Тайни параклиси никнат в съда
*Юристи спорят редно ли е да има религиозен храм в светска сграда
*Молитвени кътове има в Съдебната палата, в бившата спецпрокуратура и в Софийския районен съд
*Справедливостта се среща с Бог
Параклис в храма на Темида! Това не е научна фантастика, а тенденция, която се засилва в последните години, но малко хора подозират за съществуването им! След като се изграждат молитвени кътове към бившата спецпрокуратура на столичната ул. "Черковна" 90 и в Съдебната палата, параклис се появява и в Софийския районен съд, видя "България Днес".
Малките църкви на ул. "Черковна" и в Съдебната палата са в коридорите на прокуратурата и само служители на държавното обвинение могат да ги посещават. Те са изградени преди няколко години от тогавашния главен прокурор Иван Гешев. Пред вестника той разказва, че идеята му е била да направи във всяко съдилище храм. Успява в двете основни в столицата. Параклисът на ул. "Черковна" е кръстен "Св. Иван Рилски" - на закрилника на българския народ, и се намира в помещенията, отредени сега на Софийската градска прокуратура. Храмът в Съдебната палата на бул. "Витоша" 2 е на четвъртия етаж до кабинетите на прокурорите от Върховната касационна прокуратура. Кръстен е на "Св. Архангел Михаил" - висшия архангел, който е водач на ангелите срещу злото.
И двата са направени според каноничните изисквания, вторият го освети епископ Поликарп, уточнява Гешев, който финансира двата параклиса с лични средства. "Не знам дали функционират все още, да не са ги разбутали", казва бившият обвинител номер 1. По думите му, докато е бил на поста, служители постоянно са влизли в храмовете по различни поводи и са палели свещи.
"Преди 9 септември е имало православен свещеник, който отговаря за съдебната власт, военните, затворите. В Гърция във всяка нова сграда има храм, в Турция също има молитвени стаи. Проблемите на нашето съвременно общество са, че не вярваме в нищо. Православната религия е основата на нашата държава, но въпросът е, че религията се използва за политически цели, което води до проблеми", коментира Иван Гешев.
За разлика от "Св. Иван Рилски" и "Св. Архангел Михаил", параклисът в Софийския районен съд (СРС) е със свободен достъп за всички. Той е кръстен на Св. Прокопий, тъй като на този светец е посветен само един храм на територията на страната. Идеята за изграждането му идва преди 3 г. от Софийската районна прокуратура, която пише до административния ръководител на Софийския районен съд. Той от своя страна отчита изразената нужда на служители и магистрати да упражняват вярата си. Отпуска помещение с площ около 8 кв. м, което не се използва за служебни цели. То се намира на първия етаж в сградата на столичния бул. "Ген. М. Д. Скобелев" 23.
"Съобразено беше, че няма законова пречка за създаването на молитвен дом в съдебната сграда, както и че в други обществени сгради като съдилища, болници и затвори в България вече има изградени и осветени параклиси. В този смисъл отказът да се предостави помещение би бил необоснован и произволен. Освен това Българската православна църква и съдебната система традиционно спазват принципа на разделение между църковната и съдебната власт и създаването на молитвен дом е свързано изцяло с упражняване на лични религиозни потребности, без да засяга правораздавателния процес", уточняват за вестника от СРС.
Параклисът "Св. Прокопий е създаден изцяло със средства от дарения на служители, прокурори и съдии. Събирането на средствата продължава дълго време, като дарителите се включват не само със средства, но и с инвентар и ръчен труд. Съдът предоставя и няколко стола от оборудването на залите в старата сграда. През цялото време създателите се допитват за съвети от страна на духовенството относно изискванията към изографисването и необходимия инвентар.
През лятото на помещението е изографисано с предварително изработени панели и обзаведено скромно, но съобразно с църковните изисквания за параклис. Няколко дни преди празника на св. Прокопий е изпратено официално писмо до новоизбрания патриарх Даниил с молба за освещаването му и той откликва незабавно. На 8 юли т.г., навръх деня на светеца, епископ Герасим освещава параклиса. В него е забранено паленето на свещи заради противопожарни мерки.
Молитвените кътчета в храма на Темида учудват някои юристи. Според адвокатка от Софийската колегия религиозен храм няма място в светска сграда, каквато е съдът. Нейни колеги започват спор в социалните мрежи дали параклисите нарушават правото на атеистите, но повечето доводи са в посока, че няма такова нещо. Някои припомнят, че участниците в процесите в САЩ се кълнат в Библията. "Хубаво е да си направят параклис и в родния парламент и да идат да си опрощават греховете, че са им се насъбрали много на депутатите", препоръчва друг юрист.
Отец Николай: Приветствам такова място за връзка с Господ
Ако параклисът е изграден по правилата, значи е каноничен. Чудесно е, че има такива параклиси - мога само да приветствам такова място за молитва, където очевидно има трудни моменти. Това заявява отец Николай, предстоятел на храма "Св. Неделя", потърсен за коментар. По думите му има канонични положения, които да определят кога един параклис е частен - в зависимост от това дали е в частен дом, в болница, или на енорийска земя.
"Всеки има право на молитва, особено човек да сверява съвестта си с Господ. Храмът е място за молитва, за преживяване на лични вътрешни моменти, на връзка с Господ. Ако имам възможност, с радост бих отишъл и аз да се поклоня", категоричен е отец Николай.