Гълъбин Боевски излезе от затвора в Португалия
Топадвокатка го вади от кауша
Точно 804 дни лежи олимпийският шампион
Гълъбин Боевски е излязъл от португалския затвор, след като на 20 април 2022 година беше осъден на шест години и половина затвор за участие в трафик на кокаин. В разследване на "България Днес" и "Спортната джунгла" разкрихме как олимпийският шампион по вдигане на тежести се озова зад решетките. Причината - опит да бъдат вкарани в Португалия 1000 килограма кокаин на стойност 50 милиона долара. Сега стана ясно, че Гълъбин Боевски успя изненадващо да излезе по-рано от затвора.
Присъдата беше втора за бившия щангист, след като през октомври 2011-а беше арестуван на летището в Сао Пауло, Бразилия. Тогава в неговия куфар бяха открити над 9 килограма кокаин. След последвал процес той беше осъден на 9 години и 4 месеца.
С помощта на своята съпруга Красимира, която намери отлични адвокати, Боевски се възползва от специална процедура на име "експулсао". Пак с нея щангистът беше освободен предсрочно от бразилския затвор "Итаи" след само две години престой зад решетките.
Сценарият от чудотворното освобождаване на Боевски в Бразилия се повтори и в Португалия. Още през лятото на миналата година легендарният щангист е бил освободен и в момента е на свобода. Това се случва точно 804 дни по-късно. Българинът прекарва три години и половина в затвора, ако се брои от ареста през октомври 2020-а. В доклад на специалните португалски части за борба с наркотиците се казва, че между 2020-а и 2023-та поне по един български гражданин е бил задържан за трафик на наркотици и осъден ефективно.
Боевски успява отново да се възползва от вратичка в закона. Тя позволява на всички осъдени да поискат ранно освобождаване при изтърпяване на половината от присъдата.
Боевски отново успява да ангажира топадвокат - Карла Силва Куня. Тя е уважаван юрист и успя да направи малко чудо за щангиста.
Според португалското законодателство има няколко фактора, които помагат за ранно освобождаване. Добро поведение в затвора, желание за образование и преминаване на курсове, осъзнаване на престъплението, наличие на място за живеене и потенциална месторабота при ранно освобождаване. Доклад за всички тези неща прави социалният работник в затвора, който има основна роля за потенциалното ранно освобождаване.
Свързахме се с адвокатката на Гълъбин, която не пожела конкретно да разкрие причината за ранното освобождаване на българина, но за сметка на това загатна как са станали нещата.
"Не говоря публично за делата на моите клиенти. Една от причините за положителен резултат е постоянството. Има няколко фактора, които могат да определят освобождаването, но основният е точният момент, в който да бъде подготвено искането. Има добри и лоши моменти. Познаването на закона и как точно се прилага са ключови."
Източници на "България Днес" и "Спортната джунгла" потвърдиха, че Гълъбин е на свобода от няколко месеца. Той все още е в Португалия със своето семейство. Дано оттук насетне всичко върви в положителна насока за един от най-успешните български щангисти в историята.
Легендарният щангист попадна зад решетките, след като се замеси отново в трафик на дрога. Без да знае, Боевски контактува с агент под прикритие, който разбира цялата схема.
При отиването си в Португалия Гълъбин започва да работи в курортното градче Виламура в областта Алгарве. Изкарва си прехраната в местен фитнес като инструктор. Там се запознава с неизвестно лице. Въпросният човек се оказва връзката към цялата афера с наркотиците.
По думите на Боевски двамата се срещат за първи път през 2017-а. Тогава неизвестното лице, което вероятно е от сръбски произход, тренира в продължение на две седмици в "Кросфит Виламура Ренегейт", мястото, където работи щангистът. Неизвестният предава на българина телефон, изпратен от някой си Слава Добич. Боевски трябва по този телефон да помогне за превод между двама души.
По-късно, по време на цялото дело, Боевски твърди, че е бил просто преводач и изобщо не е знаел, че става въпрос за трафик на наркотици. Неговата версия не е приета от съда. Според обвинението версията на Боевски е неприемлива. Изпращането на подобен телефон от почти непознат човек е неразбираемо, тъй като е много по-лесно да се използва личният мобилен телефон на Гълъбин. Разследващите установяват, че въпросният телефон за връзка със сърбина Слава непрекъснато е бил у българина. Агентите установяват, че Боевски дори е оставял личния си телефон в колата, но не се е разделял с другия. Специалните полицейски части не успяват да намерят запис на разговорите, защото те били провеждани през приложение.
