Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/19314841 www.bgdnes.bg

Търсят храм на Херакъл по изровен крак

След съкровищата в Хераклея Синтика 

Сградата носи важна историческа информация, ще копаят за нея през пролетта догодина 

Български археолози търсят храм на Херакъл по изровен крак на статуя.

"Преди няколко години по време на разкопки в Хераклея Синтика попаднахме на фрагменти от обществена сграда с каменен под, върху който лежаха части от голяма статуя на Херакъл - крак и кривак с човешки размери. Моделирани са майсторски от много качествен мрамор. Хипотетичният храм на героя, който е дал името си на града - Хераклея, се намира в източния край на централния площад."

Реклама

Това разказа пред "България Днес" ръководителят на разкопките проф. Людмил Вагалински. Специалистите постоянно намират впечатляващи находки, а предполагаемият храм е поредното доказателство, че на територията на страната ни са заровени съкровища.

"Сградата ще донесе важна историческа информация. Надяваме се да възобновим разкопките през пролетта. Финансирането закъснява през последните години", каза още Вагалински.

Малко преди зазимяването на обекта археолозите попадат и на друго интересно откритие - 3500 ценни монети.

"Датират от периода от около 1000 години - от IV в. пр. Хр. до VI в. сл. Хр. Повечето са направени от медни сплави. Съдържат богата историческа информация", сподели още Людмил.

Лятото на тази година бе изключително благоприятно за работата на специалистите, които се натъкнаха на цели две статуи с голямо културно значение. Изображенията предизвикаха истински фурор, а интересът на хората към тях продължава.

"Скулптурата на римския държавник веднага прикова вниманието на всички. На петия ден след откриването й новината за нея бе достигнала до 1 100 000 души. Посещаваха я по 900 човека на ден в музея в Петрич. По статуята все още работи реставратор, а до януари 2025 г. ще бъде напълно консервирана. Втората статуя, която намерихме в същия голям канал на Хераклея, ще бъде почистена в лабораторията на НАИМ-БАН. Ще я покажем в деня на българските археолози (14 февруари) в Националния археологически музей. Тя ще бъде изложена там за кратък период, преди да я върнем за постоянно в Петрич", завършва археологът.

Четете още

Откриха статуя на римски император, убит в България

Откриха статуя на римски император, убит в България

Александър Велики се зареждал на Зайчи връх

Александър Велики се зареждал на Зайчи връх

Херкулес живеел в Рупите

Херкулес живеел в Рупите

Глинени скулптури на бог Херакъл разкриха в Пловдив

Глинени скулптури на бог Херакъл разкриха в Пловдив

Реклама
Реклама
Реклама