Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/1992644 www.bgdnes.bg

Бившият член на ЦИК Димитър Димитров: Борисов "изяде" партньорите си

Бисерка Борисова

- Г-н Димитров, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предложи изборите от 12 май да бъдат касирани и да се проведе нов вот. Как разтълкувахте това?
- Като ход за запазване достойнството на партията. Дадоха се индикации, че ГЕРБ преминава в опозиция и първата грижа на Борисов в момента е да докаже, че ще има смисъл от съществуването на формацията му.
- Част от този ход ли е и новината, че в "експертния кабинет" на ГЕРБ ще липсва името на бившия шеф на МВР Цветан Цветанов?
- Цветанов няма как вече да бъде в кабинет на ГЕРБ, защото това би изострило прекалено много негативните реакции срещу формацията. И искането за нови избори, и отстъпването назад на Цветанов са просто пиарски ходове на ГЕРБ, които нямат никакво отношение към това как ще бъде управлявана страната поне в близките 6 месеца, а може би година.
- Смятате, че нито една от останалите парламентарно представени партии няма да приеме предложението за касиране на вота?
- Да, защото никоя от тях няма да получи предимство от това. Единствено ГЕРБ ще спечели. Но не защото ще получи достатъчно гласове за самостоятелно правителство, а защото е много вероятно в парламента да влязат още 1-2 партии, което ще разнообрази възможните коалиции.
- Поне до момента БСП, ДПС и ДАтакаУ категорично заявиха, че не биха правили коалиция с ГЕРБ. Защо партията на Борисов изпадна в такава изолация?
- ГЕРБ водеше изключително късогледа предизборна политика. Унищожи всичките си потенциални партньори - с всички възможни средства! И то само защото в ГЕРБ схващат властта така, както я схващат в Кремъл - като оперативна разработка, която ще проконтролира финансовите ресурси, ще установи пълен контрол. За сегашната ситуация лидерите на ГЕРБ сами са си виновни. Партията на Бойко Борисов "изяде" всичките си възможни партньори и остана абсолютно сама. Ако не бяха изсмукали така електората и авторитета на по-малките десни партии, например като СДС, ДСБ, сега може би щяха да имат някакви що-годе читави партньори, с които да успеят да направят управленска коалиция.
А при сегашното положение какъв е смисълът от тази изборна победа на ГЕРБ?! 97:84 сега е като баскетболен резултат! Приемаме, че ГЕРБ спечели купата, но е ясно, че няма да участва в турнира на европейските носители на купи.
Но Бойко Борисов не говори за това. Изнесе всички възможни цифри, които ще са в полза на имиджа на ГЕРБ, но не отговори на важните въпроси. Нямало да коментира изнесените записи, защото били "незаконни" например. Е, донякъде с право - защото, ако тръгне да коментира, ще се окаже, че трябва да отговаря за много други по-незаконни неща, като откъде той знае какво е съдържанието на прокурорската проверка? Нали разбирате, че не е го разбрал, докато е правил каре белот с някой от прокурорите по тази проверка!
- Подобни скандали за нерегламентирани подслушвания имаше и при предишните кабинети. Защо само при ГЕРБ се получи подобен шум?
- Разбира се, че е имало! Но проблемът е в размера. Никога не е имало чак толкова много подслушвания и никога те не са правени от най-близкия човек на премиера! 
- Резултатът от скандала обаче ще е кабинет БСП - ДПС - УАтакаУ. Как ви звучи това?
- Не мисля, че ще има лесни откъм политическа идентификация представители в новия кабинет, гласен като "програмен". Ще има някакви хора, които ние ще разпознаем като представители на определени партии, но самите партии ще отричат яростно.
- Като бивш член на ЦИК обяснете скандала с тези 350 хиляди бюлетини в печатницата в Костинброд. Какви са правилата за технологичен брак, резерв, т.н.?
- Ами никой не знае какви са правилата, тъй като законът е пълен с празноти! Казва какъв трябва да бъде резервът, с който трябва да разполага изборната администрация в случай на някакви естремни събития. Само че не казва какъв е точно този резерв, къде точно се държи, кой го съхранява, кой го управлява. Това става с подзаконови актове. Обществена поръчка. Тя обаче минава по друг закон - Закона за обществените поръчки. Това е част от проблема на изборите: различни институции като Министерски съвет, ЦИК, изборните администрации говорят някакви си неща. Накрая пристига съдът и трябва да каже кой крив, кой прав, кой какъв закон е изпълнил и в какъв обем не го е изпълнил...
- За хората по-важното е може ли с тези открити бюлетини да се промени резултатът от изборите, както твърдят от БСП?
- Всички знаем, че с 350 хил. бюлетини никой нищо не може да направи! Те не могат да бъдат използвани, за да се напълнят в урните. Това са 350 хил. бюлетини и няма такава сила, която да ги разнесе през страната, да ги вкара в урните и накрая да ги извадят членове на комисията, да ги преброят и да станат изборен резултат. Това е абсурд, няма как да се случи!
- Тогава защо е цялата врява? Каква би била вредата от тези бюлетини?
- Те могат да нанесат вреда на изборите, като блокират законността им и доведат до касиране - дали на целите избори, дали на тези в определени региони. Обикновено това се прави на местни избори, защото, като стане в Кюстендил, Стара Загора или в някое село - никой не обръща внимание. Просто изборите се касират и се правят нови.
В конкретния случай пък се разбра, че са били печатани няколко вида бюлетини. И си представете, че в определен регион бъдат открити бюлетини, които по закон подлежат на обявяване за неотговарящи на изискванията. Тогава тези бюлетини ще създадат условия съдът с чиста съвест да каже, че изборите в този регион са невалидни и трябва да има нови. Намерят ли се 12 хил. бюлетини, колкото е изискването за един депутатски мандат, които не са по образец - няма такъв съдия, който да каже, че изборът с тях е законосъобразен. Тоест тези 350 хил. бюлетини не могат да произведат изборен резултат, но могат да послужат като правно основание за касиране на вота.
- Как да си обясним това, че БСП скочи на бюлетините, но не иска касиране?
- Естествено, че няма да иска! БСП постигна оптимални резултати на 12 май - първо, че бюлетините бяха блокирани, второ - удължи си предизборната пропаганда с един ден, в деня за размисъл. И то в такива обертонове - говореше се за "държавен преврат", за какво ли не. Впрочем БСП си бяха подготвили кампанията много старателно и всички останали партии - включително ГЕРБ, играха по тяхната свирка.
- Какво ни чака в следващите месеци?
- Поне за половин година ще има кабинет, от който ГЕРБ ще липсва. За нови избори можем да говорим най-рано през следващата година, сега няма смисъл през 3 месеца да гласуваме и резултатът в общи линии да е един и същ. Големият въпрос сега е бъдещето на ГЕРБ. Дали ще се разпадне, дали нейни депутати ще преминат в други формации. И дали Бойко Борисов ще може да оцелее без "народната любов", на която толкова много държи.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама