България вече има премиер
Правителството на ГЕРБ-СДС, БСП и "Има такъв народ" мина със 125 гласа. Росен Желязков вече официално е премиер.
Изборът минава с три гласувания - за премиер, за структура и състав на Министерския съвет, като и при трите резултатът беше еднакъв - 125 гласа от ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и ДПС-ДПС (целите парламентарни групи без един от ГЕРБ, вероятно самият Росен Желязков. 114 гласуваха "против" - ПП-ДБ, "Възраждане", "ДПС - Ново начало" и МЕЧ. Нито един народен представител не се въздържа.
Очаквано точката за гласуването на правителството влезе извънредно като първа в дневния ред, а дебатите продължиха два часа. Процедурата започна с представяне на номинацията на Росен Желязков, после той самият представи имената в проектокабинета си.
"Ще започна с изразяване на своето удовлетворение и благодарност към коалиционните партньори БСП и ИТН, с които успяхме в един труден, динамичен и напрегнат период да постигнем съгласие, загърбвайки нашите идеологически и политически различия и да стигнем до подписването на коалиционно споразумение. Изразявам благодарност на ДПС - ДПС за това, че изразиха готовност да подкрепят този кабинет и да участват в парламентарното мнозинство. Навярно въпросите, които се поставят, започват с това защо се формира това парламентарно мнозинство, което има амбициите да излъчи и да подкрепя правителство. Защото България се нуждае от редовно правителство, което да реализира политики, които да подкрепят демократичния правов ред, върховенството на правото, конкурентоспособността на нашата икономика, сигурността, защитата и социалните права на гражданите, защото страната от немалко време се намира в политическа криза, криза на доверието, която може да бъде преодоляна само чрез премахването на системните предпоставки за безнаказана злоупотреба с власт", каза Желязков.
"Какви са основните принципи, които ни обединиха в коалицията и в парламентарното мнозинство? Върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на свободата и плурализма в медиите и гражданското общество, ефективно действащи регулаторни и контролни органи, ефективност и ефикасност при предоставянето на публични услуги и управлението на публичните ресурси, засилването на прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Сред основните приоритети на правителството ще бъдат: извеждане на качеството живот на хората с фокус върху здравеопазването, образованието и развитието на пазара на труда, гарантиране на демократичния правов ред, защита на парламентарната демокрация и укрепването на институциите, гарантиране на устойчиви публични финанси и ефективно управление на публичните инвестиции, стремеж към балансиран бюджет и увенчаване на усилията ни за влизане в еврозоната, ускоряване на изпълнението на плана за възстановяване и реализация на предвидените в него инвестиции, повишаване на конкурентоспособността и политики за растеж на икономиката чрез намаляване на бюрократичната и регулаторна тежест, трайно увеличаване на инвестициите в научна дейност, които имаме амбицията да стигнат до 2% от БВП, провеждане на политики за модернизация на страната в т.ч ускорени инвестиции в техническа инфраструктура, прилагане на координирани семейни политики, насочени към предоставянето на качествени здравни, образователни и социални услуги за децата и семействата и борба с бедността, решителни действия за справяне с кризите, свързани с безводието", изреди той приоритетите на кабинета.
"Всичко това можем да постигнем в името на нашия национален интерес с честна и почтена работа, с подкрепата на стабилно мнозинство и конструктивната критика и контрол на опозицията", завърши Желязков.
"Това правителство е добре дошло за нас, защото то започва своя живот с две политически погребения. Хората, които бяха излъгани от представителите на БСП и ИТН много бързо ще намерят алтернатива в лицето на "Възраждане", но това не е никак добър вариант за България", каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Той коментира приоритетите на кабинета, изброени от Желязков, като най се жегна на обещанието за по-активно участие на гражданите в държавното управление заради отхвърления референдум на "Възраждане" за отлагане на еврото.
"Искам да видя как точно ще стане това нещо и дали ще има референдум за еврото, защото сега е момента да кажа категорично: ако някой си мисли, че ще вкара България в еврозоната, а ние от "Възраждане" просто ще стоим и ще гледаме, много се лъже. Ще изкараме българския народ на улиците и ще ви пометем с цялата ви пасмина", каза Костадинов.
"Възраждане" и Радостин Василев бяха най-активни в дебатите, като и двамата се изказваха остро против правителството.
"Не очаквам програмата ви да бъде изпълнявана, не вярвам, че четирите партии - три коалиционни и едни подкрепящи, сте се обединили за българския народ. С тъга се обръщам към ИТН. Времето винаги разкрива истината", каза Радостин Василев.
