"24 часа" отличи достойните българи

Криско и Мария Силвестър също с награди
Герои, майки, ученици и хора с увреждания се събраха на една сцена
Достойните българи - добротворците, които всяка година трогват сърцата със забележителните си дела, бяха отличени на традиционна церемония, организирана от вестник "24 часа".
Сред достойните българи се открояват както известни лица, така и обикновени хора, които впечатляват със смелост, доброта и силата на човешкия дух.
Незрящият Виктор Асенов с прозвище "Несломимия" изкачи Черни връх 19 пъти за 46 часа, без да спи. Каузата му е училище за кучета водачи.
"Много хора ме питат как се справям с трудните моменти и ми дадоха прозвището "Несломим", защото никога не съм се отказвал пред трудностите. Не казвам, че всеки трябва да бяга 19 пъти от хижа "Алеко", има и други начини - някой може да рисува, да плете, защото това ни държи", каза пред достойните българи Виктор Асенов.
Учителят Красимир Тодоров от Велико Търново, който създаде безплатен сайт за грамотност, натрупал хиляди последователи, също бе отличен заради мисията си за повишаване на образоваността и грамотността.
"Всеки в живота си трябва да направи добро, напълно безплатно. Помогнал съм на над 1400 души. Правя го за нашето общо бъдеще, за да бъде пътят по-безопасно място", каза Виктор Георгиев, който от шест години развива инициативата "Аз на пътя - научи ме да шофирам", и чрез нея помага безплатно на хиляди млади шофьори да карат разумно, за да намалеят жертвите на пътя.
Д-р Димитър Бакалов от спешното отделение на болницата в Пазарджик е приел за своя мисия да обяснява на ученици вредата от вейпове, наркотици, алкохол, райски газ. Той прави и безплатни профилактични прегледи.
Безапелационният спортист №1 на България Карлос Насар, който стана олимпийски, световен и европейски шампион по вдигане на тежести през 2024 г., също бе отличен. 20-годишният Карлос подобри всички световни рекорди в категория до 89 кг и стана първият български спортист в историята, спечелил златните медали на трите форума в отделни състезания и в рамките на една календарна година.
Никола Рахнев от най-голямата доброволческа организация у нас - Гората.бг, която вдъхнови и ангажира над 200 хиляди съмишленици, а всички те заедно засадиха близо 5 милиона дървета в България, също получи награда.
Параолимпийският шампион Михаил Христов сбъдна великденско чудо за 20-годишния Милен Киряков от Дебелт, който остана без две ръце след трудова злополука. Михаил осигури на Милен иновативна протеза и го обучи да борави с нея. Преди 12 г. параолимпиецът бе отличен като Достоен българин.
Турхут Исмаил от с. Искра е реставрирал 21 православни църкви в Югоизточна България. Като силно вярващ човек той е убеден в силата на доброто и обединението. "По-малко говори, повече прави, а каквото кажеш - направи. През 2011 г. започнах с първия храм и не спрях", обясни своето добро Турхут Исмаил.
Със сълзи на очи прие отличието си 19-годишният Светослав Димитров от Свиленград, който не спря да спасява хора при пожарите в Странджа, въпреки че сам обгоря жестоко и се наложи да му направят четири операции.
След като единствената им дъщеря Антоанета почина от ковид, 96-годишната Керка Йотова и вече покойният й съпруг Стойчо от Димитровград дариха 100 000 лева за модерно детско отделение на МБАЛ "Св. Екатерина".
"Поогледахме се с моя мъж, ние сме на над 92-93 години. Двамата решихме да продадем апартамента и да дадем парите за благотворителност. За болницата беше мое предложение, написах едно писмо до управителя на градската болница. Не го знаех кой е, какъв е, що е. Обясних му да се направи отделение към болницата просто. Няма един пирон стар сложен, всичко е ново, купено от реномирани фирми, здраво, красиво, хубаво. Всичко в името на дъщеря ми", каза възрастната жена във видеопосланието си.
В памет на покойната си дъщеря Ефросина Сеизова дари 40 000 лв. на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет за стипендии на двама студенти.
Машинистът Пламен Илиев на 11 секунди от смъртта и с четири счупени ребра спаси колега след челен удар между два локомотива край село Локорско.
