Бизнесменът Емил Арабаджиев: България произвежда най-добрия черен хайвер в света!
Емил Арабаджиев е роден преди 57 г. в Тутракан. Заедно със своя брат близнак Младен Арабаджиев в зората на демокрацията създават първата българска компания за мода "Денил". Емил Арабаджиев създава характера и философията на марката, а компанията им е пионер в България във фешън индустрията. Братята създават и едно от първите онлайн списания за мода, но когато бизнесът с мода е на върха през 2013 г., близнаците го разпродават и се насочват към търговия и производство на черен хайвер, като създават и Асоциацията на търговците на черен хайвер. Баща е на двама синове.
- Вие сте управител на Асоциацията на търговците на черен хайвер в България, преди това десетилетия бяхте лидер на българския пазар за мъжко облекло. Как ви хрумна да смените елегантните костюми с хайвер?
- Аз съм родом от Тутракан, град на брега на река Дунав, а тя е единствената река със 7 вида есетри и аз съм пораснал с черния хайвер. Когато продадох фабриката за дрехи и магазините, реших да вляза в сфера, която ми харесва. Аз вече знаех, че България е голям производител на черен хайвер и най-големия износител в Европа и абсолютно логично създадох тази компания, която се занимава с търговия на черен хайвер в и извън страната ни. Аз ще си позволя да отбележа, че моята експертиза в областта на маркетинга гласи, че преди да се направи каквото и да е, трябва да се направят проучвания.
- От коя риба се вади хайвер?
- В Дунава имаше 7 вида есетрови риби, но ги няма вече. Тя е единствената река, в която е имало, но в момента са останали един или два от тези видове есетри, което е тъжната новина. Черният хайвер се добива само от есетрови риби, България отглежда най-добрите есетрови екземпляри, а те са сибирска и руска есетри и моруна. Освен това имаме разработки и за хибридна моруна, която се изнася за американския пазар.
- Рибите на свободна плаване ли са или се отглеждат в развъдници?
- След като преди 103 години в света става ясно, че свръх консумацията на черен хайвер е застрашила от изчезване този вид риби, който и към днешна дата си остава най-застрашеният от изчезване вид, започват да се разработват инженерни способи за отглеждането на есетрите в стопанства с цел бъдещ добив на черен хайвер. И България преди 28 г. е една от първите държави в света, която изгражда есетрови стопанства и започва да се занимава с този към днешна дата изключително рисков бизнес.
- Защо, какви рискове дебнат над този бизнес?
- Ами, ако намалее нивото на водата, рибата остава без кислород и умира за 5-7 дни. С тонове умират рибите и се изхвърлят, нищо не може да се направи, за да се спасят. А за да достигне полова зрялост рибата, минават години - руската есетра достига на 10-ата година, а моруната на 18-тата - 20-тата година. И си представете, че рибите умират именно в сезона, в който трябва да събирате хайвер, отглеждали сте ги толкова години и те измират, и на всички ни са се случвали такива трагични неща, природата си е казвала тежката дума. Но есетровите стопанства в България са едни от най-старите в света, заради благоприятния климат ние отглеждаме най-висококачествените есетрови риби. В йерархията в света има 28 вида, като най-горе в стълбицата са сибирска, руската есетри и белугата. Белугата и моруната всъщност е един и същ вид риба. И не случайно българският хайвер е популярен в света като най-хубавия. У нас има различни есетрови стопанства, рибите се отглеждат в различни условия, но във всички случаи българският хайвер е най-хубав.
- Кой е лидер в производството на хайвер в света?
- България има своето челно място. Франция като голяма държава й бе възложено да изгради система за ограничаване на контрабандата на черен хайвер в света. Те създадоха технологията за това, като направиха заснемане на всички водоизточници, в които има есетрова риба, изследваха и ДНК-то на рибите и по този начин контролират и ограничават нелегалната търговия на черен хайвер, като паралелно с това създават и технология за отглеждане на риби в есетрови стопанства.
- Справят ли се французите с контрабандата?
- Светът ангажира французите не само с тази тежка мисия да се справят с контрабандата, но и да контролират флората и фауната, като създадоха стандарта CITES и всяка партида трябва да има издаден по стандарт документ. Затова всеки застрашен от изчезване вид минава за одобрение през министерствата на различните държави и всяка партида трябва да има сертификат.
- У нас има ли контрабанда на хайвер?
- У вас има ( бел. Ред - смее се).
- У дома няма, у нас има ли?
- Да, у вас има ( бел. Ред - смее се). Аз разбирам въпроса ви и ви отговарям по този начин - на мен ми е неприятно, че в България все още има знатни хора с положение, които си позволяват да купуват контрабанден хайвер. Уловът, естественият улов на есетрови риби, е абсолютно забранен. Особено в размножителния период, но рибарите по река Дунав, въпреки че нямат контрол върху качеството на дивата риба, злоупотребяват. Не връщат рибата обратно, както е редно.
- В такъв случай защо не се криминализира това деяние, ще останем без есетри в Дунава!
- То е криминализирано с ефективна присъда между 7 и 10 г. затвор. Това не спира хората. Органите, които контролират процеса, те ограничават, но успяват напълно да спират контрабандата, но как да ви го кажа по меко, рибата е изчезнала, няма я.
- Как може да се възстанови?
- Затова създадохме Асоциацията на търговците за черен хайвер, в нея членуват и нетърговци, които обаче подкрепят каузите й, в нея влизат ресторантьори, които продават или не продават хайвер, защото милеят да се възстанови популацията, а това е изключително сложен процес. Това означава, че трябва да се ловят контролирано екземпляри от река Дунав, да се изследва тяхното ДНК и се пристъпва към процедурата по размножаване. След това рибките се връщат обратно в реката. И след 15-20 години, каквото и да се случи, трябва да има риба в Дунава. Трябва.
- Когато бях дете, всяка сутрин, алармата на ВЕФ-а ми се включваше, за да ме буди за училище в 6,30 ч., точно когато по радио "Хоризонт" се съобщаваше нивото на река Дунав. Тогава се чудех, кой го касае това.
- Хахаха, касае всички, които живеят по поречието на река Дунав.
- Вашите сутрини така ли започват, с нивото на река Дунав?
- Абсолютно.
- Заради бизнеса ви, който е в реката, да не падне нивото и кислорода и рибата да умре?
- Не. Нашият бизнес е в есетровите стопанства, а те са територията на цяла България, в акваторията на Черно море, която е една и съща с акваторията на Каспийско море. На територията на България природата е уникална, а условията за отглеждане на риби са феноменални. Есетрите се отглеждат в реки и язовири, в които температурата на водата е 9-10 градуса и ако водата е чиста, това е достатъчно да се отглеждат есетровите риби. В река Дунав имаше във Видин и Тутракан опит да се направят стопанства, но в момента те не функционират.
- Как един и същи човек първо успява в модата, после се захваща с хайвер. Няма ли разлика в бизнесите? Утре може със совалки да решите да търгувате...
- Илън Мъск също се занимава с много дейности, хората са с различни капацитети и не трябва да се подчиняват на лимитирани решения. В случая аз взех решението да изляза от зоната си на комфорт в модата и да започна да се занимавам с друг бизнес, но с цел пак да постигна комфорт.
- По лична преценка успяхте ли, постигнахте ли комфорт?
- Да, доволен съм.
- Помните ли, когато сте били на 20 години, момче от Тутракан, какви бяха мечтите ви за бъдещето?
- Аз, за разлика от всички други, може да ви звучи изненадващо, но знаех какво ще направя. Знаех, че ще стана фабрикант, знаех, че ще продавам дрехи, знаех как ще ми протече живота.
- А знаете ли колко млади момчета, не момичета, момчетата днес мечтаят за свой собствен моден бранд?
- Колко?
- Всички приятели на моите дъщери. Какво ще им кажете на тези момчета, които мечтаят да покорят модата?
- Смело напред и ако им трябват консултации, дайте им телефона ми, безплатно ще им ги дам. Не се отказвайте, момчета!
- Недейте така, целият клас ще започне да ви звъни.
- С най-голямо удоволствие! (Бел. Ред. - смее се). Само по този начин можем да поощрим младите хора да се занимават с този бизнес. Той е чудесен и няма причина да се отказват.
