Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/19656324 www.bgdnes.bg

Епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев: Ако гърлото е сухо и светлината дразни, сте болни от грип

Лекувайте се в първите часове от проявата на симптомите 

КОЙ Е ТОЙ:

Проф. Тодор Кантарджиев е роден на 24 декември 1955 г. в София. Завършва Медицинската академия в София през 1981 г., след което започва работа като лекар в град Белово. След година вече е научен сътрудник в Катедра "Военна епидемиология и хигиена" на Военномедицинска академия. От 1988 г. работи в Националния център по заразни и паразитни болести, а по-късно го оглавява. Има няколко специализации в чужбина. Член на Националния оперативен щаб за борба срещу коронавируса и е бил консултант в Столичната община.

Доли ТАЧЕВА

- Проф. Кантарджиев, настъпва ли вече грипът, каква е ситуацията с вирусите към момента?

Реклама

- В момента случаите на грип са доста по-малко от случаите, които бяха миналата година по това време. Това сочи статистиката, която се води от Националния център по заразни и паразитни болести и се обновява всеки понеделник на седмицата. Засега имаме голямо разнообразие от вируси, като няма много разпространение на грипен и коронавирус. При грипа очаквам следващите седмици да се увеличи броят на случаите, защото в много страни в Европа, включително и съседни на нас, има доста по-бурно епидемично разпространение на сезонния грип. Така че пикът у нас се очертава в края на януари, като е възможно и леко забавяне до началото на февруари.

- За колко време ни поваля грипът?

- Грипът е една епидемично разпространяваща се инфекция, която има много къс инкубационен период. Времето от контакта с грипния вирус до разгръщането на заболяването е доста по-кратко, отколкото времето, което е необходимо за развитие на инфекцията при другите сезонни вируси. От 18 до 24 часа най-често. Възможно е от грип да се разболееш и на четвъртия ден от контакта, но това става много рядко.

- Какво не се казва за грипа, а е важно да знаем?

- Грипът е интересен с това, че има кратък инкубационен период. В рамките на седмици може да се появи епидемично разпространение с много случаи. Другото е, че когато боледува един човек, други двама или трима, зависи от подварианта, развиват имунитет, без да се разболяват. Но те са в контакт с вируса. Той се размножава в епитела на тяхната дихателна система, но не се проявяват симптоми. Развиват имунен отговор. Организмът им произвежда антитела и клетки на паметта срещу този вирус. Това е много важно да се знае, за да се разбере защо след появата на пика на епидемията, две седмици след това случаите рязко намаляват. Именно защото голяма част от хората са придобили имунитет.

- Как може да се заразим?

- Когато болният срещу нас кашля, киха, отделя секрети, не спазва хигиената на ръцете и повърхността, не носи маска, за да не заразява другите - тогава се разпространява грипът.

- Какви са симптомите?

- Ако вдигнеш висока температура, имаш сухота в гърлото, суха, непродуктивна кашлица, болки по мускулите, по ставите, по костите, болки в очните ябълки и те болят очните мускули при движение на очите, когато имаш дразнене от светлината и всичко това се прояви за няколко часа - много вероятно е да е грип. Разбира се, точната диагноза е лабораторната. Не случайно по света има лабораторни мрежи и масово се правят изследвания за сезонните инфекции, за да има яснота кой вирус доминира и каква е картината му.

Реклама

- Какво да правим, ако е налице всичко това?

- За разлика от повечето други вирусни инфекции, грипът се лекува, когато в първите часове на проявата на симптомите се вземат антивирусни лекарства, които са изписани от лекар с рецепта. По-интелигентните хора още преди грипния сезон разговарят с лекаря си, той им изписва лекарството и си го държат вкъщи, за да могат да го вземат в рамките на часове. Ако усетиш симптомите, на другия ден отидеш за бърз тест, на третия при лекаря и на четвъртия до аптеката през цялото това време заразяваш хората в транспорта, в чакалнята и в магазините. Освен това, ако чакаш да вземеш лекарството, развивайки симптомите, няма никакъв смисъл да го пиеш, защото просто вече няма да подейства.

- Точни ли са бързите тестове за грип и COVID, които често ни препоръчват да използваме?

- Може да разчитаме на тях, но трябва да знаем, че у нас струват 10 пъти повече, отколкото в Гърция например. По 15-20 лева вървят тук, а в съседката ни са по 1 евро. Но за всичко е така у нас, всичко е фантастично.

- До какви усложнения може да се стигне, ако не бъдат взети правилните мерки?

- 10-15% от заразените с грип развиват бактериална пневмония. Обикновено 5-6% развиват някаква изострена хронична инфекция, било то бъбреци, било то белодробна инфекция. От самия грип на 1500 души болни един може да е с вирусна пневмония, тя е характерна с кървави храчки, сериозно увредено здраве и необходимост от кислородотерапия в болнично заведение. На 1 000 000 души с грип 1-2 правят мозъчно възпаление, което е много тежко. Именно заради това пазете се от заразяване и се ваксинирайте навреме.

- Кой е най-честият вирус, който ни връхлита?

- Най-честият е грип А. За всички видове има абсолютно покритие на симптомите. Със симптоми не може да се постави точна диагноза, те имат спомагателен характер и трябва да са описани и обяснени от знаещ лекар, защото иначе приказки за вирусоподобна симптоматика и грипоподобни симптоми са непрофесионални. Освен това мога да кажа, че излязоха данните от генетичните изследвания на циркулиращите вируси в нашата страна. Те отново са на Националния център по заразни и паразитни болести и може да кажем, че в нашата страна има доста грип тип А от варианта Н3, за разлика от повечето държави в Европа, където доминира Н1. Между двата варианта няма кой знае каква разлика в клиничната картина.

- Какво да правим у дома за превенция?

- Да избягваме контакт с хора, които са болни. Ако вкъщи имаме такъв човек, бързо да се взима антигрипното лекарство. Както болният, така и околните трябва да го пият, за да не се заразят. Нормалното българско хранене най-добре стимулира защитните сили. Този сезон е богат на кисело зеле, туршия, които ни пазят от векове. Пара от дафинов лист е оръжие срещу настинки, Бабите едно време варяха лукчета с обелки от орехи. Става страшно хубав чай, който действа много добре срещу кашлица и възпаление на белия дроб.

- Каква е ситуацията с COVID към момента у нас?

- Към момента няма много случаи на заразени. Очаквам болните да се увеличат с идването на края на зимата.

Четете още

Проф. Кантарджиев: Ако нямате спешна работа, не излизайте в мъглата

Проф. Кантарджиев: Ако нямате спешна работа, не излизайте в мъглата

Проф. Кантарджиев обяви кога ще е пика на грипа

Проф. Кантарджиев обяви кога ще е пика на грипа

Проф. Кантарджиев: Дървениците не предават опасни заболявания

Проф. Кантарджиев: Дървениците не предават опасни заболявания

Проф. Кантарджиев ОБЯВИ: Грипът идва през ноември

Проф. Кантарджиев ОБЯВИ: Грипът идва през ноември

Реклама
Реклама
Реклама