Протестите в Сърбия спасяват Паскал от екстрадиция
*Съдии и адвокати не работят, подкрепят студентите на улиците
*Никола Николов, дирен по аферата "Митници", близо 6 месеца търка наровете в ареста в Белград
Протестите в Сърбия спасяват Никола Николов, по-известен като Паскал, дирен по аферата "Митници", от екстрадиция у нас. Съдии, адвокати и прокурори се присъединяват към протестите на студентите и всичко в Сърбия в момента е на пауза. По тази прична няма как да бъде взето решение дали Паскал да бъде екстрадиран или не. Това разбра "България Днес" от свои източници, запознати с положението в Сърбия и със ситуацията на митичния контрабандист.
"В момента всичко е на пауза, както в Белград, така и в други градове в Сърбия. Към протестите на студентите, които са заради петнадесетте жертви, които починаха, след като козирка на жп гара падна върху тях в Нови Сад, се присъединиха и най-различни кадри от съдебната система, както и адвокати. Доста хора в съдебната система са си пуснали отпуски. В момента в Сърбия нищо не функционира заради протестите. Съдии не работят, адвокати не работят. Съдията, който е начело на делото за екстрадицията на Паскал, също не работи, доколкото знам", споделя нашият източник.
В момента съдбата на Паскал не е ясна. Нито адвокатът му Галя Гълъбова, нито синът му, нито родната прокуратурата са наясно какво се случва. Единствената причина соченият за контрабандист номер 1 да стои толкова дълго време в сръбския арест е, че около акцията "Митници" се вдигна страшно много шум. Интересното в случая е, че срещу Паскал няма почти никакви обвинения. Единственото, което пише в обвинителния акт, е, че Николов е част от организирана престъпна група. Няма никаква яснота за това, каква роля е играл в тази престъпна група, колко време е бил замесен в кримиорганизацията. Няма категорични данни да се е познавал нито с баща и син Димитрови, нито с Петя Банкова, нито с Живко Коцев, които са погнати по аферата.
При такива рехави обвинения в повечето случаи даденият задържан бива освобождаван под домашен арест. Напълно е възможно това да се случи и с Паскал, ако сръбската Темида не се произнесе скоро по казуса.
През април миналата година се проведе спецоперация в Агенция "Митници", при която бяха задържани шефката на агенцията Петя Банкова, както и баща и син Димитрови. Освен работните места на обявените за организирана престъпна група бяха претърсени и домовете им. От жилището на Петя Банкова бяха иззети единствено списъци с описание на контрабандни канали, които тя е смятала да разбие и е имала оперативна информация за участието на служители от Агенция "Митници", които са ги прикривали. Впоследствие самата Банкова бе обвинена в търговия с влияние и корупция. Какво ще става с този казус, в който има много неясноти, предстои да разберем, когато делото започне по същество, което със сигурност няма да е скоро.
Белград е на пауза
Политическата криза в Сърбия продължава три месеца, след като козирката на жп гарата в Нови Сад рухна и уби 15 души на 1 ноември, а седмици след това студентите се превърнаха в основния изразител на недоволството и започнаха блокади на десетки факултети. За навършването на трите месеца в Нови Сад пристигнаха стотици студенти, изминали пеша около 80 км между втория по големина град и сръбската столица. Протестите продължават и все повече хора се включват в тях.