Нова мода: Късат обици с ушите
"Не искам да излизам от вкъщи сама! Абсурд! Само ей тука пред блока сядам по обед. Страхувам се да ходя до магазина вече. Имам кошмари, не спя добре нощем. Често си пипам и ушите, не мога да свикна, че са зараснали", разкрива пред "България Днес" една от жертвите на пладнешки грабеж, която иска да остане анонимна.
Тя е атакувана пред столичен квартален магазин в средата на март.
"Нападнаха ме в гръб. Някой ми хвана обиците и ми ги дръпна. Ухото ми се скъса. Усетих само парещата болка и как ми се стича кръвта по шията. За щастие меката част на ухото лесно зарасна, но шокът е много голям", допълва с треперещ глас жената.
Двамата й синове не й разрешават вече да излиза по-далеч от пейката пред блока в квартал "Банишора". Лятото жената си почива в къщата си в софийското село Негованци. Потърпевшата не вярва, че нападателят ще бъде заловен. Затова и не подала сигнал в полицията.
"Не съм му видяла лицето. Само знам, че беше момче, младо. Аз не можех да реагирам, само виках за помощ", обяснява бабата, която е на 65 години.
Бумът в дърпането на обици директно от ушите на възрастни жени е регистриран от началото на тази година. От месец януари до края на май в само района на Трето РПУ са установени 15 такива случая. 50% от тях вече са разкрити.
За 3 нападения през март и април е задържан 23-годишният Петър. Той е криминално проявен за грабежи и живее с многочленното си семейство в общежитие за социално слаби в "Захарна фабрика". Петър е беден, нападал жените заради немотия. Дебнел ги с дни и подбирал жертвите си - да са възрастни и трудно подвижни. Изчаквал ги пред магазина, когато излизат и са натоварени с торби във всяка ръка - за да не могат да се бранят. Атакувал ги в гръб, като изтръгвал златните им обици директно от ушите.
Първият случай е на 11 март около 18,15 часа. Вторият е 10 дни по-късно на спирката на Седма поликлиника. Третото нападение е в близост до улица "Струга" в столичния квартал "Банишора". Петър причаквал бабите до магазин "Хранкомерс", който е предпочитан от пенсионерите заради по-приемливите си цени. Обирджията тръгвал след тях и когато нямало свидетели, ги нападал. Младежът бе заловен малко преди великденските празници.
Ченгетата стигнали до него, след като нападнатите жени подали жалби в полицията за трите инцидента. Ченгетата започнали да дебнат в района. Забелязали младеж със странно поведение, който стои дълго време пред магазина и наблюдава. Полицаите се усъмнили, след като разбрали и че Петър не е от този квартал. Нямал лична карта и бил отведен в районното. След проверката се оказало, че младежът вече има три регистрации за грабеж на златни накити. По време на разпита признава за грабежите. Накитите продал на произволни магазинери, "на битака". Обиците не са намерени. Цената на бижутата на улицата е по около 20 лева за грам. С един удар Петър припечелвал от 100 до 150 лева. Той е разпознат от жертвите си. Избирал обици с форма на халки, тъй като се виждал отдалече. Нападнатите жени са на възраст над 50 години.
Петър усвоил и практика да откопчава халките при дърпането и така спасявал ушите на потърпевшите. Но закопчалката невинаги се отваряла. Такъв е случаят с една от последните му жертви. Ушите й били разкъсани и жертвата била откарана по спешност в "Пирогов". Там й се отключил и диабет заради стреса. "Ако е навън, няма да спре да граби. Той вече е минал границата на страха и е твърде смел", категорични са ченгетата.
На Петър вече са повдигнати 3 обвинения и той ще застане пред съда за всеки един от грабежите. Той посегнал на пенсионерките година след като изтекла предишната му присъда. Възможно е да се отърве с минимално наказание зад решетките, тъй като влиза в сила възможността за кумулация на присъдата - ще лежи само най-тежкото наказание, което му определи съда за всеки от трите случая. Със самопризнанията си Петър си осигурява и възможност да иска намаляване с 1/3 на присъдата заради това, че е съдействал на обвинението.
Тенденцията с драстичния ръст на грабежите с късането на уши е от последната година. Голяма част от бабите не подават заявление в полицията.
"Мислят, че извършителят никога няма да бъде хванат. Друг е моментът, че възрастните дами трудно могат да опишат нападателя", разкриват полицаите.
В София подобни грабежи се вършат масово във всички квартали. При късането на меката част от ухото тече много кръв. Налага се ушната мида да бъде лепена, в някои от по-тежките случаи я шият. Възстановяването е за около месец.
"Не всеки може да извършва подобен вид грабежи. Престъпникът е или много дързък и безстрашен, или много отчаян. Малко бандити имат куража да застанат лице в лице с жертвата си. Да преодолеят страха, че могат да бъдат арестувани след това, съдени и пратени в затвора. В някои случаи бандитите биват заловени на място от случайни граждани, които реагират адекватно. Рискът за тях е много голям", разкриват от полицията.
Наказанията за подобен вид престъпление са доста сериозни, разкриват експерти. Освен нанесените имуществени вреди жертвите претендират и за неимуществени. "Стресът за жертвите след грабеж е много голям. Някои от тях отключват заболявания, други изпадат в шок или развиват фобия да излизат навън", разкриват ченгетата. Наказанието за грабителите може да достигне от 3 до 8 години затвор.
Мерки за сигурност
От полицията съветват възрастните дами да не слагат висящи златни накити в тъмната част от деня. Това обаче не е застраховка срещу грабителите. Когато не видят обици, които да им свършат работа, те се насочват към чантите на възрастните дами. "В един от случаите една жена беше получила фрактура на ръката, защото крадецът я беше влачил с чантата по улицата", разкриват за фрапантен инцидент ченгетата. Понякога крадците действат и в автобуса. Застават зад жертвата си и точно преди автобусът да тръгне от спирката и да затвори вратите, дърпат обиците или чантата и хукват да бягат. Повечето кражби се извършват от непълнолетни лица или наркозависими.