Фермери на бунт за сирене от мляко
Фермерите се готвят за бунт. Недоволството сред млекопреработвателите и фермерите избухна след решението на Върховния административен съд (ВАС), което отмени забраната за наличие на палмово масло в млечните продукти.
Според досега действащите нормативи названията "сирене" и "кашкавал" можеше да има само върху продукти от истинско мляко. Тези, в които има сухо мляко или палмово масло, се водеха "деликатеси". В края на януари бе приета законова поправка, чрез която глобата за нарушителите стана от 50 000 до 100 000 лв. Тогава 29 мандри у нас декларираха, че правят "деликатеси" с палма, а останалите над 200 заявиха, че ще работят само с мляко, което е в пъти по-скъпо, но и в пъти по-полезно за здравето на хората.
С решението на ВАС обаче трудът и инвестициите на тези над 200 мандри на практика се обезсмисли. Срещу новото съдебно постановление скочиха и фермерите.
Председателят на Националното сдружение на млеко- и месопреработвателите Танчо Колев заяви, че фермерите вече готвят протест срещу производството на сирене, кашкавал и кисело мляко от "имитиращи продукти". Животновъдите настояват за мандри, които да работят само с истинско мляко, и а фирмите, произвеждащи продукти с палмово масло, да бъдат отделни. "Само това е начинът да се запази сектор животновъдство в България. Когато се произвеждат масово сирена от палмови масла, кой ще изкупува истинското мляко?", риторично попита лидерът на млеко- и месопреработвателите Танчо Колев.
Днес фермерите ще определят датата на протеста си. Животновъдите припомниха и мнението на специалистите, че палмовото масло е много опасно особено за децата. Проф. Донка Байкова от Медицинския университет заяви, че то води дори до ракови образувания. "За да не изтича от калъпите, палмовото масло се втвърдява при висока температура и в присъствието на водород. Тогава ненаситените мастни киселини, които в това масло са 50%, се превръщат във форма, която организмът не може да преработи. Повишава се лошият холестерол, трайно се вдига кръвното и има висок риск за отключване на туморни процеси", обясни проф. Байкова.
Чиновници провалиха наредбата
Причините наредбата за разграничение в производството на млечни продукти да падне в съда са две. Първата е, че България не е изчакала процедурата по нотификация, за да я приеме. Втората е, че никой не обърнал внимание на официалните писма от ЕК, с които още миналата година земеделското министерство било уведомено, че в този й вид наредбата противоречи на правото на ЕС.
Бисерка БОРИСОВА