Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/19763398 www.bgdnes.bg

Поетът Недялко Йорданов: Завинаги оставаме в 11 "а" клас

Събрах в книга всичките си стихове, написани за морето за 70 години

Кой е той

Недялко Йорданов е роден на 18 януари 1940 г. в Бургас, в семейството на Асен и Кина Йорданови. Има по-малък брат - Чавдар Йорданов. Завършва гимназия в родния си Бургас през 1957 г., а през 1962 г. - българска филология в Софийския университет. През периода 1962 - 1963 г. работи като учител по литература в Малко Търново. Започва да публикува поезия през 1954 г. в бургаския вестник "Черноморски фронт". От 1963 до 1999 г. работи единствено в театъра. До 1983 г. е драматург и режисьор на Бургаския драматичен театър "Адриана Будевска". В периода от 1990 до 1999 г. е драматург и режисьор на театър "Възраждане" в София. От 2000 г. е свободен творец. Автор е на поезия, драматургия, белетристика, мемоаристика и публицистика, композитор, певец, рецитатор.

- Г-н Йорданов, вие сте един от най-големите български писатели. Тежка ли е короната на славата?

Реклама

- По възраст е тежка, да, наистина. Всъщност изобщо не се чувствам стар и уморен. Напротив, мога да издържа на главата си всякакви корони. Издържал съм досега доста и имам сили за още. Колкото и тежки да са те.

- Осемдесет и петата ви годишнина се отбелязва със специално представление на вашия авторски спектакъл "Каквото, такова". Това ли е любимата ви пиеса?

- Това е последната ми пиеса. Засега. Дай Боже да не се окаже последната изобщо, защото, както казах, не се чувствам стар и мога още много неща да сътворя. Времето ще покаже, разбира се.

- В тази пиеса участват едни от най-популярните български актьори като Латинка Петрова, Станислав Пищалов, Пламена Гетова и още доста имена.

- Всъщност актьорите са общо девет души. Сега вече те са пенсионери, но кипят от енергия също като мен. Повечето от тях са били мои артисти в Бургаския театър и по-късно в театър "Възраждане". За съжаление изгубих трима от тях като Валя Гиндева, Емилия Радева, Иван Налбантов. Те винаги ще останат в сърцето ми.

- Какво очаквате от събитието, което ще се случи на 26 януари на Голяма сцена в Народния театър?

Реклама

- Спектакълът, предполагам, ще мине както всеки друг път - с аплодисменти. По време на действието и след това. Оттам нататък всичко ще бъде импровизация, защото нещата няма да зависят само от мен.

- Билетите за този спектакъл май бяха разпродадени още в първите дни след обявяването му?

- Така се оказа наистина, благодаря на всички мои почитатели, които все още ме обичат и харесват моите неща.

- Май сте доста обичан от екипа на Народния?

- Обичта ни е взаимна. Просто говорим на един и същ език и успяваме заедно да правим красиви и стойностни неща.

- Вие сте поет, драматург, режисьор, музикант и какво ли още не. Кое е вашето най-любимо занимание?

- По различно време това са били различни неща. Като цяло най-често ми се пише. Режисира ми се също. Понякога ми се рецитира или ми се пее. Не знам. От време на време ми идват мелодии по мои стихотворения и те стават песнички. След това и песни. Общо взето, бързам, докато още мога, защото времето ми е вече съвсем малко. Така го чувствам. Бързам, защото имам още много да направя през този живот.

- Автор сте на едни от най-обичаните пиеси, стихове и песни в България. Чувствате ли се специален?

- Разбира се, че се усещам специален. Не искам да приличам на никого. Винаги съм искал да се чувствам уютно в това, което съм. Всеки е специален и в това няма нищо лошо.

- Какво е морето за вас? В какво се превърна "Момчето, което говори с морето" днес?

- Пропуснах да ви кажа, че след представлението на 26 август ще има премиера и на моята съвсем нова книга, която си я обичам, защото в нея ще бъдат събрани всички стихотворения, които съм написал за морето през едни цели 70 години. Това е доста като творчество. Заглавието на книгата е, разбира се, "Момчето, което говори с морето". Иначе всяка година очаквам с нетърпение лятото, за да замина при моето момче в Бургас и заедно да си поговорим с морето.

- Вие сте на 85 години и не се спирате. Гласът ви продължава да звучи силно. Как става това?

- Честно казано, никога не съм очаквал да достигна до такава възраст. Едва сега, на тази възраст разбирам, че всъщност годините нямат особено значение за човека. Всичко зависи от душата, а не от тялото.

- Какво е пиесата "Каквото, такова"?

- Ще отговоря така, както отговарям винаги, когато ме запитат за нея. Първата думичка "каквото" си я правим сами, а втората – "такова", означава да не се отчайваме в живота и да успеем да се примиряваме с обстоятелствата.

- Пиесата "Каквото, такова" представя историята на един клас, 11 "а", който се събира години наред заедно със своята учителка. Кое ви накара да напишете пиесата?

- Пиесата е абсолютната истина. Нашият 11 "а" клас от 1957 година до преди три години се събираше редовно на всеки 24 май първо в училище, а после в един ресторант в Бургас. Отидоха си вече половината от нас. Отиде си и нашата класна, на 98 години. Това е суровата действителност, която никак не ми харесва, но е факт.

- Оставаме ли ние, хората, завинаги в 11 "а"?

- Мисля, че да. И не само. Когато се събираме, ние сме същите хлапета и се радваме на живота както преди. Опитвам се да го докажа в пиесата и мисля, че публиката го възприема.

Четете още

20 бона за Недялко Йорданов

20 бона за Недялко Йорданов

Недялко Йорданов обичал Радой Ралин като свой баща

Недялко Йорданов обичал Радой Ралин като свой баща

Реклама
Реклама
Реклама