"Този кабинет е плод на държавническото мислене на Бойко Борисов и на нашите коалиционни партньори. Когато след четири години свободно падане, пилотиран хаос в държавата, все някой трябва да се опита да направи кабинет", отговори му Любен Дилов от ГЕРБ.
Бившият премиер акад. Николай Денков посочи какви ще са следващите стъпки на "Промяната": "Всички българи имаме нужда от редовно правителство, затова ние ще следим внимателно конкретните му действия. За нас е много важно да се върнем отново в траекторията за ускорено развитие с грижа за хората и бизнеса, което включва следните приоритети: приемане на балансиран бюджет с реалистични параметри без да се превишава дефицита от 3% и границата от 40% за разходната част като дял от БВП; продължаване на политиката по ускорение на увеличаването на доходите на всички общности до 70% от средноевропейското равнище и намаляване на неравенството, това включва увеличение на заплатите на учителите, лекарите и здравните специалисти, както са гласувани от Народното събрание - 125% от средната заплата за лекарите и учителите и 90% за здравните специалисти; довършване на реформите и инвестициите по плана за възстановяване, които да отпушат близо 10 млрд. лева европейски средства за тази и следващите две календарни години, продължаващ процес на дигитализация на административните процеси и намаляване на административната тежест; обединение на политическите сили около структурните приоритети за страната като повишаване на достъпа до качественото здравеопазване и образование, увеличаване на инвестициите и технологично развитие за конкурентна икономика; проевропейски курс на държавата с укрепване на правовата държава и независимите институции и регулатори чрез прозрачни и честни конкурси за всички ключови позиции; развитие на отбранителните способности с нова техника, попълване на личния състав. През следващите месеци ние ще инициираме и подкрепяме всички действия, които биха изпълнили със съдържание горните приоритети. Ще бъдем конструктивна и критична опозиция, която няма да прави компромиси с нашата проевропейска ориентация за развитие на страната и нашата борба за работеща и справедлива правосъдна система. По делата ще ви съдим".
"Най-опасно в този момент е политическото късогледство, а вие от опозицията демонстрирате точно това. Голям парадокс е, че говорите за необходимостта от промяна, а сте се вкопчили в статуквото. Не разбирате, че политическата криза се превърна в статукво, че поредицата от избори с предрешен резултат е статукво, което води до застой на държавата и до провал на всеки опит за нормално развитие. Наш дълг е да го преодолеем. Ние смятаме, че на България ѝ трябва не нормално, а ускорено развитие", включи се Драгомир Стойнев от БСП.
"Прадоксът е, че говорите за необходимостта от промяна, а не разбрахте голямата политическа трансформация, която се случва пред очите ви. А тя е в това, че част от политическите сили проумяха, че напред не се върви с поглед назад и направиха огромна крачка към обединение в името на държавата, прескочиха традиционни стари вражди. Все още има незараснали рани от политически дебати, но се подадоха ръка, за да потърсят общото. Това, колеги, се нарича политически кураж и поглед в бъдещето, а не съглашателство. Вие отказахте да сте част от тази трансформация и избрахте застоя и конфронтацията", каза Драгомир Стойнев.
"Това е национално отговорната позиция в момента. Крайно време е да се сложи край на политическата нестабилност. Считаме, че чрез редовно правителство ще се сложи край на политическата криза и на останалите кризи, предизвикани от нея", каза Джевдет Чакъров.
Деница Сачева от ГЕРБ припомни на "Продължаваме промяната", че е участвала в два кабинета - един с ГЕРБ и един с БСП и ИТН. "Вие получихте от нас кредит на време от нас, а не кредит на доверие. Правителството беше провалено, защото вие на върнахте вашия кредит и вие дължите на ГЕРБ подкрепа. Ние от вас днес очакваме благодарност, смирение и да си върнете дълга към ГЕРБ", каза Сачева.
"В момента има възможност да има правителство и в него няма Ново начало. Истината е, че два пъти можеше да има кабинет без ГЕРБ. Когато ние бяхме първа политическа сила, ДБ провали съставянето на такова правителство. Тогава Христо Иванов провали възможността да има правителство без ГЕРБ малко преди да внесем кабинета с изискването си да одобрява всеки преди да бъде назначаван", каза Тошко Йорданов.
"В цялата тази каша практичният избор и здравият разум казват, че е по-добре да има ново правителство отколкото ново начало в правителството", каза още той.
Очаквайте подробности!