Жена "плете" кошници от шишарки
За 15 минути изработва една
Гергина сама се учи на занаята, събира си материал от гората целогодишно
Доли ТАЧЕВА
Кошници от шишарки майстори Гергина Иванова. 60-годишната великотърновка толкова се е ошлайфала в занаята, че вече са й нужни само 15 минути, за да завърши едно декоративно изделие.
"Преди повече от 15 години реших да се захвана с това. Не намирах работа и все не ми стигаха парите, затова седнах да се уча сама на занаят. В началото ми беше трудно, но с годините ставах все по-добра", споделя пред "България Днес" майсторката.
От година на година Гергина става все по-сръчна, черпи идеи от интернет или други майстори и влага сърце и душа в работата си. Иванова се е научила освен кошници да прави лебеди и кладенци от боровите шишарки.
"Ходя и ги събирам от гората. Хем си правя разходка сред природата, хем събирам материал за вкъщи. Не всяка шишарка е подходяща, има много, които подминавам. Трябва да са едри и здрави, иначе не става", допълва Иванова.
Занаятчийката казва, че използва хубаво узрели шишарки, за да може да се захващат по-добре. С помощта на тел прави конструкцията, след което реди върху нея материала от гората. Винаги започва от основата и завършва с дръжката.
"Накрая лакирам изделието, за да има красив и завършен вид", уточнява Гергина.
Жената е успяла да научи дори мъжа си и сина си да "плетат" кошници. Така те й помагат, когато има да изпълнява поръчки или се готви за някой събор. Семейството почти винаги е заедно на панаирите, където показват какво са измайсторили. Творбите им се ползват основно за декорация. Най-много вървят по Великден и Коледа, защото много домакини предпочитат да сложат яйца или лакомства точно в такава натурална кошница.
"Идват и родители на ученици, за да ги предадат като направени вкъщи, когато учителите са им поставили задача за атрактивна есенна декорация", с усмивка издава Гергина.
С натежало сърце болярката споделя, че майстори като нея са на изчезване и поминъкът замира. На мястото на родното производство идват евтини и некачествени стоки от Китай, което натъжава занаятчийката, но тя вярва, че натуралните и екопродукти все повече ще се ценят.