Ядем застояли козунаци за Великден
Застояли козунаци, произведени преди няколко месеца, ще се продават масово у нас за Великден. Сладкишът е внос от Италия и е доста по-скъп от тези, които са родно или гръцко производство. Традицията на Ботуша е козунаци да се ядат за Коледа, а не за Великден, което значи, че голяма част от тях ще са на няколко месеца, когато пристигнат у нас.
За вноса на италианските сладкиши предупредиха от съюз "Произведено в България". Според тях, въпреки че чуждите козунаци са доста по-скъпи, нашите купувачи се лъжели по хубавата им опаковка, а и залагали на европейското качество. Сладкишите обаче са с голям срок на годност и много от тях са произведени в края на миналата година. Въпреки това те запазват качествата си благодарение на доста голямото количество подобрители, които се влагат в тях.
В големите търговски вериги непрекъснато намалява броят на стоките българско производство, оплакаха се от съюза. За да си набавят козунаци родно производство, българите ще трябва да си ги запазят от по-рано в малките пекарни или да разчитат сами да си ги омесят. По данни на производителите храните, които се предлагат и са наше производство, са до 9%. Преди да се появяват хипермаркетите, всяка трета стока е била българска.
В много от козунаците се добавят подобрители, консерванти и оцветители. Сред тях са оцветителите Е103 и Е105, консерванти от Е200 до Е299. По този начин срокът им на годност се удължава и се запазва добрият външен вид. Затова винаги следете етикетите и гледайте колко време продължава срокът на годност на продукта. Ако той е много дълъг, имайте едно наум. По принцип нормалното е годността да е от 3 до 4 дни. Оптималното им съхранение е на 18 градуса.
Гледайте и от какво точно е приготвен. Например не трябва брашното да е заместено от изкуствени прахообразни смеси, съветват от "Активни потребители". Козунакът трябва да се цепи на конци. Ако структурата му е гладка и ронлива, това означава, че е приготвен от смеси.