"Гастрольор" се поболя като Големия Маргин
Аделина ГЕОРГИЕВА
Арестът не се отразявал никак благоприятно на един от задържаните при гръмката акция "Гастрольорите“ - Илиян Манолев-Дългия. Откакто е в килията, той се оплаквал от дископатия, каквато болест тръшна и Красимир Маринов - Големия Маргин.
Самият Манолев вчера едва ходеше в съдебната зала, където апелативният спецсъд трябваше да реши за мярката му за неотклонение. Обвиняемият бавно пристъпваше и стоеше леко приведен пред съдията. Заради състоянието му магистратът му позволи да седне.
Оказа се, че това не са единствените проблеми за "Гастрольора". В следствения арест той започнал да се побърква. Развил паническо разстройство. Имал симптоми на тревожност, чувство за нереалност, сърцебиене, световъртеж.
Съдът трябваше да прецени дали здравословното му състояние позволява да бъде задържан с най-тежката мярка за неотклонение. Това обаче бе отложено за 15 април, когато трябва да бъде представена комплексна съдебномедицинска експертиза за Манолев.
Документът трябваше да бъде представен вчера, но тримата експерти, които го съставят, били ангажирани. По телефона те обяснили, че имат работа извън България. Понеже станаха причина за отлагане на заседанието и не са представили уважителни причини, съдът ги глоби с по 1000 лв.
Наблюдаващият прокурор по делото пък бе заместван от шефа на спецпрокуратурата Светлозар Костов, понеже бил в екипа, който разследва скандала с подслушванията от СДОТО към МВР.
Според разследващите Манолев е трети в йерархията на "Гастрольорите". Той бил силовакът в бандата за кражби и бил използван за разбиване и чупене.
Петчленната група бе разбита на 21 септември м.г. при акция в курорта Свети Влас. Неин тартор бил Марлан ел Масри, участвали бившата барета Живомир Бакърджиев, надзирателят Ангел Пеев, Илиян Манолев и Илиян Йосифов-Муци. Те бяха спипани, докато тарашели къща на строителния предприемач Васил Джуров. Униформени ги дебнели от 6 месеца преди това.
„Гастрольорите“ се пробвали и друг път да проникнат в къщата, но се притеснили, че стопанинът ще се върне. Във фаталната за тях вечер знаели, че той е заминал и опоскали къщата, докато децата му спели на първия етаж. Прибрали 100-грамов златен ланец и запалка, но пропуснали саксия, в която били скрити 10 000 евро и 20 000 лева.
По време на ударите си "Гастрольорите" използвали уреди за рязане на метал, радиостанции за подслушване на полицията и заглушително устройство. При обиска в дома на надзирателя били открити незаконни оръжия и наркотици. При претърсванията антимафиотите се натъкнали и на полицейска униформа.
Пред съда тогава Ел Марси и Манолев се оправдаха, че доскоро били в чужбина и няма как да са участвали в бандата. Магистратите обаче ги оставиха на топло.
След акцията се разбра, че Ел Масри и Дългия били спестили по няколко милиона от удари, като плячката била скрита в чуждестранни трезори. Парите били натрупани от предишни техни обири. Касоразбивачите дори били собственици на тузарски коли, яхти и луксозни имоти в чужбина.
Разследващите се заканиха да дадат касоразбивачите на Комисията за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, която да разнищи откъде са забогатели и евентуално да запорира сметките им. Най-вероятно богаташите са записали имането си на имена на свои роднини. Проверява се и дали "Гастрольорите" не са свързани с някои от големите обири на трезори в София и страната. Според униформени групата е една от най-добре организираните у нас и неслучайно досега никой от тях не е бил осъждан въпреки богатото си криминално минало.