Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/1897697 www.bgdnes.bg

С румънци овладяхме наводнение в Никопол и района

Наводнение в центъра на Никопол и селата Черквица и Мусалево мобилизира български и румънски пожарникари да овладеят извънредното положение по поречието на река Дунав. Спасителните екипи успешно успяха да евакуират населението в района и да извършат нужните дейности по отводняване на жилищни постройки.

Това беше втората среща от Дейност 12 на Стратегическия проект „RISK" по Програмата за Трансгранично сътрудничество между България и Румъния. Домакин на командно-щабното занятие бе Белоградчик, съобщиха от МВР. Съвместното учение се проведе в рамките на една седмица.

Реклама

Второто предизвикателство пред българо-румънските екипи бе пожар на танкер-превозващ газьол.

Два дни след първите две бедствия в района на Стражациа „възникна" силно земетресение с магнитут над 6 по Рихтер. В резултат на това бяха „регистрирани" огромни инфраструктурни разрушения в Свищов и неконтролируем пожар в района на петролна база Сомовит.

Според учебния сценарий стотици хора останаха затрупани под срутените сгради, а в десетки промишлени предприятия възникнаха последващи химически аварии и пожари.

На четвъртия учебен ден възникна железопътна катастрофа в района на Калафат между пътнически и товарен влак. Последвалият пожар в цистерни, превозващи серовъглерод блокира 120 пътници между двете превозни средства. По същото време съвместните българо-румънски екипи трябваше да овладеят и голям горски пожар край Силистра. Въображаемата огнена стихия заплашваше да унищожи селата Кайнарджа, Голеш и Краново, а животът на 4000 души бе поставен в риск.

Разиграването на тези учебни ситуации позволи на експертите от двете страни да оценят в реално време как се прилагат разбротените съвместни оперативни процедури за действие при извънредни ситуации, засягащи територията и на двете страни. Командно-щабното занятие показа на практика и как функционират комуникационните и логистичните връзки между оперативните звена на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението" и Генералния инспекторат за извънредни ситуации.

Домакин на следващата среща през май ще бъде румънският окръг Олт. На нея ще бъдат разиграни допълнителни учебни ситуации.

Стратегическият проект „Съвместен мониторинг на риска при извънредни ситуации в трансграничния регион на река Дунав" предвижда крайдунавските области от България и Румъния да получат съвременна пожарна техника и оборудване. В рамките на проекта вече бе изготвен общ речник на оперативните термини, в който са включени обяснения на специалната терминология на български, румънски и английски езици. Успешно бяха разработени общи оперативни процедури, които ще помогнат на огнеборците от двете страни на границата да реагират по-бързо при съвместни операции и ще повишат ефективността на общите им действия при възникването на мащабни кризисни ситуации. Партньори по проекта са румънските окръзи Констанца, Телеорман, Гюргево, Калараш, Олт, Долж и Мехидинц и Областни управления „Пожарна безопасност и защита населението" в градовете Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Силистра и Русе.

Реклама
Реклама
Реклама