80 нови царски орела у нас
- Птиците са застрашен вид
- Засаждат 390 тополи, за да умножат популацията им
"От 90-те години насам успяхме да присъединим 40 двойки царски орела у нас. Това е голяма победа, защото видът е застрашен не само по нашите ширини, но и в световен мащаб."
Това заяви пред "България Днес" Волен Аркумарев от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Специалистите работят неуморно по възстановяването на различни видове у нас, а тази година засаждат 390 тополи в помощ на царския орел. Дърветата са разположени в 10 групи на специално подбрани места с достатъчно влага в иначе най-сухите райони на Сакар планина.
"С помощта на доброволци успяхме да засеем растенията само за 3 дни. Тополите са от най-предпочитаните дървета за гнездене на орлите в Югоизточна България. През последните години тези райони много се обезлесиха. Някои тополи се изсичат, други падат, защото са стари", каза още Аркумарев.
Царският орел е един от хищните видове у нас, който определено стои високо в хранителната верига. Неговото име се свързва с редица предания и легенди, а в миналото дори е наричан "Повелителят на бурите". Преди години видът е бил многоброен и хората са го виждали постоянно на полето. Смятали са, че прогонва бурите и градушките от посевите, за да има плодородие. И наистина - той помага, хранейки се с полски гризачи, които нанасят редица щети по реколтата. На този етап птицата е включена в Червената книга и е защитена от законодателството, тъй като е изключително рядка.
"Преди повече от 100 години е имало хиляди двойки от вида. В резултат на човешката дейност популацията му е докарана почти до прага на изчезването. През 90-те години в страната са срещали едва 10 двойки, покосени от бракониерство, токови удари, отрови и т.н. От БДЗП работим активно за запазването на орела в България", завърши природозащитникът.