Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/1891769 www.bgdnes.bg

Институтът за модерна политика отказа да влезе в Изборния борд

Институтът за модерна политика благодари на правителството за поканата да участва в Гражданския борд за изборите, но не възнамерява да се включи в работата му. "Считаме, че рискът този орган да се превърне в параван на изборни нарушения е твърде висок."

Това се посочва в официално изявление на института.


Мотивите за отказа са, че "наблюдателите и гражданските организации трябва да запазят своята дистанция, която им позволява да критикуват и сигнализират за нарушения, а не да "подпомагат" Министерски съвет, както с изненада установихме, че предвиждат предложените ни правила за дейността на борда".

Реклама

"Не трябва да се допуска бордът да стане фасада на истинските проблеми, завещани с правилата на Изборния кодекс и неизчистените избирателни списъци. Те са голямата заплаха вотът на гражданите да бъде подменен и ние не искаме да станем съучастници в прикриването на тази опасност", смятат от там.

"Запазваме си правото да сигнализираме компетентните органи и обществеността всеки път, когато преценим, че честността на изборите е застрашена и с познатите порочни практики реалните гласове на хората се крадат и подменят", допълват от там.

По-рано днес по време на заседанието на Министерския съвет стана ясно, че неправителствените организации (НПО) ще се редуват на ротационен принцип в председателството на Изборния борд към Министерски съвет.

"Независимостта на борда ще бъде гарантирана по няколко начина - участието на НПО-та е доброволно, аз не ги назначавам. НПО-та не участват в изборния процес като кандидати или застъпници. Изборният борд ще бъде председателстван на ротационна основа от самите НПО-та", каза Марин Райков.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама