Певицата Богдана Карадочева: Протестите няма нищо да решат
Недоволството от площадите ни вади от чудовищната апатия към изборите, смята Здравко от "Ритон"
Откриването на новия 51-ви парламент вчера се проведе на фона на седем протеста, част от тях - пред сградата на Народното събрание. Пръв желанието си да протестира обяви Инициативен комитет за касиране на изборите, зад който застанаха редица граждански сдружения и формации.
"ДПС - Ново начало" на Делян Пеевски също излезе на протест в знак на несъгласие с думите на съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков, че избирателите на формацията са "фантоми". Заявката, че на жълтите павета ще дойдат симпатизанти на коалицията от цялата страна, се сбъднаха. "България Днес" се свърза с различни хора, за да попита "Ще решат ли протестите нещата у нас?".
"Протестите няма да решат наболелите проблеми на българското общество. Всеки днес протестират в тази държава и полза никаква няма. Дай Боже здраве всекиму", отсече легендата на българската естрада Богдана Карадочева.
"Не вярвам протестите да променят нещата към по-добро, защото всяко недоволство се случва по малко, а протестиращите не са дотолкова мощни, за да се обединят в нещо значимо и голямо, което ще направи впечатление", призна певецът Искрен Пецов.
По негови думи през годините сме станали свидетели на протести, контрапротести и нищо не е произлязло от тях. "Властимащите няма да се стреснат от присъствието на недоволните в триъгълника на властта в столицата, единственото е, че протестът притеснява движението на гражданите в София", призна латинопартизанинът.
"Щом голямо количество хора се събират на едно място, значи имат претенции към властимащите. И аз подкрепям всяко проява на гражданско общество, защото тя говори за консолидация на обществото най-после. Защото гражданската позиция на голяма група от българи е представителна извадка на обществото", убеден е Здраво от дует "Ритон".
Той смята, че в българското общество има една прослойка, която много лесно се купува и: "Тя не се интересува кой ще е на власт, важното за нея е кой плаща".
Съпругът на Катя от "Ритон" е откровен, че не знае дали поредните протести ще решат проблемите в политико-социалния живот на България, но е доволен, че се случват: "Те са едно пробуждане, защото напоследък всички българи ни беше обхванала една чудовищна апатия към изборите. Много хора се питат: Кого да изберем, те са си пак същите! Оттам дойде апатията на българите. Последните 30 години вървим надолу-надолу, надолу. Това е истината".
"В България има много основания за протести, но при такива платени протести, при които протестиращите се транспортират под команда към столицата, става въпрос за други интереси, които не са в услуга на обществото", песимист е проф. Иво Петров, хирургът, който спечели наградата "Лекар на годината" за 2022 г.
"Мен много ме вълнуват протестите, въпреки че е в разрез с християнското - а именно - когато един човек го ударят по лицето, трябва да си подаде и другата буза, за да го ударят и там, но според мен всички протести в България имат основание. Защото събирането на негодувание е доста дълъг процес заради буквалната манипулация и издевателство върху народа", отсича Ирен Кривошиева и продължава: "Ако думата на избирателите и народа не се чува чрез избори, както не се чу, то тогава идват протестите."
Тя настоява още да има задължителен минимум на изборния процент по закон, който със сигурност да надвишава 30 процента от българското общество, защото: "Не може да се избира ръководство в държавата от 20 процента изборна активност на населението. Никой не вярва, че при последните избори процентът е минал 30, казвам ви, около мен никой не е гласувал".