Стефан Гамизов: Изборите са за 50 млрд. лв.
- Господин Гамизов, какво се случва с арбитражното дело на "Атомстройекспорт" срещу България? Руската компания търси огромна неустойка от НЕК.
- Получих поверителен доклад, който бях поръчал, в който се посочват много важни неща за делото на "Атомстройекспорт" срещу НЕК. В него има и конфиденциална част, в която се обяснява кои са арбитрите, какви са, за кого са женени, какво образование имат. Описват се и бъдещите престъпления, като например какви рушвети ще се дават. Някои хора много силно работят да подсигурят арбитражното решение и то да не бъде в полза на България. Не мога обаче да разкрия никакви допълнителни подробности.
- Все пак кажете, кои хора имат интерес България да загуби делото?
- Няма да посоча имена, но сумите са огромни и в момента и на политическата сцена голямата битка е за това влияние. В България определени интереси много силно работят срещу обществения интерес, защото личният е много силен и става въпрос наистина за колосална сума. Ще ви обясня. България тихомълком се е съгласила делата между НЕК и "Атомстройекспорт" да бъдат обединени. Искът на руснаците и делото за иска на нашата компания срещу тях, който обаче беше за много по-ниска сума. Руснаците са казали, "да добре", но ще се гледат в Женева. Решенията на съда там като цяло са прокорпоративни. Въпреки това ние сме се съгласили. Някой да го е чул това кога се е случило? От АЕЦ "Белене" България ще загуби като крайна сума 5,5 млрд. лева. Два милиарда вече са дадени. Сега по арбитража ще платим 3 млрд., тъй като искът е за 1,5 млрд. евро. След това ще трябва да вземем и заем за рефинансиране от 0,5 млрд. лева. Парите са дадени България да загуби.
- При население от 7,3 милиона това означава, че всеки българин плаща за централата по 750 лв, без нея изобщо да я има.
- Да, така се получава.
- Споменахте за платен подкуп НЕК да загуби? Каква е сумата?
- Нищо повече няма да коментирам, само ще кажа, че трансферите минават през люксембургска банка. Говорим за колосална сума! След като много капитали бяха изгубени в Кипър, Люксембург се оказва любимо място за българските олигарси. Но сега се обсъжда възможността и там да отпадне банковата тайна, което вероятно ги стряска много.
- Тоест сумата е платена. За какви пари става въпрос?
- Не искам да коментирам това.
- Арбитражната такса при искове за над милион евро е 18 000 евро плюс един процент от сумата над 1 млн. Означава ли това, че руската компания е внесла повече от 15 млн. евро такса?
- И това няма да коментирам, но нещата за задвижени.
- Искате да кажете, че арбитрите са купени?
- Не, не е това. Има определени кръгове, много сериозни хора, които се занимават с подобни дела. В нашето положение са попадали африкански държави, южноамерикански, всякакви. В Западна Европа цели кръгове се занимават само с уреждането на подобни арбитражи.
- Кога ще се гледа делото?
- Бях подведен с устна информация, че то ще бъде в края на май. Оказа се, че всъщност в края на май ще бъде обявена датата за делото в Женева. Нещата там се случват тихомълком, така че трябва да бъдем нащрек.
- Като изключим подкупа, за който говорите, обективен ли е арбитражът в Женева?
- Арбитражът в Париж е най-обективен. За това говори статистиката. Този в Лондон също е обективен. Но женевският е прокорпоративен и повечето отсъждания са в полза на концерните. За този в Цюрих се знае, че решенията там са почти 100 на нула процента в полза на корпорациите. Трябва да се има предвид, че арбитражите не се занимават със съмнения за корупция. Те казват: "Ние гледаме спора от чисто икономическата страна на нещата. Ако сте допуснали даване на подкуп, това си е ваш проблем." Поддържането на правовия ред си е проблем на съответната държава.
- Какво точно ще се случи в Женева?
- Събират се двамата адвокати на спорещите страни - в случая НЕК и "Атомстройекспорт". Първо трябва те да се споразумеят кой да бъде председател на тричленния състав. От доклада, който получих, разбрах, че това вече се е случило. В него има всички подробности за избрания председател и мога да кажа, че това определено не е благоприятен избор за нашата страна.
- Със задължителен характер ли е арбитражното решение?
- Не! След това то отива в съда на загубилата страна. В случая очаквам това да е България. Така че топката ще бъде в Софийския градски съд.
- СГС ли е надеждата за страната ни?
- Колкото и помпозно да звучи, надеждата е Стефан Гамизов. Съжалявам, че трябва да го кажа, но това наистина е така. Хората, които трябва да се грижат за обществения интерес, не го правят. Аз обаче съм се заел много сериозно с делото. По празниците пътувах в чужбина, но няма засега да конкретизирам нищо.
- Изборите могат ли да променят нещо?
- Това са избори за 50 милиарда лева. Толкова е стойността на договорите, които изтичат в следващите 10-15 години. Договори за енергоразпределителните дружества, за "Топлофикация", както и за АЕЦ "Белене".
- Мандатът на следващото правителство е 4-годишен, а говорите за далеч по-дълъг срок. Защо точно тези избори са ключови?
- Защото сега е последният шанс договорите, които противоречат на обществения интерес, да бъдат разтрогнати. Това няма да е прецедент, колкото и да ни се внушава това. В разгара на кризата в Западна Европа бяха прекратени много договори именно с мотива, че противоречат на обществения интерес. Трайчо Трайков беше махнат като министър именно защото се опитваше да се опълчи срещу тези договори.
- Енергетиката ли е разковничето за тези избори?
- Да. "Топлофикация" я няма в цяла България, докато всеки гражданин има договор с ЕРП-тата. Такива сметки няма никъде, дори в Западна Европа. При това не говорим за приходи, а само за сметките. Ще ви дам пример с Италия. Там базовата цена на тока е 23 цента за киловатчас. У нас е 8 и половина цента. Никъде в Италия обаче няма сметки от 200 евро за ток. В България тази зима не едно и две домакинства получиха сметки от по 400 лв. Това се получава от добавките за зелена енергия и т.н. Именно върху тези договори трябва да се фокусираме.