Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/2117927 www.bgdnes.bg

Със змийска хурка борим хемороидите


С билката змийска хурка успешно можете да излекувате хемороиди, миома на матката, както и язви на стомаха и дванадесетопръстника, сподели за "България Днес" билкарят Еньо Миланов. "Тя, освен че има противовъзпалително и кръвоспиращо, оказва още регенеративно и обезболяващо действие на организма, влияе му и бронхолитично. Сигурно защото съдържа алкалоидоподобното вещество аронин, скорбяла и мазнини", споделя още билкарят.
Преди години по време на Средновековието змийската хурка е била използвана и като психоактивна добавка към виното, става ясно от старинни писания. "Навремето дори майките слагали изсушен лист в люлката на бебето, за да го пази от уроки. По тази причина помага и при кошмарни сънища", допълва положителните свойства на билката специалистът. Освен всичките му свойства билкарят вярва, че растението може да се използва и при бронхити, пясък в бъбреците и пикочния мехур, дори при ревматизъм. "Змийската хурка се използва и в козметиката за кремове против бръчки. Дори едно време са я наричали "растение на красотата", казва Миланов. Един от добрите билкари в България обаче съветва при използването на билката да се доверим на компетентни специалисти, които ще предложат безопасна рецепта. "Защото грудките в сурово състояние на змийската хурка са токсични. И тук, както навсякъде, дозата и пропорциите са важни при отварата", споделя Еньо Миланов.

Къде да намерим змийска хурка?
Най-разпространена е из влажните сенчести широколистни гори и храсталаци, главно в планинските райони на страната - до 1800 м надморска височина. Многогодишно растение е, високо 15 до 40 см с малко грудково коренище. Листата са с една стреловидна или копиевидна петура, често с кафяви петна и с дълги дръжки. Плодовете са оранжево-червени на цвят. Цъфти през май, юни и юли.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама