Гражданското непартийно движение „Модерна България".

През януари 2013 г. 24,8% от всички гласоподаватели биха избрали ГЕРБ. БСП през месец декември получи резултат от 22,2%, а през януари - 19,3% от всички избиратели. За февруари данните са съответно 24.1 и 20.3 на сто. През месец декември ДПС е посочено от 5,3 на сто от респондентите, а през януари от 5,5%. „Атака" през декември би получила 4,1 на сто от гласовете на всички пълнолетни граждани, а през януари - 2,7%. Партия „България на гражданите" през месец декември е с резултат от 4,9%, а през януари - 4,8%, а през февруари - 2.7 %.

Понастоящем през март партията на Меглена Кунева има 4.3 на сто от всички избиратели, което според социолозите на ИМП се дължи на засиленото й медийно присъствие. Те подчертават обаче, че изследването е било на терен преди скандалите и разцепленията, които взривиха партията на Кунева през последните дни, поради което може да се очаква спад в доверието при следващи социологически сондажи.

Електорален вот през март прибавят и ГЕРБ, БСП, ДСБ и „Единство" и „Атака". Тенденцията за разлика от 4-5 на сто между водещите две партии се запазва и този месец. Техните избирателни ядра изглеждат доста мобилизирани - общо 92.3% от поддръжниците на ГЕРБ заявяват, че категорично и по-скоро ще дадат вот на 12 май. За столетницата делът е от 90.1 на сто твърдо и по-скоро гласуващи сред посочилите я като свой избор. Показателно е, че 47.4% от респондентите не виждат алтернатива на предстоящите избори срещу 32 на сто на обратното мнение.

Възходящият тренд на „Атака", посочен още през ноември от ИМП, продължава и през март най-вече заради съвпадението на някои радикални искания на улицата с партийната програма на партията.

Следва да се отбележи, че националистическият вот изобщо е в подем - за НФСБ през миналия месец биха гласували 1.9 на сто от всички избиратели, а за ВМРО - 1%.
РЗС на Яне Янев получава 1.1%, но социолозите подчертават, че партията има потенциал за по-голяма мобилизация в условията на предизборна кампания поради наличието на изградена партийна структура. С 1.1 % на според изследването е и Партия „Зелените".

Реклама