- Аз се опитвам всичките да ги сваля на земята, да не мечтаят да са модни фабриканти.
- А няма нужда да го правите.
- Насочвам ги я към инженерство, я към медицина, нали са бъдещи мъже! Трябва мъжки професии да имат, да са стабилни.
- Това са вашите амбиции, не са техни.
- От позицията на вашите 57 години как виждате днешна България като поле за бизнес изява?
- Позитивно. Защото утрешният ден винаги е по-добър от днешния. Каквото и да се случва, утрешният ден е по-добър от вчерашния заради натрупания опит, заради движението на света напред, заради успехите в технологиите.
- Вярвате ли, че изборите другата неделя, ще доведат до нещо по-добро?
- Нека да отбележа, че аз не се занимавам с политика, аз не вярвам в тези политици и не вярвам, че могат да дадат нещо повече, повече от това, което са дали до този момент.
- Ама политиката влияе и на бизнеса, нали?
- Ама, ако някой, който прави политика, реши да пречи на някого, който прави бизнес, е достатъчно да спре да пречи на бизнеса, и той ще се развива. Бизнесът се извършва от инициативни хора с идеи и на тях не им трябва държавата. Държавата има функции да събира данъци от бизнеса и да разпределя тези данъци. Хората са разочаровани от това как политиците го правят. Тези, които имаме бизнес, си гледаме бизнеса и по никакъв начин държавата не ни притеснява.
- Е как, дребният и среден бизнес пищи, че е на колене. Колко големи бизнеси пък бяха сринати. Откъде такъв оптимизъм у вас?
- Държавата си има установени норми как да се работи, какво да се произвежда, по колко да се плаща, как да се случват нещата и бизнесът си работи. Без значение кой управлява, разберете, бизнесът работи. Да, има моменти, в които е по-трудно, в други, в които е по-лесно, но ето го, оптимизмът ми идва точно от това. Работиш си, гледаш си бизнеса, не се занимаваш с политиците и нищо не те притеснява.
- Вие проблеми в бизнеса нямате ли?
- И в Германия има проблеми, и в Австрия има проблеми, но това не означава, че бизнесът не работи.
- Не са малко бизнесмените мастити, които не спират от години да се оплакват от проблеми, които държавата или партиите им създават със зловредна умисъл.
- Партията не е за да взема бизнеси. Преди партиите, ако помните, имаше кратунски времена, и хората пак оцеляваха. После имаше застрахователи, които страхуваха бизнеса и хората. После дойдоха някакви политици, които започнаха да се оглеждат в нечий бизнес, това го е имало и ще продължава да го има. Има го и в по-големите от България държави, но това не означава, че няма да правим бизнес. Аз не се страхувам от тези неща.
- Идната неделя ще гласувате ли?
- Не.
- Защо?
- Не вярвам в системата.
- И аз така, но всички ни казват "Гласувайте!". И трябва да гласуваме. Ако не сте наясно за кого, дайте гласа си за някоя малка парламентарно непредставена формация, но дайте гласа си!
- Но това са илюзии ( бел. ред. - Смее се).
- Актьорът Веселин Калановски в интервю ми каза: Не се поддавайте на натиска на политическата класа, която през последните 20 г. направи всичко възможно да отврати хората от изборния вот, за да им е по-удобно да си направят сметките. Гласувайте!
- Това е негово мнение, има право да го изказва. Аз съм по-скромен и казвам, не вярвам в системата. Не са ме убедили да им вярвам и няма да гласувам. И не очаквам нищо от политиците.
- Не мога да не ви попитам, не знам дали Рая Назярян е първата ви любов, но е ваша любов, от която имате син. Тя от асистентка в кантората на адв. Менко Менков нагази с двата крака дълбоко в политиката чрез ГЕРБ, дори стана председател на 50-ото Народно събрание.
- Не следя.
- Какво бихте казали на Рая, ако седнете да пиете приятелско кафе и заговорите за политиката, тя оправя ли се добре?
- Не наблюдавам развитието й и нямам никаква представа.
- Благодаря ви за интервюто.
- И аз благодаря.
Повече подробности за спасяването на българската есетра вижте ТУК