Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/1960590 www.bgdnes.bg

Експерти за експеримента на атентата до Бургас: Не се доказа нищо!

Възстановката край Ихтиман не доказва вината на "Хизбула"

Като "скромни" определиха резултатите от проведения следствен експеримент за атентата в Бургас експерти. Според тях той не е доказал нищо със сигурност, а най-важните въпроси така си остават без отговор.
Експериментът, извършен край Ихтиман, с който националното следствие целеше да събере пъзела от случилото се на летище Сарафово на 18 юли миналата година е неособено успешен.

Възстановката, за която бяха хвърлени 50 бона, беше извършена на 26 април. Подобно на опити, правени в популярното предаване "Ловци на митове", с нея се целеше да се докаже къде точно е била раницата с взривното вещество, колко грама е било то, видът му, къде се е намирал атентаторът и дали той е бил детониран дистанционно, или е бил камикадзе. Въпреки уверенията на зам. главния прокурор Бойко Найденов и ръководещия експеримента следовател Георги Илиев, че възстановката е на 100% успешна, близък до разследването изрази съмнение дали това е така. Бойко Найденов мотивира думите си, че експериментът е напълно успешен с това, че главата на желатиновия манекен, който изобразяваше атентатора, изхвърчала на почти същото място, където е открита и тази на пренеслия взрива в Бургас. Найденов, който е шеф на следствието, обясни, че това доказва предположенията на разследващите и няма да се наложи извършването на следващи детонации, както предварително бе обявено. Според източника на вестника положението на главата от един опит не доказва нищо и най-малкото е трябвало да бъде извършен втори взрив и ако резултатите от него се потвърдят, чак тогава да се заключи, че атентаторът е стоял там, където беше поставен манекенът - до багажното отделение на единия автобус. Експертът се съмнява и дали самоделката в Бургас е била изработена от същото вещество и дали количеството му е еквивалентно.

Реклама

Пораженията на рейсовете край Ихтиман бяха далеч по-слаби от тези в Сарафово, а димът много по-рехав от катранено черните кълба пушек, които се издигнаха над бургаското летище. Още на мястото на експеримента, запитан за тези видими разлики, Бойко Найденов обясни, че те се дължат на по-бързата реакция на дежурящите на полигона край Ихтиман пожарникари. Присъствалите обаче станаха свидетели, че димът започна да се разсейва още до пристигането на пожарникарите.
Много от коментарите след експеримента са, че той няма как да даде допълнителни данни за категоричен отговор на основния въпрос - "Кой стои зад атентата?". Именно той е най-обстойно дискутиран през изминалата почти година от взрива на летище Сарафово. Въпреки че членове на бившето управление на няколко пъти заявиха, че може да се направи "обосновано предположение", че извършителите са свързани с ливанската групировка "Хизбула", то така и не беше доказано. В годишния доклад на Европол, публикуван в последните дни на април, категорично се посочва чия е отговорността за терористичния акт, към момента на писане на анализа не е установена. Допълва се, че има съмнения, че тя е на "Хизбула", но до момента на писането на доклада това не е потвърдено.

Пак пестим без мисъл


Коментиращи изказват съмнения, че втори опит на площадката не е извършен, за да се спести част от бюджета, отпуснат от Европол. От 50-те хиляди лева около 6000 лв. бяха дадени на "Арсенал" - Казанлък, за изработката на 11-те манекена. Други 8 бона бяха платени на ихтимански автобусен превозвач за двата бракувани рейса, участвали в експеримента. Още преди месеци собственикът на машините призна, че след освобождаването им от следствието те ще бъдат предадени за скрап и от всеки автобус очаква да получи по около 7000 лв. Останалите пари от отпуснатия бюджет са за "други" разходи.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама