Щъркел остава с протеза до живот
Никога няма да се върне в небето
Най-много обича да си хапва риба с изкуствената си човка
Доли ТАЧЕВА
Спасен бял щъркел ще носи протеза на клюна си цял живот! Поставената пластина позволява на птицата да се храни и общува със събратята си нормално.
Преди дни животното беше намерено със счупена човка и откарано в спасителния център "Зелени Балкани" в Стара Загора. Там успяват да изработят с 3D принтер уникална пластина, която поставят в горната част на клюна и възобновяват нормалната му функция. След като пациентът е изписан, е откаран в зоологическата градина в София. Сега се оказва, че щъркелът ще трябва да живее завинаги с поставената протеза. Как точно е станало нараняването на човката, не е ясно.
"Не знаем какво точно му се е случило, никой не може да каже. Благодарни сме на ветеринарите, които направиха пластиката, иначе птицата нямаше да оцелее", споделят пред "България Днес" от столичния зоопарк.
Именно там ще прекара остатъка от дните си белият щъркел, тъй като вече не може да се върне в природата. Оперираното животно е настанено в сектор птици, където компания му правят други представители от вида.
"При нас има щъркели със счупени криле, с увредени крайници, такива, които не могат да отлетят вече към Африка. И този ще остане при нас. Чувства се много добре, храни се нормално. Ще го отглеждаме, колкото му е писано, дано да е по-дълго", допълват от зоологическата градина.
Прелетната птица вече напълно е свикнала с пластината на клюна си. Най-много обича да си похапва риба, дават й и дребни животни.
Над България преминава най-големият миграционен поток на вида към Африка и обратно. Не са малко злополуките с прелетните птици, но специалистите правят всичко възможно, за да ги върнат обратно в естествената им среда. Когато това е невъзможно да се случи, им намират дом в някой зоопарк в страната.
Първият опериран получи нов крак
Първият опериран щъркел у нас получи нов крак. Миналата година на птицата беше поставена 3D принтирана протеза, моделирана персонално за крайника й, и тя успя да се върне обратно в естествената си среда. Животното бе част от експерименталната програма на ветеринарните лекари от "Зелени Балкани", която се оказа успешна.