София ще прави ток от хранителни отпадъци
Скоро София ще започне да произвежда елекроергия от биологични отпадъци, които ще се събират от изхвърлени храни от домакинства, заведения за обществено хранене и ресторанти. Това стана ясно, след като кметът Йорданка Фандъкова инспектира строителната площадка в местността Хан Богров край Елин Пелин. Там на площ от 70 дка общинска земя българо-германският консорциум „Егерсман и Ко" усилено изгражда инсталация за компостиране на биологични продукти и зелена маса от клони, дървета, храсти и т.н.
Стойността на проекта е 346 млн. лв., от които 291 млн. лв. са по европейски програми, а останалата част - от общината. До края на октомври трябва да приключи строителството и да стартират изпитанията, а от началото на 2014 г. инсталацията ще заработи на пълни обороти. Капацитетът й е да обработва годишно около 20 000 т биомаса и 24 000 т зелена маса. Различните отпадъци ще се сепарират. След обработка в специални резервоари биопродуктите, които изхвърлят столичани, ще отделят биогаз, който пък ще произвежда ток и топлина. Специалисти твърдят, че тази енергия е достатъчна да захрани малък столичен квартал. Отделно от компостираната биомаса, както и от зелената, ще се произвежда обогатен тор за пазара. Освен Йорданка Фандъкова изграждането на инсталацията провери и Джордж Кремлис, шеф на дирекция „Околна среда" към ЕК.
В момента в София има 139 незаконни сметища, показала проверка на Столичния инспекторат. Миналата година бройката им била 189. Днес започва кампанията за пролетното почистване на града и Фандъкова призова столичани да се включат активно в мероприятията. Десетки фирми вече се отзовали доброволно.