По време на делото става ясно още, че Боевски е приел задачата да бъде преводач на доброволни начала. Без финансова изгода. Разследващите изтъкват как ролята на Боевски е била ключова, защото той е имал доверието на сърбина Слава Добич да преговаря с агента под прикритие за детайлите по организиране на трафика.
В навечерието на самия трафик ролята на Боевски отново е много важна. Той се среща с тайния агент, чиято роля е да наеме кораб за прехвърлянето на дрогата, да осигури склад за съхранение и да подготви провизии за капитана, който превозва кокаина. На 24 октомври 2020-а Боевски включва в играта още двама души, като ги запознава с агента под прикритие. Македонецът Иван и черногорецът Младен. Първият трябва да присъства по време на операцията по претоварването и транспортирането на кокаина. Освен това трябва да остане в склада, за да пази дрогата. Ролята на Младен е след това да извози с автомобил, който има двойно дъно, вече разтоварения в склад наркотик.
В своите показания пред съда Младен и Иван твърдят, че са били посрещнати в Португалия от човек със сръбското име Гига. Те са чакали един месец на разноски на същия този Гига да им бъде намерена работа, преди да бъдат ангажирани с морската афера. Въпросният Гига свързва Иван и Младен с Боевски. В навечерието на наркотрафика Гига напуска къщата, където живеели Младен и Иван, като им оставя 500 евро и мерцедес.
Боевски е човекът, който съобщава на тайния агент точния час и координатите в открито море за срещата с кораба, който превозва кокаина, се казва в разследването на португалците. Прехвърлянето се осъществява на 26 октомври.
Капитан на лодката с дрогата е англичанин на име Кристофър Добсън. С нея се превозват 50 бали с кокаин. Британският гражданин потвърждава сръбската връзка в наркоаферата, като разказва и неща, които звучат като нещо средно между роман на Жул Верн и научна фантастика. Според Добсън на неговата лодка има сърбин на име Милошевич. По средата на океана, на около 500 км от Кабо Верде, Милошевич внезапно решава да купи, а англичанинът се съгласява да му продаде лодката си за 100 000 евро. Сърбинът кара Добсън, който вече е само капитан на продадената от него лодка, да отиде и да натовари кокаин, но по думите на британеца той многократно му отказва. Една нощ Добсън се събужда в океана от удар. Когато се качва на палубата, вижда как до техния е спрял друг плавателен съд, от който се прехвърлят бали с наркотика. Добсън признава, че в този момент е нямало какво друго да направи, освен да се хване и да помогне.
Британецът получава най-голямата присъда от 8 години. Боевски е осъден на 6 години и 6 месеца. Младен и Иван влизат зад решетките за 5 години и 6 месеца.
Португалия най-либерална за дрогата
Боевски има късмет и защото Португалия е една от най-либералните страни по отношение на наркотиците. За разлика от много други държави, местното правителство взе революционно решение преди 25 години. Вместо да затегне мерките, се стига до другата крайност - почти пълна свобода в употребата на дрога.
През 90-те години Португалия е залята от нова поквара. Рязко увеличаване на хероиновите наркомани. С това скача и броят на болните от СПИН. Медицинските власти дори използват термина пандемия за огромното количество ХИВ позитивни. Пристрастени към наркотиците са около 100 000 граждани при население от 10 милиона. Което, казано простичко, е един наркоман на всеки 100 португалци.
През юли 2001 година португалското правителство приема революционни мерки. Притежанието на наркотици за собствена употреба вече не е криминално престъпление, ако количеството е минимално. Санкцията е парична глоба. Нещо повече, дори разпространението на наркотици в малки размери не води до затвор, ако дилърът заяви, че с изкараните пари задоволява собствената си зависимост към наркотиците.
В Португалия присъдата за трафик на наркотици в големи размери варира между 1 до 12 години. За сравнение, в България член 242 от Наказателния кодекс фиксира подобно провинение в границите между 10 и 20 години.