Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/19938163 www.bgdnes.bg

Даряват реликви на Васил Левски

Собственикът им иска да ги дари, "България Днес" го свързва с НВИМ

Правнук на съратник на Апостола дава Евангелие, паласка и ножици на героя

Реликви на Васил Левски може да се озоват в музея! Четири предмета, свързани с Апостола, са пазени от роднина на негов съратник. По наследство те стигат до инж. Христо Христов от Казанлък, правнук на Стойко Христов-Бешикташа от Калофер, които е сподвижник на Левски.

"Искам да даря на Националния военноисторически музей вещите на Васил Левски, които притежавам от прадядо ми!", казва инж. Христов пред "България Днес", а вестникът го свързва с музея в навечерието на годишнината от обесването на националния герой.

Реклама

Предметите, които грижливо пази родственикът, са паласка, с която Левски е сниман като байрактар, Евангелие с приписки, ножица, с които Дякона е подстриган, и половин монета - лозинка.

"Паласката има характерен белег - една трета от езика й липсва, отзад има надпис "В. Левски", уточнява казанлъчанинът. Той планира да дари останалото, а лозинката да остави на дъщеря си за спомен. "Щях да ги даря за музея в Карлово, местната власт ми обеща, но нищо не стана. Условието ми беше да се организира пресконференция и да се съобщи за дарението", разказва инж. Христов.

През годините реликвите участват в различни изложби. Историкът проф. Пламен Павлов е категоричен, че вещите са на Васил Левски, тъй като той е сниман с паласката като знаменосец, почеркът от Евангелието прилича на неговия, а и като цяло предметите носят духа на епохата. Определят ги като много ценни, защото носят материална памет за Апостола.

Собственикът им смята, че мястото им е в музея, за да може да се видят от повече хора. Засега са прибрани на сигурно място.

"Много бих се радвала, би било страхотно да притежаваме тези реликви" - категорична е директорът на Военноисторическия музей доц. Соня Пенкова. Потърсена за коментар, тя обясни процедурата - вещите се получават в музея с документ, комисия прави проучване и анализи, включително и по химически път, а накрая се дава заключение.

"Твърде много се вглеждаме във вещите, ако в духа се вгледаме и в написаното и направеното, сигурно повече ще има какво да научим. Много дух са оставили тези хора", отбелязва доц. Пенкова.

Реклама