100-годишният Ганчо е най-възрастният председател на клуб

Пенсионерът не знае що е почивка! Мъжът има тежък живот, но събира сили и продължава да участва в обществения живот
Доли ТАЧЕВА
Бай Ганчо е най-възрастният почетен председател на пенсионерски клуб у нас!
100-годишният мъж продължава дейно да върши обществени дела в Сухиндол и не знае що е почивка! Йончев оглавява клуба "Сухиндолски връх", където през годините дейно е взимал участие в различни инициативи.
Заради бодрия си дух и активното си участие в обществения живот в града на виното Ганчо е удостоен със званието "Почетен гражданин".
"Човекът е на крака, с акъла си е, както се казва! В много добро здравословно състояние е и е доста деен за неговите години", свидетелства пред "България Днес" старши експертът от общината Йонка Попова, която го помни още като преподавател от ученическите си години.
Възрастният мъж е лъчезарен и обичан от мнозина, но за съжаление, има тежка съдба. Йончев е роден на 26 март 1925 г. в Сухиндол. През 1951 г. завършва френска филология и педагогика в Софийския университет и е назначен за преподавател по френски език в Севлиево. Същата година сключва граждански брак с ученическата си любов - Иванка Карамочева, с която имат син Димчо. През 1952 г. се връща в родния си град, където е назначен отново като преподавател по френски в местната гимназия. Всичко върви повече от добре до 1960 г., когато любимата му умира от туберкулоза. Малко по-късно се решава на нелеката за онова време стъпка да се ожени повторно. Прави го за Иванушка, която също е учителка, и двамата прекарват 59 години заедно. Грижат се за останалия без майка Димчо и нямат общи деца.
"Много тежка съдба. Губи единственият си син си в автомобилна катастрофа, голяма трагедия", допълва Попова.
Ганчо успява да събере сили и да продължи да участва активно в обществения живот на града. Дори след пенсионирането си през 1985 г. пее в читалищния хор, играе в пиеси.
Бил е и треньор на футболния отбор "Лозен", както и общински съветник. В момента едно семейство се грижи за него и му помага, когато има нужда от нещо, за което той е много благодарен.
"Спътници през целия ми съзнателен живот са били физическата и умствената ми активност, заявява категорично столетникът и споделя, че именно това е рецептата за дълголетие.