От днес скачат осигуровки за пенсия и здраве

Поради по-късното приемане на бюджета тази година - в средата на март, много заложени в него политики влизат в сила от 1 април.
Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се, земеделските стопани и тютюнопроизводителите се повишава от 933 на 1077 лв. Максималният осигурителен доход също се повишава от 3750 на 4130 лв. По-висока е и здравната вноска за безработни.
Поскъпва откупуването на стаж за пенсия. За един месец сумата вече ще е 213,25 лева вместо досегашните 184,73 лв. Увеличението на годишна база е от 2217 на 2559 лева.
От 1 април хората, които сами внасят задължителните си здравноосигурителни вноски и не упражняват трудова дейност като самоосигуряващи се лица, дължат месечно не по-малко от 43,08 лева, съобщиха от НАП.
ТЕЛК комисиите пък вече имат дистанционен достъп до здравните досиета на пациентите с трайно намалена работоспособност, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Новата функционалност осигурява пълен достъп на 146 експертни комисии от цялата страна до всички направления, изследвания, резултати и цялата медицинска информация, вписана в Националната здравноинформационна система на пациентите, които са подали документи за ТЕЛК решение. Това ще намали многократно времето за разглеждане на документите за нетрудоспособност, ще улесни работата на комисиите и ще позволи на над 1800 лекари от медицинската експертиза да взимат навременни решения за здравното състояние на пациентите при разглеждане на документацията.
Поскъпват и винетките за леки автомобили, но от 1 май, като те се връщат на старата се цена от 97 лева за година, тримесечната ще е 54 лева, месечната – 30 лева, седмичната – 15 лева, и уикенд винетката е с нова цена от 10 лева.
Променят се и тол таксите за движение по републиканската пътна мрежа за километър за МПС над 3,5 тона, които влизат в сила на два етапа - от 1 април и от 1 септември. Скокът в цената е най-сериозен при тировете над 12 тона, с 4 или повече оси, от категория ЕВРО 01 и 2. За тях движението по магистралите у нас вече струва 0,47 лв. на километър, като от 1 септември то ще скочи до 0,52 лв. за километър. Пътническите автобуси вече плащат 0,04 лв. за километър, а от септември таксата ще се вдигне на 0,05 лв. за километър.