Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/2031118 www.bgdnes.bg

Отровни марули на сергиите!

Забранен за употреба препарат за растителна защита, както и неправилна употреба на друг химикал, са установени в Четвъртък в марули на  пазара до стадион Пловдив, съобщиха от Българската агенция за безопасност на храните - БАБХ. Наличие на активните съставки Беномил и Карбендазим е доказано след произволно взета и лабораторно анализирана проба от инспектори по контрол на храните.
Проверката е извършена във връзка с мониторинг на БАБХ за остатъчни количества от пестициди в пресните плодове и зеленчуци. Марулите са произведени и продавани от Анастасия Ненчева от с. Беловица, общ. Хисаря.

За да прикрие следите си хитрата производителка успяла да оскубе и скрие цялата реколта с марули. Въпреки експресната проверка на място на насаждението в с. Беловица инспекторите не открили нито листо от зеленчука. Ненчева даже се опитала да прехвърли вината за отровните марули върху съседа си по маса на пазара Дончо Матов от Войводиново, като обяснила, че взетата проба била от негови увехнали марули. Оранжерията на Матов също е проверена. При огледа е установено, че неговите марули отдавна са обрани. На основание Закона за защита на растенията на Анастасия Ненчева е издаден акт за административно нарушение. Размерът на санкцията се уточнява.

Реклама

Още на 26.11.2002 г. Европейската комисия забранява за употреба фунгицида Беномил. Също и продукти, съдържащи активното вещество Беномил. Той се отнася към токсичните вещества с летална доза при плъхове и зайци - 5000 мг и висока токсичност при вдишване. Преди забраната му той е имал картбланш за употреба срещу брашнеста мана при пшеница, ръж, овес и ечемик, но не и при листни зеленчуци.

В България Беномил е забранен на 12.06.2006 г., пише в заповед № РД 09-852, издадена от тогавашния земеделски министър Нихат Кабил. Със същата заповед от списъка на разрешените препарати за растителна защита се изключват и фунгицидите: Бенимост 50 ВП, Беномил 50 ВП и Фундазол 50 ВП. Карбендазимът, установен в хисарските марули е приложен неправомерно, тъй като препаратът е позволен единствено при житни, рапица, захарно и кръмно цвекло и царевица, а карантинния му срок е 60 дни. Според специалисти проблемът е, че на външен вид и вкус няма как да се установи дали даден зеленчук е третиран с какъвто и да е пестицид.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама