Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/20263980 www.bgdnes.bg

Сензационно: Автографи на Софроний Врачански открити в Йерусалим

В Йерусалим е открит автентичен подпис на Софроний Врачански, обяви проф. Николай Овчаров. Той се позовава на фотографското проучване на Михаел Чернин и Шай Халеви от Израелската служба по антики, публикувано в том 15 на израелското научно списание „Атикот".

„Според съобщение на БТА, препечатано после от десетки медии, при специализирано фотографско изследване в православни манастири в Стария град на Йерусалим „изскачат" десетки надписи на български език. В проекта са използвани мултиспектрални и RTI изображения, за да се разкрият избледнелите маркировки", посочва Овчаров.

Реклама

„Надписите бяха открити по стените на гръцки православни манастири в Стария град на Йерусалим и околностите му. Предполага се, че датират от османския период", обясняват двамата изследователи.

В хода на работата си Майкъл Чернин и Шай Халеви успяват да прегледат и документират надраскани по стените надписи-графити в манастирите „Св. Св. Теодор Тирон и Тедодор Стратилат", „Св. Йоан Продром" и „Св. Харалампий". 

„Аз си направих труда да прочета в оригинал цялата статия на двамата израелски колеги и тя буквално ме разтърси. Оказва се, че подписите на Хаджи Стойко от Котел са два, като вторият е силно повреден. Но много по-важни са техните коментари след разчитането на текстовете. Позволявам си да предам буквално целия пасаж от изследването, защото той променя много представата ни за историята на нашето закъсняло ранно Възраждане", изтъква проф. Николай Овчаров.

В статията се казва: „Котел е известен като родно място на един от стълбовете на българското Възраждане – българския писател и интелектуалец поп Стойко Владиславов, по-известен с монашеското си име, получено след назначаването му за епископ на град Враца – Софроний Врачански. Софроний е роден през 1739 г. в семейството на търговец на добитък. В младостта си той работи като тъкач, а след това през 1762 г. е ръкоположен за свещеник. В историята на българската култура Софроний се счита за основоположник на новобългарския книжовен език, като основното му литературно дело е автобиографията му „Житие и страдание грешнаго Софрония", написана на български, а не на църковнославянски език. Това есе описва историята на живота му в България под османска власт през XVIII век. Последните си десет години (1803–1813) Софроний прекарва в Букурещ, където умира. През 1964 г. Софроний Врачански е канонизиран за светец от Българския патриарх Кирил.

Един пасаж в автобиографията на Стойко/Софроний свидетелства, че през 1775 г. авторът е тръгнал на шестмесечно поклонение в Света гора. Това обаче е изразено само в едно изречение, без подробности за престоя му там. Известно е, че и други православни поклонници през XVIII век...пътували от Атон през Солун до Светите земи (Яфа). При благоприятни ветрове и течения това пътешествие продължавало приблизително три седмици. Следователно Софроний спокойно би могъл да посети Йерусалим през 1775 или 1776 г., след като е бил [преди това] на Света гора.

Макар че в автобиографията на Софроний не се споменава пътуване до Йерусалим, в нея се мълчи и за други важни събития от живота му, като срещата с прочутия Паисий Хилендарски. Това може да се обясни със скромността на автора. Пътуването му до Йерусалим в крайна сметка му спечелило почетното звание „хаджи". Така предлагаме споменатия в този надпис „Стойко от Котил" да се идентифицира със Стойко Владиславов (Софроний Врачански)...", заключават израелските изследователи.

Четете още

Проф. Овчаров притеснен за Панагюрското съкровище

Проф. Овчаров притеснен за Панагюрското съкровище

Проф. Овчаров: Находка показа, че България е паднала по-късно в османско робство

Проф. Овчаров: Находка показа, че България е паднала по-късно в османско робство

Николай Овчаров каза тайната на гроба с предполагаемия вампир

Николай Овчаров каза тайната на гроба с предполагаемия вампир

Проф. Николай Овчаров:  Не знам дали има митични същества в България

Проф. Николай Овчаров: Не знам дали има митични същества в България

Реклама
Реклама
Реклама