Актьорът и директор Калин Сърменов: Сатирата няма пари дори за тоалетна хартия
Министерството ни прибира всичко, което изкараме, после не получаваме нищо
"Сатиричният театър няма пари дори за тоалетна хартия! Пазим я само за зрителите." С това разкритие за "България Днес" Калин Сърменов предизвика културен шок в гилдията и сред театралната публика. "Причината е, че Сатирата няма собствена банкова сметка. Парите, които ние сме изкарали сами от продажбата на билети, отиват към Министерството на културата. И след това се отпускат на нас, както и съответната, предвидена по закон субсидия. Ние сме изкарали примерно 1 милион, субсидията е в размер на 4 милиона, но държавата не ни отпуска не само тези 5 милиона, но и този 1 милион", обясни вече неадекватния по думите му на съвременните условия механизъм директорът на "трупата на смешниците".
"Ние изкарваме едни пари, но държавата дофинансира билетите по простата причина, че себестойността на един билет не е тази, на която го продаваме. Това се получава, за да може държавата да осигури широк достъп до култура на населението. Затова има и Закон за защита на културата. Образно казано, ние продаваме един билет за 45 лева, а реалната му себестойност е 150-160 лв.", пресметна Сърменов.
"В края на годината Сатиричният театър беше с може би най-добрите показатели сред всички български театри. А ние имахме разходи тогава около 700 000 лв., които не бяха изплатени. Всички пари, които получаваме, ги даваме на държавния бюджет и когато искаме да харчим някакви суми, се обръщаме към Министерството на културата, заявяваме нуждите си и искаме пари за различни дейности - за разплащане с автори, да си купим техника, за плащания на хора извън щата, за подизпълнители", обясни за вестника Милото.
"Имаме и спечелена обществена поръчка за нов автомобил, с който пътуваме из страната и изпълняваме задълженията си според Закона за културата, но не можем да го получим, при положение че сме изкарали парите си, което е безумно. На ден нашият театър генерира между 10 000 и 20 000 лева, много повече от Народния", калкулирал е директорът на Сатирата.
Калин Сърменов е убеден, че не приватизацията - от частни лица или от театралните колективи, а единствено изработването на нов критерий за финансирането на театрите в България, изготвен от експерти към културното ведомство и почиващ на прекатегоризацията им, е разковничето към изкореняването на проблема.
Пред "България Днес" Милото коментира и емоционалния си пост в социалните мрежи с извиненията му към наследниците на покойните класици Валери Петров и Йордан Радичков, както и към живия класик Стефан Цанев, че от Сатирата не са успели да изплатят полагаемите им се авторски права.
"Искам да се извиня на Стефан Цанев, на наследниците на Валери Петров, на наследниците на Йордан Радичков и на всички автори, които са намерили място в репертоара на Сатиричния театър, за това, че не по вина на театъра не се изплащат дължимите към тях суми. Искам да се извиня на всички екипи, които работят в момента по пиесите "Когато розите танцуват" от Валери Петров и "Кошници" от Йордан Радичков, за това, че няма никакви средства за декори и костюми и процесите колабират. Искам да се извиня и на всички извънщатни сътрудници на театъра, които също не получават възнагражденията си", написа Сърменов.
"Стефан Цанев, наследниците на Валери Петров и на Радичков са хора, които са над нещата, но има и много други творци, не само български, които могат да се обърнат към нас и с пълно право да си поискат парите. И по законовата система на България ние отговаряме, ако не го направим. Искам да се извиня още на агенцията на Ноел Кауърд, който е сър, погребан е в Уестминстърското абатство, а хората, които защитават авторските му права, не са някакви мишоци, сврени в панелка в "Люлин". Да се извиня на режисьора Андрей Аврамов, на Асен Аврамов, един от най-титулуваните наши композитори, на преводачката ни Валерия Бачева и на десетки други творци", допълни списъка на хората, на които поднася извиненията си шефът на "трупата на смешниците".