Ивайло Стоянов първи се притече на помощ на парамедици след катастрофа на магистрала "Тракия". Това не е първият случай, в който помага на изпаднали в беда. Пак той преди години направи с други хора жива верига и спаси мъж от камион, висящ над реката в Кресненското дефиле.
В една нощ през януари митнически инспектор Димитрина Бояджиева от граничен пункт Капитан Андреево спаси живота на турски шофьор, като го изведе от внезапно възпламенилата се кабина на неговия камион.
Шестима пожарникари влязоха в складовете за пиротехника до Елин Пелин, докато там все още продължаваха взривовете. И спасиха живота на двама души. Отличията получиха Георги Георгиев, Стоян Стоянов, Мартин Борисов, Йордан Андонов и Красимир Христов от Районната служба за пожарна безопасност и защита на населението в Елин Пелин.
Незрящата оперна певица Кристина Александрова помага като музикален терапевт на деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.
Тв водещата Мария Силвестър и майсторите от предаването "Бригада Нов дом" също бяха отличени.
Сребърната медалистка по вдигане на тежести от Олимпийските игри в Лондон Милка Манева без шум участва в десетки благотворителни акции и дарителски каузи, свързани с болни деца в неравностойно положение. Често лично носи подаръци и пари дори в най-отдалечени населени места.
Музикантът и художник Явор Куманов от Пловдив сам е с тежка диагноза, но въпреки това рисува в помощ на онкоболни деца.
Певецът Кристиан Талев-Криско и неговата фондация вече събраха 850 000 лв. за създаването на Център за слънчеви деца, където деца със специални нужди ще могат да се развиват, учат и социализират в подходяща и подкрепяща среда. Борбената майка Ралица Паскалева отглежда две деца с аутизъм - нещо изключително рядко. След 12 години тревоги, надежда и неуморна грижа синът й Марти за пръв път казва "мама".
"Искам да благодаря на "24 часа" и на всички в тази зала за добрите дела, които всеки от нас ще продължи да прави. Основната мисия на нашата фондация "Слънчеви деца 2024" е интеграция. Много хора ги наричат болни, но те не са. Те са родени така, но могат да се развиват с рехабилитация, занимания и добри условия. Нашата кауза е да изградим от нулата един център за такива деца, за да могат да се развиват и интегрират, да си играят с всички деца, а после да имат достоен живот", каза Кристиан Талев-Криско.
"Не се възприемам като достойна майка, а приемам наградата за всички майки, които се грижат за подобни деца", каза Ралица Паскалева.
Като достойни българи бяха отличени ученици в 11 и 12 клас на средно училище "Георги Раковски" в Котел, които събраха 3440 лв. за своята съученичка Неше Ахмедова, загубила в ковид пандемията първо майка си, а после и баща си. Ученици от средно училище "Йордан Йовков" в Кърджали пък събраха 27 500 лв. на благотворителен концерт с Валя Балканска, за да има училището асансьор и осмокласникът Арджан да може да се придвижва с инвалидната си количка.
Създателите на филма "Гунди - легенда за любовта" доказаха как българи могат да вдъхновяват и обединяват други българи. Отличието получиха продуцентът на филма Иван Христов, режисьорът Димитър Димитров, сценаристът Емил Бонев и актрисата Александра Свиленова. Отличието бе връчено от издателя на "24 часа" Венелина Гочева.
"През тези 22 години търсим хора, които да показваме как обединяват сред този дефицит на авторитети в България. Затова чест е за мен да дам наградата на този човек, който няколко години създава тази идея за филма за Гунди. Спомням си моите родители как отиваха на футболния мач, за да се заредят с радост, а не с озлобление. Благодаря на тези, които ни направиха единни за поне 3 часа в залата", каза Венелина Гочева.
"За мен е огромна чест да имам възможността да благодаря от името на целия екип за това признание. Благодаря на госпожа Гочева и целия екип на "24 часа" за тази кауза", заяви сценаристът на филма Емил Бонев.
Отличия бяха раздадени и на медици, които са участвали в спасяването на човешки живот след трагедията в дискотека в Кочани в Северна Македония.
Да няма повече убити на пътя деца като 12-годишната Сияна заради безхаберието и безотговорността на държавата и обществото ни. С тази обща кауза на "24 часа" и "Достойните българи" бяха раздадени наградите тази година.