Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/20309853 www.bgdnes.bg

Цветница е! Вижте най-интересните обичаи за празника

Цветница е един от най-красивите пролетни празници. В християнството се отбелязва в православните, католическите и протестантските църкви една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден. За да разберем по-дълбоко значението на този празник, трябва първо да се запознаем с неговата история, а ето и обичаите за него:

Освещаване на върбови клонки

Няколко дни преди Цветница вярващите режат върбови клонки и ги поставят във вода, за да цъфтят. На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Пак за здраве се окичват с върбови клонки портите и се сплита венче от осветената в църквата върба.

Реклама

Клонките символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Исус Христос. Те могат да бъдат заменени с други растения, там, където не расте върба. Този вид дърво е едно от първите, които цъфтят в началото на пролетта и освен това е символ на обновление, добродетел и нов живот. Важно е да се отбележи, че празникът започва предния ден, в събота вечерта.

В храмовете се отслужва всенощно бдение, а след това на другата сутрин, на която се чете специална молитва и се освещават върбови клонки. След отслужване на празничната литургия, вярващите отнасят от храмовете осветени върбови клонки и цветя в домовете си. Там се правят на венец и се слагат на иконата. Едва тогава се вземат старите върбови клонки, които са пазили дома цяла година от лошотии и болести и се изхвърлят в течаща вода.

Ритуали за зачеване

Има предание, че отвара от върбовите клонки се дава на жени, които очакват от много дълго време да имат свои рожби или за други болежки.

Прочистване на дома

Макар и обичаите да имат определени различия в различните части на страната, традицията повелява – домът трябва да е почистен преди Цветница.

Празничната трапеза

Реклама

След което домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. На масата може да се сложат гарнитури от картофи, боб, зеленчуци. Особено подходящи за този цветен пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук.

Сладките е разрешено да са на трапезата на Цветница, но да са без яйца. Добре би било да са декорирани като цветя, според празника. Празничната пита също може да е оформена като цвете.

На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и сушени плодове, кисело зеле и кисели краставички.

На този ден празнуват красивите имена Цветелин(а), Цветин(а), Цветан(а), Цветомир(а), Цветослав(а), Цвятко, Иглика, Бегония, Божур(а), Росица, Борян(а), Венета, Венелин(а), Виолета, Върбан(а), Гроздан(ка), Далия, Дафина, Детелин(а), Ели (от „ела"), Елица, Енчо, Жасмин(а), Здравка, Здравко, Зюмбюл(а), Калина (име), Камелия, Китка, Латин(ка), Лиана, Лилия, Лилян(а), Магнолия, Малин(а), Маргарит(а),  Невен(а), Незабравка, Орхидея, Петуния, Ралица, Роза, Розалин(а), Росиана, Росен, Ружа, Теменужка, Трендафил(ка), Явор(а), Ягода, Ясен(а), Ясмин(а).

Четете още

Невена Цонева: Бях лазарка, пеех на хората, за да ми дават яйца

Невена Цонева: Бях лазарка, пеех на хората, за да ми дават яйца

Цвети Пиронкова сред магнолии на Цветница

Цвети Пиронкова сред магнолии на Цветница

Цветница е! Вижте кои са имениците днес!

Цветница е! Вижте кои са имениците днес!

Цветарката Анета Йорданова:  Подарете червено мушкато за Цветница

Цветарката Анета Йорданова: Подарете червено мушкато за Цветница

Реклама
Реклама
Реклама