Шефът на печатницата в Костинброд: Допуснах много големи грешки
Шефът на печатницата "Мултипринт" в Костинброд Йордан Бончев признал пред разследващите, че е допуснал фал при печатането на бюлетините за парламентарните избори. "Вече разбрах, че съм допуснал много големи грешки по отношение на целия производствен процес и по приемането и изпълнението на възложената ми поръчка", казал Бончев. По думите му откритите бюлетини били надпечат.
След акцията в Костинброд ден преди парламентарните избори на 12 май бяха открити количества извън договора с Министерския съвет за отпечатване на бюлетини за предсрочните парламентарни избори. За близо месец разследващите са преброили точно 475 417 бюлетини.
От тях 351 075 били напълно годни да се използват по предназначение. Останалите били макулатура - 59 292 били с лош печат, а 62 420 са намерени смачкани. Тези над 120 хил. бюлетини били негодни за употреба.
Разследващите са положили големи усилия да охраняват напечатаното, за да не се допусне то да се използва в изборния процес. Досега не се е появил свидетел, който да потвърди за манипулация и да каже, че бюлетините са щели да се използват за изборите. Разследват се всички версии и хипотези, съобщи зам. главният прокурор Борислав Сарафов.
Бюлетините били предназначени за всички избирателни райони - Кърджали, Силистра, Варна, а 40 000 трябвало да отидат в чужбина. На нито една от тях не е имало отбелязан знак в полза на някоя партия.
Прокуратурата представи вчера резултатите от експертизата на бюлетините. Тя е доказала, че те са годни и не са технологичен брак. Ясно е, че печатането е свързано с разходи за хартия, за труд. Никой не работи без печалба, коментираха от прокуратурата. Въпросът, дали тези бюлетини са отпечатани с колекционерска цел, виси със страшна сила, заяви Сарафов.
По повод обвиненията към разследващите от страна на бившия премиер Бойко Борисов защо не са проследени бюлетините, зам. главният прокурор отвърна: "В тази печатница си има камера. Тя работи при 24-часов непрекъснат цикъл. Аз не зная - шапка невидимка ли трябва да има някой и по какъв начин, ако реши, може да се вмъкне вътре и да постави GPS в тоалетните или зад самите бюлетини".
По делото са разпитани 28 свидетели и са извършени 3 претърсвания и изземвания. Направени са 29 огледа на веществени доказателства и 2 огледа на място. Назначени са 4 компютърно-технически експертизи, от които се чакат две.
Една от тях е на компютъра на печатната машина. От паметта й се чакат данни за това колко общо бюлетини са напечатани. От отговора зависи дали ще бъдат повдигнати обвинения. След източването на паметта машината е върната на печатницата, за да не спира работа.
Прокуратурата ще чака да се съберат всички доказателства, за да прецени дали да повдига обвинения. Разпитват се представители на партиите, които имали задължения по отпечатване на бюлетините, сключване на договорите и експедирането им.
Сменя си версията
Собственикът на печатницата Йордан Бончев на няколко пъти е сменял версията си пред магистратите. Първо заявил, че откритите в складовете му бюлетини са бракувани. После получил телефонно обаждане, след което взел да шикалкави, че ставало въпрос за допечатки. Бончев е общински съветник на ГЕРБ в Костинброд.
Според разследващите му е звъннал някой от близките до Бойко Борисов хора, за да го предупреди какво да говори. Борислав Сарафов категорично отказа да назове телефонния събеседник. По случая беше разпитан и главният секретар на Министерския съвет по времето на ГЕРБ Росен Желязков. Той обаче не е осъществявал контрол във връзка с отпечатването на бюлетините по обществената поръчка.